Teleblogi

ENSV ARVUSTUS: kes kipub sõtta, kes sülle istuma... (2)

Marko Tiidelepp, 4. jaanuar 2015 22:22
Foto: ERR
Algamas on fosforiidisõda, Pille kavatseb sellest aktiivselt osa võtta. Anneli teeb Schellenbergi-loo uurimises läbimurde. Jüri peab otsustama, kuidas edasi käituda. Pille ja Jüri satuvad piinlikku olukorda.

Seekordne „ENSV" osa (järjekorras 68) toimub mais 1987. Maailmaski juhtub 1987aasta mais palju sündmusi – prantslased katsetavad tuumapommi Muroara saare lähedal, venelased teevad sama Kasahstanis, Semipalatinskis, Texases möllab tornaado, mis võtab elu 30 inimeselt, noor sakslane Mathias Rust maandub oma väikelennukiga Moskva Punasel väljakul, Edmonton Oilers võidab jäähoki Stanley Karika.

Tänase "ENSV" peateemadeks on Pille (Liisa Pulk) kavatsus osa võtta fosforiidisõjast ning sekeldused tema sõbraga, kel nimeks Mait (Hendrik Toompere juunior juunior). Üheskoos kavatsetakse valmistada mõned t-särgid, millel fosforiidivastased tekstid.

Teiseks peateemaks on miilits Jüri (Argo Aadli) uue prudi Anneli (Marta Laan) kavatsus kinni püüda Paavo (Tiit Sukk) äi, kurikuulus "ärimees" Schellenberg!

Ütlen kohe alguses ära, et palun ärge võtke minu lookest, kui telesaate sügavanalüüsi, aga väikest kokkuvõtet, mis juhtus, mis toimus, kuhu liigume. Kui mul miskit asjade kohta öelda on, siis ütlen ka

Tänane "ENSV" algab arvatavasti mingis ülikoolis (ma usun, et tegemist on Pedaga), kus Pille ja Mait kohtuvad ühe kaasüliõpilasega. See näitab neile t-särke, millel tekst "Fosforiit, tänan ei!" Noortele need meeldivad ja nad tahaksid neid särke juurde teha, kuid särke pole kusagilt võtta. Pillele meenub, et neil peaks kodus olema valgeid t-särke, mida võiks just nüüd kasutada. Nii lähebki Pille koos Maiduga oma koju.
Esialgu siseneb Pille üksi, sest ta ei taha, et keegi arvaks, et Mait tema poiss-sõber on, kuid õige varsti on ta majast väljas, üsna ehmunud ilmega. Mis juhtus? Kohe saame teada!

Oleme meie põhitegevuspaigas ehk peategelaste ühiskodus ja selle köögis. Köögis istub Jüri ja tema pruut Anneli koristab. Jüri tõmbab Anneli endale sülle istuma, mida näeb ka akna taga luurav Pille. Anneli kinnitab, et ta on teinud Schellenergist igasugu pilte ja mängus on ikoonid ning valuuta. Ta kinnitab Jürile, et tal on materjal koos, et see edasi anda miilitsas ülemustele. Jüri on selle jutu peale siiski üsna tõsine, mistõttu uurib ka Anneli, miks Jüri ei rõõmusta. Aga eks ole ju Jüril Paavo ja Paavo pruudi suhtes siiski head tunded, ja on ju Schellenberg Paavo äi... Mis siin ikka rõõmustada...

Kuna nüüd on selge, miks Pille ehmununa majast väljus – eks ta nägi Jüri koos Anneliga, siis tuleb Pille välja ja võtab majja kaasa ka Maidu!

Oleme elutoas, kus istub Pille ema Sirje (Laine Mägi). Pille tutvustab emale Maitu. Mait on viks ja viisakas ja pärast väikest puterdamist, mida öelda, mida mitte, saab Sirje teada, et Mait ei ole tartlane, ta on pärit Jõgevalt, kuid õpib samuti Tartu Riiklikus Ülikoolis, aga mitte majandust vaid hoopis ajakirjandust!

Vahepeal liigume elutoast Jüri tuppa, kus Anneli ahistab Jürit ning kinnitab et vasrti saab ta hakata riides käima nagu uurija, ilma mundrita. No pärast seda, kuid Schellenberg on kinni võetud. Jüri tõdeb, et talle meeldib ka mundris Anneli, kuid see ei ole praegu oluline... Ja Jüri lahkub toast, tõdedes, et peab tualetti minema.

Ja elutuppa tagasi. Sirje ütleb, et Pille ja Mait peavad jääma lõunale ning võivad jääda ka ööseks. See ehmatab nii Pillet kui ka Maitu ning lisaks näeb neid nüüd ka Jüri! Oi,oi, milline pudru ja kapsad on siin valmimas!

Kuid ruttu edasi – Paavo tuppa. Noor ärimees mängib lipsukitarri ja kuulab The Cure'i. Jüri siseneb ootamatult nii, et Paavo ehmatab! Jüri selgitab, et Schellenbergiga on probleeme, kuna tema kohta on tehtud fotosid ja seda materjali on kogunud Anneli. Jüril on mure, et ka Paavo on piltide peal ja ta ei taha, et sõber istuma läheb! Paavo saab nüüd esimest kotda teada, et ka Anneli on miilits. Paavo tõdeb, et äkki teevad Jüri ja Anneli allkorrusel väikeseid miilitsaid veel juurde Paav tahab minna oma äia hoitama, kuid Jüri on esilagu sellele vastu. Paavo koputab Jüri südametunnistusele ja läheb minema.

Paavo toast allapoole – keldrisse! Pille ja Martin on keldris, otsivad t-särke, mis Paavo kunagi sõjaväest üihta pannud. Lisaks peavad nad plaani, et mitte üheskoos ööseks jääda. Keldrisse tuleb Ats (Mait Malmsten), kes tutvub Maiduga, kuid kinnitab, et need vanad t-särgid on juba ammu maha parseldatud.

Keldrist esikusse. Anneli on lahkumas, et viia materjalid miilitsasse. Ta annab Jürile fotoaparaadi, et see pildid ilmutada viiks ja lahkub. Jüri on paanikas, mida teha! Kuid ta avab fotoaparaadi ja annab filmile valgust! Nüüd on üsna kindel, et piltidest ei jää midagi alles.

Köögis istuvad Ats, Pille ja Mait. Ats kinnitab, et talle ei meeldi noorte t-särkide plaan, sest selliste asjade eest võib kinni minna. Mait ärgitab Atsi, et kas too polegi siis noor olnud ja ohtlikke asju teinud! Ats võtab vedu ja kinnitab muheledes, et on oma nooruses teinud selliseid asju, et jumal hoia! Ja äkki Ats küsibki, kas Pille õmmelda oskab? Pööningul peaks olema kangast, mis Sirje isa Aadu kunagi tehasest pihta pani. Ja Sirje käest peaksid nad saama Saksa DV riidevärve. Mait palub, et Ats ja Pille tooksid sinist ja musta värvi. See sobiks valgele särgile kõige paremini. Ats ütleb, et siis on kokku ju sinine must ja valge!!!

Kuid liigume sündmustega edasi. Tegevuspaik on ikka köök – Mait ja Jüri kohtuvad. Jüri uurib, kas Pille on temast midagi rääkinud, et nad on ju ikkagi naabrid ja elavad ühe katuse all. Jüri ütleb Maidule, et talle ei ole vaja seda Tartu Ülikooli jama ajada, sest ka tema teab, et Pille õpib Pedas. Mait uurib, kas Jüri on samuti üliõpilane? Jüri vastu, et tema on rohkem nagu koristaja, et sõidab autoga ringib ja koristab igasugu prahti! Mait ei arva midagi halba, ta ei tea, et Jüri on miilits, mistõttu räägib ta välja igasugu asju, mida miilitsale ei tohiks ju rääkida. Mait kinnitab, et plaanitakse minna Virumaale protesteerima fosforiidi vastu, plaan on välja tuua ka sini-must-valge lipp, sest Maidu vanaemal maal on üks lipp olemas! Jüri kuulab tähelepanelikult ja uurib vastu, kas Pille ja Mait on paar? Mait vastu, et nad on pillega nagu sukk ja saabas, nagu Tipp ja Täpp, nagu Potsataja ja Gena. Mart lahkub köögist ja Jüri võtab Maidu jakitaskust rahakoti, mille vahel on ka õpilaspilet!

Jätkame köögis, kuid nüüd on televaataja ees Sirje ja Ats. Viimane laulab laulu „Rumal süda", kuid Sirje küsib, kuidas talle Pille uus noormees meeldib? Atsi ei oska miskit kosta, kuid Sirje ütleb, et noormees on ju igati ontlik ja hea käitumisega. Ats tõdeb, et eks oli ju ka tema alguses hea, aga ikkagi tuleks vaadata aluspinna alla! Ja äkki leiab Sirje Maidu õpilaspileti, kus kirjas, et Mait õpib Pedas... Nüüd läheb jamaks, nüüd läheb jamaks!!!
Jüri on oma toas. Tige ja kirub, arvatavasti Maitu! Ootamatult siseneb Paavo, mistõttu nüüd ehmatab Jüri. Paavo käis oma äiaga rääkimas, ja ütles talle, et sai sellise olulise info Jüri käest. Ja nüüd on ka Jüri Schellenbergi jaoks "heas nimekirjas"! Jüri aga tõdeb, et ta andis Anneli tehtud piltidele valgust, ja tegi seda Paavo ja Kaire nimel, sest nad on tema sõbrad!

Kuid tagasi lõunalauda, kus söömist alustavad Sirje, Ats, Pille ja Mait. Mait kiidab Sirje tehtud rosoljet, Ats tahab poisile õlut pakkuda, kuid Mait keeldub. Juttu tuleb ka sellest, et ajakirjanikud saavad nüüd juba palju rohkem kirjutada ja välja ütelda kui varem, kuid ajakirjanikud peaksid ka tõtt rääkima. Selle peale võtab Sirje õpilaspileti ja näidab oma leidu Maidule... ja siinkohal jääbki tänane osa pooleli, et järgmine nädal edasi minna!