ILMA HUULIKUTA: Kui politsei peatab kontrollimiseks autojuhi, palutakse tal esmalt puhuda huulikuta alkomeetrisse – see annab kiirelt teada, kas tema hingeõhus on üldse alkoholi. Politseist öeldakse, et huulikute puudust neil ei ole.Foto: Mati Hiis
Maarius Suviste 6. jaanuar 2015 07:00
Kas politseil napib alkomeetri huulikuid, et autojuhtidel palutakse nüüd alkomeetrisse eemalt puhuda ning suud mitte vastu panna? Huulikute puudust siiski ei ole. Mõõteseadmed on paremad.

Suur oli autojuhi üllatus, kui ta 1. jaanuari õhtul Tartus "Kõik puhuvad" operatsiooni ajal kinni peeti.

Kui varem on autojuhid alkomeetrisse läbi huuliku puhunud ning selle pärast kaasa saanud, siis seekord ütles alkomeetri sohvri näo ette pannud politseinik: "Palun puhuge eemalt, ärge suud vastu pange!"

Autojuhi täpsustavate küsimuste peale, et miks huulikusse puhuda ei saa ning kas need on uue aasta algul otsa saanud, vastas politseinik naeratades: "Ei ole otsa saanud. Nii me saame lihtsalt kiiremini." Autojuht oli kaine ja jätkas sõitu.

Teisele sohvrile meenus seepeale, et eelmisel aastal sattus ta koguni neli korda puhumisreidile ning ka siis palus politseinik eemalt puhuda ja suud mitte vastu panna. "Paar aastat tagasi jõulude paiku said aga keset reidi huulikud otsa. Kui järjekord minuni jõudis, hüüdis üks politseinik teisele, et otsa said. Nii tuligi seejärel eemalt alkomeetrisse puhuda," räägib ta.

Politseist antakse teada, et huulikute puudust neil praegu ei ole.

"Politsei kasutuses olev tehnoloogia joobe tuvastamiseks on muutunud järk-järgult aina nüüdisaegsemaks," selgitab Lõuna prefektuuri patrulli- ja liiklusjärelevalvetalituse juht Alvar Pähkel. Kui politsei peatab kontrollimiseks autojuhi, palutakse tal esmalt puhuda huulikuta alkomeetrisse – see annab mugaval ja kiirel viisil teada, kas juhi hingeõhus on üleüldse alkoholi.

Kui alkomeeter tuvastab juhi hingeõhus alkoholi, kontrollitakse see üle huulikuga alkomeetriga ning seejärel fikseeritakse joove juba täppisalkomeetri või vereproovi kaudu, kirjeldab Pähkel.

"Kuna suur hulk autojuhtidest, kes puhuma pannakse, on kained, tähendab huulikuta alkomeetriga kontroll nende jaoks kiiremat ja mugavamat protseduuri," ütleb ta. "Politsei saab sellise alkomeetriga lühema ajaga rohkem juhte kontrollida ning lasta kained autojuhid kiirelt sõitu tagasi."

Purjus juhte oli pühade ajal tunamullusest vähem

Äsja lõppenud jõulupühade ja aastavahetuse jooksul pidas politsei kinni vähem joobes juhte kui 2013. aastal.

Tänavu oli purjus roolikeerajaid jõulureedest vana aasta õhtuni liiklemas 146. Mullu samal ajal trehvas vastu 198 joobes juhti. 30. detsembrist kuni 4. jaanuarini peeti kinni 74 purjus juhti, eelmisel aastal samal ajal oli neid 118.

"Pühad olid politseile tavapärasest töisemad, sest turvalisuse tagamiseks olime väljas suurema jõuga," ütleb PPA juhtivkorrakaitseametnik Veiko Kommusaar.

"Arvestades sellega, et pikad pühad tõid paljudele ka rohkem sõite ette, oligi politsei põhitähelepanu all liiklusturvalisus."

Mullu kõrvaldasid korrakaitsjad liiklusest ümmarguselt 7900 joobes juhti. Purjus roolikeeraja süül sai eelmisel aastal 148 liiklusõnnetuses vigastada 206 ning hukkus 16 liiklejat.