Eesti uudised

Tallinnas tuleb neli suurt kuusetuld ehk Mida teha jõulupuuga pärast pühi? (14)

Juhan Haravee, 6. jaanuar 2015 07:00
PAGANLIK KOMME: Tartuski on tänavu plaanis kuuski ja neist tehtud kujusid tuleroaks anda. Seda kuusehobust põletati Anne kanali ääres kaks aastat tagasi.Foto: Mari Luud
Mustamäel korraldatakse kuusepõletusriitust tänavu juba 13. korda. Linnaosad, kus pole kombeks oma kuusetuld teha, püüavad tulelembelisematega kampa lüüa.

Täna, 6. jaanuaril on kolmekuningapäev, kui on olnud kombeks kuusk toast välja viia. Kuhu täpselt, pole reeglitega paika pandud. Kuid näiteks kortermaja koridori jäetud puu pahandab naabreid ja ühistutegelasi, tänavale visatud kuusekontsud riivavad aga silma nii linnakodanikel kui ka -võimudel.

Sestap pakubki mitu Tallinna linnaosa inimestele võimalust ühiselt lõbu ja tralliga kuuski põletada. Aastate eest on kuuski kogutud ka Tallinna loomaaia elevantidele, kuid tänavu pole sellest kampaaniast avalikkust teavitatud.

Kesklinn

Kesklinna valitsuse avalike suhete nõunik Kerttu Rakkel ei õnnestu uue aasta esimese täistöönädala esimesel päeval välja selgitada, kas pealinnasüdamel on seoses hõrenevate kuuskedega mõni kena plaan teoksil.

Päeva lõpus tunnistab Rakke, et Kesklinna valitsus pole tänavu jõulupuude kokkukorjamisega seotud. Miks, jääb selguseta.

Soovitame siis kesklinlastel oma hinge vaakuv okkaline silmarõõm kaenlasse võtta ja näiteks mägedele minna. Kas siis Musta-, Õis- või Lasnamäele – valik on teie!

Lasnamäe

"Sel aastal on Lasnamäel jõulukuuskede ühispõletamine kavas. Ettevalmistustega alustati juba möödunud aasta lõpus," räägib avalike suhete nõunik Ilja

Burtsev.

"Lasnamäe linnaosa aja- ja veebilehe kaudu oleme teatanud tulevasest üritusest ja kuuskede kogumiskohtadest."

Lasnamäel korraldatakse kuuskede ja tuleskulptuuride põletamine pühapäeval, 25. jaanuaril kell 17 Paeväljal samas kohas, kus on Lasnamäe jaanituli.

"Tuleskulptuuride põletamine on meeliülendav vaatemäng, mis toob sooja valgust pimedasse Põhjamaa talve," lubab Ilja Burtsev ja ütleb, et aktsioon aitab ühtlasi linlaste keskkonnateadlikkust tõsta ja kodukohta puhtamana hoida.

Kuuski saab Lasnamäel tuua 11 märgistatud kogumiskohta. Paevälja jaanitule platsile on puud oodatud 25. jaanuarini.

Mustamäe

"Me korjame igal aastal kuusekontsud kokku ja korraldame jaanuaris valgusfestivali "Valguse vägi", mis sel aastal on 24. jaanuaril Akadeemia tee 30," ütleb Mustamäe linnaosavalitsuse avalike suhete peaspetsialist Lea Arme.

"Seal tehakse tuleskulptuur ja laulma tuleb Tanja Mihhailova. Reigo Ahven teeb uhket trummimängu."

Mustamäel on 10 kuuskede kogumispunkti, kus saab anda panuse kuu eelviimasel laupäeval lahvatavasse tuleskulptuuri.

Nõmme

"Nõmme on suuremas osas eramutest koosnev aedlinn ning see tõttu polegi me pidanud vajalikuks kuuski organiseeritult kokku koguda," ütleb Õhtulehele linnaosa avalike suhete nõunik Jukko Nooni.

Tund aega hiljem teatab Nooni Õhtulehele, et lepe mustamäelastega on saavutatud ning kõik soovijad saavad viia oma kuused 20. jaanuarini linnaosa kodulehel märgitud nelja kogumiskohta. Sealt viiakse puud Mustamäe valgusfestivalile.

Haabersti

"Haaberstis pikemaajalist tava ei ole," ütleb Haabersti linnaosa valitsuse haldusosakonna juhataja Tõnu Kivimaker.

"Sel aastal on aga üle mitme aasta taas kavas kuuskede vaatemänguline põletamine – 17. jaanuaril Õismäe tiigi ääres."

Kuuski saab Kivimakeri sõnul tuua Õismäe tee 130 (endine Õismäe humanitaargümnaasium) esisele platsile, kus on juba ladustatud umbes 150 puud. Sealt viib linnaosavalitsus kuused põletamiskohtadesse.

Pirita

Pirita linnaosa valitsuse avalike suhete nõuniku Andre Hanimägi ütleb, et sealsete jõulukuuskede utiliseerimise ilu ja vaeva on oma õlgadele võtnud Pirita selts ja Pirita klooster.

Töö ära teinud jõulupuid oodatakse Pirita kloostri juurde Kloostri tee tupiktänava lõpus asuva autovärava taha 23. veebruarini. T

ulematerjali kogumiskoht saab ka kõigile arusaadavalt tähistatud. Järgmisel päeval, kui Kristuse sünnist on täpselt kaks kuud möödas ja kätte jõudnud vabariigi aastapäev, põletatakse puud pidulikult õhtuhämaruses ära. Tuli tehakse üles kell 18.

Põhja-Tallinn

Põhja-Tallinna linnaosa valitsuse avalike suhete juhi Raivo Loti sõnul pole Põhja-Tallinnas mingit kindlat aastate taha ulatuvat tava, kuidas kasutuks muutunud jõulupuid kokku koguda ja utiliseerida.

Kristiine

"Otsest kuusepuude äravedu meil ei toimu," ütleb Kristiine linnaosa valitsuse heakorraspetsialist Anu Sügis.

"Me anname kõigile head nõu viia kuused kas Rahumäe tee jäätmejaama või siis kuuskede põletamisplatsile Kiili tänaval. Sinna kogutakse ka Mustamäe linnaosa kuused, mis valgusfestivalil ära põletatakse. Meie oleme ikka mustamäelastega kampa löönud ja naaberlinnaossa pole vast kellelgi liiga pikk tee minna."

Riigimetsast 9600 kuuske

Lõppenud pühade ajal tõid Eesti inimesed riigimetsast 9600 jõulukuuske – 900 võrra rohkem kui aasta varem.

Kõige rohkem käidi metsas nädalavahetusel vahetult enne jõule. "Siis viidi koju pooled riigimetsast toodud kuused," ütleb RMK metsakasvatuse peaspetsialist Toomas Väät.

"Populaarsed päevad olid ka 23. ja 24. detsember, ent varajasemad jõuluks valmistujad tõid kuuse tuppa juba detsembri keskel."

Kõige enam osteti tänavu ühe- kuni kahemeetriseid kuuski, mis maksid kaheksa eurot.

Samal teemal

17.09.2015
Kadrioru park mattub taas müstilisse valgusloori
29.04.2015
Skandaalne kirjanik Kerttu Rakke lahkub Kesklinna pressiesindaja ametikohalt

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee