Juhtkiri

Juhtkiri | Veel neli reformierakondlikku aastat (59)

Õhtuleht, 4. jaanuar 2015 18:13
Foto: TEET MALSROOS
Suure tõenäosusega ei näe me pärast valimisi Eesti poliitikas erilisi muutusi ja Toompeal jätkab sama koalitsioon.

Kokkuvõttes otsustab valimiste tulemuse kahtlemata Tema Majesteet valija, kuid tänaste tendentside jätkudes võidab Reformierakond taas valimised. Järelikult peab president neile tegema ülesandeks uue valitsuse moodustamise. Tõsi, Eesti poliitikas on olemas erand aastast 1999, kui valimised võitis Keskerakond, kes oleks ilmselt koalitsiooni moodustanud Rahvaliiduga. President Lennart Meri tegi valitsuse moodustamise ülesandeks aga ikkagi Mart Laarile, kes kaasas Mõõdukad ja Reformierakonna.

Teoreetiliselt oleks ju võimalik sellinegi variant, et ehkki Reformierakond võidab valimised, sõlmivad sotsid, IRL ja Keskerakond kibekähku koostööleppe ja esitlevad presidendile juba valmis valitsuskoalitsiooni. Nii juhtus 2003. aastal, kui Rüütel tegi valimised võitnud Savisaarele küll ettepaneku valitsuse moodustamiseks, kuid viimane lükkas selle tagasi, sest Reformierakond, Res Publica ja Rahvaliit olid selleks ajaks koalitsioonileppe juba parafeerinud.

See, et Reformierakonnale kambaka tegemiseks tuleks ületada nii mõnedki isiksuste vastuolud, on kolmandajärguline. Võimu nimel on iga poliitik valmis mööndusteks, mida me temast veel eile ettegi ei kujutanuks. Piisaks vaid Savisaare lubadusest, et ta valitsusse ei lähe ja jätkab Tallinna linnapeana, kui IRL ummisjalu koalitsiooni tormaks. Võimalik, et Savisaar peaks partei valitsusse upitamise nimel koguni Keskerakonna juhi kohalt taanduma. Kuid kas keegi tõesti usub, et see midagi muudab ja Keskerakonda juhib keegi teine niikaua, kuni Savisaar veel elab, hingab ja uisutab?

Pigem ootab meid ees veel neli aastat reformierakondlikku valitsust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee