Francois Hollande ja Vladimir Putin.Foto: Reuters / Scanpix
Õhtuleht 6. jaanuar 2015 07:00
Prantsusmaa president Francois Hollande ütles eile hommikul raadiojaamale France Inter antud pikemas intervjuus, et lääneriikide sanktsioonid Venemaa vastu tuleb tühistada, kui Ukraina kriisi lahendamisel tehakse edusamme.

Praegu käivad ettevalmistused Ukraina presidendi Petro Porošenko, Venemaa presidendi Vladimir Putini, Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli ja Prantsusmaa presidendi Francois Hollande’i kohtumiseks 15. jaanuaril Kasahstani pealinnas Astanas.

"Ma lähen 15. jaanuaril Astanasse vaid ühel tingimusel: et seal toimub uus edasiminek. Ja ma arvan, et toimub," rõhutas Prantsusmaa president.

Hollande’i sõnul ütles härra Putin talle, et ta ei taha Ida-Ukrainat annekteerida, ning seda tuleb uskuda.

"See ei ole Krimmiga analoogiline juhtum. Putin soovib ära hoida Ukraina mineku NATO leeri. Mida meie tahame, on see, et ta austaks Ukraina territoriaalset terviklikkust ja ei toetaks separatiste," rääkis Prantsusmaa riigipea.

Hollande’i sõnul on Putin oma tegevuse eest Ida-Ukrainas juba küllaltki kallist hinda maksnud. Venemaad survestavad nii majandussanktsioonid kui ka naftahinna langus maailmaturul.

"See on kriis ja see ei ole Euroopale väga hea," rõhutas Hollande. Analoogilist seisukohta väljendas nädalavahetusel ka Saksamaa aseliidukantsler ja majandusminister Sigmar Gabriel.

"Eesmärk ei ole kunagi olnud Venemaad majanduslikult ja poliitiliselt kriisi tõugata. Kes seda tahab, see provotseerib meie kõigi jaoks Euroopas veelgi ohtlikumat olukorda," ütles ta pühapäevalehele Bild am Sonntag antud intervjuus.