Maailm

Euroopa Liidu ühisraha euro odavneb USA dollari suhtes kiiresti (4)

Aadu Hiietamm, 3. jaanuar 2015 08:00
MIS SAAB EUROST? Noor leedulanna näitab pangaautomaadist võetud kümneeurost kupüüri. Ta ei tea veel, et eksperdid prognoosivad euro kiiret odavnemist dollari suhtes. Leedust sai 1. jaanuaril euroala 19. riik. Foto: AFP / Scanpix
Viimastel nädalatel on maailmas palju räägitud Vene rubla kiirest odavnemisest. Paraku muutub odavamaks ka Euroopa Liidu ühisraha euro, mille 19. liikmesriigina võttis alates 1. jaanuarist kasutusele Leedu.

Eile kukkus euro kurss USA dollari suhtes viimase nelja ja poole aasta madalamale tasemele. Üks euro maksis eile umbes 1,20 USA dollarit. Veel mais sai euro eest 1,39 dollarit. Seega on euro dollari suhtes seitsme kuuga odavnenud 13,5%.

Samal teemal

Saksamaa suurima kommertspanga – Deutsche Bank’i valuutastrateeg George Saravelos ütles juba oktoobris, et Euroopa Liidu ühisvaluuta euro on väga tugeva surve all ning järgmise kolme aasta jooksul odavneb euro veel ligi 30% ning maksab 2017. aasta lõpul vaid 0,95 dollarit. Viimati oli euro nii odav 2002. aasta suvel. Euro odavnemise peasüüdlaseks peab Saravelos Euroopa Keskpanka, mis on hoidnud intressid kunstlikult rekordiliselt madalal. Ühtlasi teeb muret Kreeka sisepoliitiline olukord, kus pärast 25. jaanuaril toimuvaid ennetähtaegseid parlamendivalimisi võib võimule tõusta vasakradikaalne Syriza partei.

Täna leidub juba eksperte, kes prognoosivad, et 2018. aastal saab ühe euro eest vaid 0,82 dollarit.

Ameerika investeerimispank Goldman Sachs on oma prognoosides pisut tagasihoidlikum. Nii usutakse, et selle aasta lõpul saab ühe euro eest 1,15 USA dollarit. Samas ei välistata võimalust, et aasta lõpuks euro ja dollari kurss võrdsustub. Viimati võrdus üks euro ühe USA dollariga 2002. aasta lõpul.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee