Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: mitu elu meil on? (13)

Tiina Kilkson, psühholoog , 20. jaanuar 2015 10:18
Foto: PantherMedia / Scanpix
Noored arvavad ja elavad tavaliselt nagu neil oleks mitu elu. Sageli rikutakse teadlikult oma tervist, tarvitatakse narkootikume, suitsetatakse ja liialdatakse alkohooliga. Kõik vajalik, mida teha tuleks, lükatakse kaugesse tulevikku.

Tegelikult on meil kõigil ainult üks elu ja me peame elama korralikult ja mõtlema ka tuleviku peale. Ainult selles elus saame teha suuri tegusi  ja me peaksime elama nii, et me elatud elu ei kahetseks.

Samal teemal

Mõelge, et olete 90 aastane, millised sündmused võiksid olla teie elu tippsündmused? Kas teie tippsündmused on juba olnud või alles ees?  Kui kõik oluline on alles tegemata, siis on aeg ennast kokku võtta ja asuda tegude kallale, et 90 aastselt ei nutaks taga kadunud noorust ja tühjalt elatud elu.

Millised siis võiksid olla elu eesmärgid?

Naistel kindlasti on selleks lapsed ja emaks  olemine. Arvan, et mehed võiksid ka rohkem väärtustada lapsi ja isa rolli. Isa olla on uhke ja hää. Lapsed annavad palju juurde ja tore on nende kasvamist jälgida. Mida rohkem lapsi jõuate ülesse kasvatada, seda rohkem võiks neid ka peres olla. Enda võimeid ei tohiks üle hinnata ja pere suurus peaks olema nii suur, et kõigil oleks kõht täis, tuba soe ja ideaalis lastel võiks olla ka oma tuba.

Teiseks suuremaks rolliks on olla töötaja. Kas ise tööandjana või palgatöö tegija. Tööl käimist tuleks väärtustada ka muu, kui raha teenimise kohana. See on koht, kus saab oma ideid rakendada, suhelda ja olla ühiskonnale kasulik. Paljudele meestele on töö esmatähtis.

Eneseteostus on väga oluline, et elatud elul  oleks kindel siht, mille poole püüdlete ja kindel tulemus. Oma elu tuleb elada elamisväärseks ja mõtekaks.

Mida te väärtustate oma elus? Kas olete üldse selle peale mõelnud? Aasta esimesed päevad on just sobilikud oma elu üle mõtlemiseks ja uute sihtide seadmiseks. Eesmärgid peaksid olema piisavalt ambitsioonikad ja väljakutset pakkuvad, kuid samas jõukohased ja suurema pingutusega siiski saavutatavad.

Elu eesmärk ei pea olema väga suur, vaid teid motiveeriv. Elage oma elu mitmekülgselt ja vaheldusrikkalt ja tunnustage ka oma väikeseid edusamme. Nautige iga päeva ja enne magama minekut mõelge nendele asjadele ja tegevustele, mis teil päeval hästi läks, siis uinute rahulolevalt ja  näete paremaid unenägusid. Mõelge päeval ka positiivseid mõtteid ja rääkige edasi head, mis teie elus on. Jagatud rõõm on mitmekordne.

Otsige oma ellu võimalikult palju toetajaid ja mõttekaaslasi, kellega teil on ühised mõtted ja arusaamad. Ühised huvid liidavad inimesi ja teevad inimesed teineteisele veelgi lähedasemaks. Minu soovitus psühholoogina on, et väärtustage lähedasi suhteid oma elus. Neid suhteid ei pea olema palju, vaid oluline  on nende suhete kvaliteet.

Teaduslikult on meil kõigil üks elu ja see tuleb elada sedasi, et meil ei oleks elamata jäänud elust kahju. Elage igat päeva, nagu see oleks teie elu viimane ja ärge lükake tegevusi homsesse päeva, sest seda võib mitte tulla. Elage eetiiselt ja südamest naeratades ja naerdes. Hea meeleolu annab positiivse enesetunde ja rahulolevad inimesed elavad ka kauem.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee