Maailm

Liibüa sõjalennukid pommitasid Kreeka naftatankerit (11)

Toimetas Geidi Raud, 5. jaanuar 2015 19:35
Derna sadamalinn on olnud viimased kaks aastat mässuliste relvarühmituste kontrolli all.Foto: Reuters / Scanpix
Liibüa sõjalennukid ründasid pühapäeval Liibüas Derna sadamas seisnud Libeeria lipu all sõitvat Kreeka naftatankerit, mille tagajärjel sai kaks meremeest surma ja kaks vigastada. 

Liibüa relvajõudude kõneisik kolonel Ahmed Mesmari selgitas, et naftatanker sattus sihtmärgiks seetõttu, et selle kapten ei allunud enne sadamasse jõudmist kontrollile ja laev sisenes "sõjategevuse tsooni", vahendas BBC.

"Me nõudsime, et laev peatuks, kuid selle asemel kustutati kõik tuled ja selgitusi ei antud ning seetõttu pidime me ründama," lisas kolonel Mesmari ja täpsustas, et tankerit pommitati kaks korda.

Ateena laevandusfirmale kuuluva tankeri Araevo 26-liikmeline meeskond koosnes Filipiinide, Kreeka ja Rumeenia kodanikest. Väidetavalt oli lastiks 12 600 tonni kütust.

Kreeka võimude väitel oli laev rünnaku toimumise hetkel sadamas. Laeva omanikfirma kinnitusel naftaleket ei tekkinud.

Pole endiselt selge, mis põhjusel Kreeka laev üldse mässuliste kontrolli all olevasse sadamalinna suundus. Kui ühe allika sõnul tõi laev kohalikule elektrijaamale kütust, siis Liibüa võimud kahtlustavad, et laevaga toodi riiki islamivõitlejaid.

Derna sadamalinn on olnud viimased kaks aastat mässuliste relvarühmituste kontrolli all ning viimase aasta jooksul on riigi keskvõimu üksused linna vastu mitmel korral rünnakuid korraldanud.