Foto: Aldo Luud
Eesti uudised
3. jaanuar 2015 08:00

Laekveres jäi pereema leekidesse koos kahe väikese pojaga

ŠOKIS ABIKAASA: ma ütlesin ju, kui ta helistas põlevast majast – võta lapsed ja jookse! (257)

Aasta teisel päeval toimunud tulekahjus hukkusid 33aastane Dyana, tema viieaastane poeg ja peatselt kaheseks saama pidanud pisipoeg. Pere vanim poeg pääses majast välja. "Dyana helistas Laekveres töötavale mehele, et tule ruttu, maja põleb! Kalju hüüdis, et jäta see põlev kapp, võta lapsed ja jookse!" teab üks naabritest väikeses Rohu külas.

Viis tundi pärast tulekahju puhkemist istus šokis pereisa Kalju Kubjas (41) kodumaja vareme juures sõiduautos. Tema pisaratega võitlev õepoeg tõdes, et ei julge isegi ette kujutada, mida onu tunda võib.

Rusuv oli meeleolu kõigil Virumaa Laekvere valla Rohu küla elanikel.

Pärastlõunal keeras perekond Kubjase söestunud elutare juurest külateele matuseabi väikebuss oma kurva koormaga.

Ema läks lapsi päästma?

Söestunud maja ette kogunenud külaelanike teada üritas pereema Dyana hommikul kella kaheksa ajal koos oma kooliealise pojaga kustutada kappi, mis oli süttinud sellel põlevast küünlast. Kaks väiksemat last magasid teises toas.

"Dyana helistas oma mehele ja sai kõige vanema poisiga majast välja joosta, aga läks siis oma nooremaid välja tooma," räägib Rohu külas elav naine.

Tema päästjana töötanud külakaaslase arvates uskus Dyana ilmselt, et suudab ise leegid ära kustutada.

"Inimesed ei kujuta ette, kui kiiresti tuli levib. Korraga on kõik kohad tuld täis või niidab jalust ving," arvab mees.

Kui pereisa oma töökohast kuue kilomeetri kauguselt kümmekonna minutiga kohale jõudis, tuli talle paljajalu vastu üheksa-aastane vanem poeg. Poiss viidi vanaema juurde.

Naist ja teisi lapsi päästa oli juba hilja.

Külanaaber usub, et tuli pääses valla siis, kui kass põleva küünla ümber lükkas.

"Kalju arvab ka nii. Kui ta hommikul tööle läks, siis oli kass köögis. Ilmselt tuli Dyana üles, pani küünla põlema. Läks siis teise tuppa ja kass ajas küünla ümber. Aga kes seda täpselt teab," ütleb ta.

Majarusudest paarkümmend meetrit eemal asuvas kuudis haugub ketis olev koer. Kassi pole pärast põlengut näha olnud. Võimalik, et temagi jäi leekidesse.

Väga ühtehoidev pere

Saatuse julm iroonia on, et majandusmures pere majas oli vool juba novembrist saati välja lülitatud. Sellepärast tegutseti küünlavalgel.

"Hommikul saadeti sõnum, et elekter lülitatakse tagasi sisse. Elektrikul jäi ainult posti otsa ronimata," ütleb Kalju õde Laine.

Pere ei saanud kõigi arvetega kähku toime, sest raha teenis vaid pereisa.

Kuid Kalju õe sõnul on raske leida peret, kes oleks nõnda kokkuhoidev.

"Nad tegid alati kõike koos. Koos käidi metsas kuusegi järel. Kui kuskile kaugemale mindi, siis korjati raha kokku ja mindi ikka ühiselt. Kalju ja Dyana olid täielikud karsklased. Kumbki ei tarvitanud alkoholi ega suitsetanud. Lastel olid korralikud riided seljas ja toit laual. Pere ei elanud rikkalt, aga saadi hakkama. Nutitelefonidest pidasid nad tähtsamaks pereringi. Nad olid tõesti õnnelik perekond. Seda valu ei saagi sõnadesse panna. Aga suurem valu ootab veel ees. Kui juhtunu täielikult kohale jõuab," ütleb Laine.

Naine helistas esmalt abikaasale

Häirekeskus sai teate, et Rohu külas põleb puidust elumaja hommikul kell 8.13. "Uurimisel selgus kurb tõsiasi, et esimese kõne põlema läinud majast tegi maja pereema oma tööl olnud mehele, mitte häirekeskusele. Seejärel helistas mees häirekeskusesse," ütleb menetleja.

"Arvatavasti helistas hukkunu abikaasa kohe häirekeskusele, aga naisel jäid saamata väljakoolitatud inimese nõuanded. Sellistel hetkedel ollakse paanikas ja rahulikuks jääva inimese juhised võivad päästa elu," selgitab ka Ida päästekeskuse pressiesindaja Helen Tammets.

Tuletõrjujad tulid nii kiiresti, kui suutsid, kuid leidsid eest lausleekides põleva maja. Tulele saadi piir paar minutit enne kümmet ja kustutati lõplikult kella 13.20ks.

Ida päästekeskuse menetleja Tanel Sepajõe sõnul saab selle traagilise õnnetuse puhul välistada küttekoldest või elektrisüsteemist alguse saanud tulekahju. Majaperemehe sõnul oli hoones suitsuandur, mille töökorras olekut ta detsembris kontrollis.