Eesti uudised

Küberkelmid: olin Bristol, olin Newcastle, saada 1000 eurot! (10)

Juhan Haravee, 31. detsember 2014 07:00
TÕLGE - SEE ON IMELIHTNE: Tundmatute küberkurjategijate keeleline võimekus tõuseb iga päevaga. See suurendab tõenäosust, et petetute arv võib tulevikus kasvada.Foto: AFP / Scanpix
Kas Eestis leviva kontokaaperdamise petuskeemi taga on nigeerlased või keegi muu, pole veel teada, kuid kirjade üha lihvitum keeleline tase annab tunnistust, et oma panuse on sellesse andnud ka riigikeelt tundvad isikud. Siiani on kelmide õnge läinud vaid üks eestlane, kes kandis tuttava identiteeti kasutanud pättidele üle 1000 eurot.

Gmaili konto kaaperdamine tundub ohvrite sõnul olema lihtne. Küberkelmid kasutavad ära inimeste lihtsameelsust, saates välja usutavana tunduva sõnumi, et heal kliendil oleks tagumine aeg vahetada nende meilikonto salasõna.

Kui sellele soovitusele vastu tulla, ongi kasutaja oma kontost ilma ning tema nimel asuvad tegutsema kelmid. Konarlikus keelepruugis abipalved Inglismaal Newcastle’is või Bristolis hätta sattunud eestlaselt läkitatakse peaaegu kõigile kaaperdatud kontole jäänud kontaktidele.

Paroole muuda ise, mitte päti palvel

Rakvere ettevõtja Ahti Jallakas tunneb, et kontokaaperdamise ohvriks langemises on ta pigem ise süüdi.

"Olin ettevaatamatu ja võtsin sulide paroolivahetuse ettepanekut tõsiselt," meenutab Jallakas oma lõksulangemist.

Samal teemal

"Jäin kontost ilma, õigemini andsin selle pättide kasutusse. Praegu olen oma konto taastanud ja Google´ist sain teada, et nemad ei saada kunagi välja mingeid paroolivahetuskirju."

"Ma pole välismaal käinud juba poolteist aastat," tunnistab Eesti Päästeliidu nõukogu liige, Purtse vabatahtlike päästjate juht Andrus Kütt.

"Minu Gmaili konto on sünkroniseeritud mobiiltelefoni numbriga. Ühel hommikul kell kaheksa tuli sõnum, et minu konto parool on ära vahetatud. Siis tuli nädala jooksul minu postkasti kirju, milles soovitati ära vahetada parool, kui ma tahan lugeda oma viimaseid kirju. Heausklikult vajutasingi lisatud lingile. Pärast seda saabus meil, et vahetaksin parooli ja… hommikuks olingi oma kontost ilma."

Teisipäeva, 29. detsembri hommikuks oli Kütt saanud juba 150 telefonikõnet, kuid õhtuks oli see tõusnud juba 500ni. Kõigil helistajatel olnud huulil küsimus: "Mis juhtus?"

30–40 helistajat küsisid mehelt pikema jututa pangakontonumbrit, kuhu kanda talle, Inglismaal lõksu jäänule päästev summa.

"Huvitav on see, et kui Google’i näpunäidete järgi oma konto lõpuks taastasin, ilmus see minu ette araabiakeelsena, nii palju kui ma neist tähemärkidest aru sain," räägib Kütt.

"Õnneks on netist võimalik leida ka õpetus, kuidas see tagasi eesti keele peale panna. Kuidas seda täpselt teha, olen püüdnud oma Facebooki kontol teistelegi jagada."

Kütile torkas silma veel üks tähelepanuvääriv tõik. Kui libaabipalvele reageerida, tuleb vastus juba sootuks teiselt, Yahoo aadressilt, mitte Gmaililt.

Sellist kontot pole Kütil aga ealeski olnud. Kontrollimist vältida püüdvad kelmid on kindluse mõttes välja vahetanud ka mõned numbrid oma ohvri telefoninumbris.

Küti soovitus kõigile, kes tahavad oma meilikonto turvalisust tõsta, on lihtne: "Tehke seda oma arvutis selleks mõeldud seadetega ja ärge reageerige mingitele kirjadele ning neile lisatud linkidele! Tagajärjed võivad olla väga kurvad."

Emotsionaalselt on kogu lugu olnud Küti sõnul väga kurnav. Veidi lohutab teda see, et keegi neist tema tuhandetest kontaktidest, kellele küberkelmid ilmselt oma libapalve saatsid, ei otsustanud siiski raha üle kanda.

Teisalt võib Küti sõnul kogu jama meeldivaks lisandiks pidada seda, kui 500 kaastundlikku inimest leidis põhjuse talle head vana aasta lõppu soovida – seda ei juhtuvat iga aasta.

Petetuid oleks rohkem – mugavus päästis

Viljandlasel Gert Elmastel nii hästi ei läinud. Temagi ei viitsinud siiani tundmatute kübersulide ettepanekusse parooli muuta pikemalt süüvida ja jäi oma Gmaili kontost ilma.

Elmaste loo kirjutab täpsemalt lahti 27. detsembri Sakala. Küti juhtumist eristub tema lugu aga sellega, et siin jõudsid kurikaelad siiski ka eesmärgile. Üks teda tundev inimene jõudis "abipalvele" reageerida ja palutud 1000 eurot Western Unioni kaudu Newcastle’is asuvasse panka üle kanda.

"Nüüd hiljem olen teada saanud, et neid, kes oleks raha pikemalt mõtlemata üle kandnud, oleks olnud kümneid," räägib Elmaste Õhtulehele.

"Western Unioni kaudu raha saatmiseks tuleb aga minna postkontorisse. Pärast võtsin ühendust ka Omnivaga (endine Eesti Post) ja andsin teada, et minul pole mingit abi vaja, kui keegi peaks tulema ja tahtma ülekannet teha."

"Suhtun politsei ponnistustesse pehmelt öeldes skeptiliselt," kinnitab Elmaste, kes korrakaitsjate kübervõimekusse ei usu.

"Sealt on mõista antud, et need kelmused pannakse toime Nigeerias. Kas me peame siis tõepoolest Aafrikasse lendama, et oma Eestis rikutud õigusi kaitsta? Jõuluajal on inimesed lahked ja avatud, valmis annetama ja abistama – sellest saavad pätid hästi aru, nagu sellestki, et Eesti politseilt pole neile mingit ohtu karta."

"Õnneks ei ole meile laekunud teateid, et keegi oleks sellise skeemi tõttu rahast ilma jäänud," ütleb esmaspäeval Õhtulehele Põhja prefektuuri raskete kuritegude talituse juht Roger Kumm. Selleks ajaks on Lõuna prefektuuris ehk Viljandis vähemalt üks õnnestunud pettus juba registreeritud. Kuid see on ju teine prefektuur, andkem endale aru.

"Sellistel kirjadel on enamjaolt äratuntav kirjastiil, mis on omane tõlkeprogrammidele ja sisaldab kirjavigu," ütleb Kumm, unustades mainimast, et petukirjad on muutunud keeleliselt üha lihvitumaks ja Google´i tõlke tase on ammu ületatud.

Tahes-tahtmata on juba paljud skeemiga kokku puutunud inimesed jõudnud järelduseni, et keeletoimetamise teenust ei osta kelmid juba ammu enam Aafrikast või Põhja-Inglismaalt – milleks meil siis ometi internet ja kübertiiger Eesti.

Pimesi raha saatmise palve täitmist hindab Kumm ebamõistlikuks teoks.

"Kui kellelgi on soov hädas inimest aidata, tuleks kõigepealt raha küsijaga ise ühendust võtta ja abistamine läbi rääkida," tuletab politseiametnik meelde põhitõdesid.

"Niiviisi saab vähendada võimalust kelmuse ohvriks sattumiseks, saab paika panna raha laenamise tingimused jms."

Politsei hinnangul on kelmidelt raha tagasisaamise tõenäosus peaaegu olematu.

Muusik Hele-Riin Uib: ema arvas, et olen segi läinud, kui minu unesegast juttu kuulis

"Ma ei küll mäleta, et oleksin mingeid paroole vahetanud, korra lihtsalt oli konto kinni ja mina sinna juurde ei pääsenud," meenutab kontokaaperdamist trummar Hele-Riin Uib.

"Ma ei saanud hästi aru, mis toimub, kui sõbrad hakkasid eile hommikul helistama ja küsima, mis mul seal Inglismaal juhtus. Olin unesegane ja ema arvas kõrvaltoas, et ma olen segi läinud."

"Hakkasin kohe tegutsema, et oma konto tagasi saada," räägib neiu.

"Asja tundvate sõprade abiga sain konto taastatud, aga see oli araabiakeelne ja kõik mu kirjad ja kontaktid olid läinud."

Hele-Riin loodab, et ehk õnnestub tal pättidelt oma kirjad ja kontaktid ikka tagasi saada.

Samal teemal

19.09.2015
Lihtsameelne sotsiaalkeskuse töötaja varastas Nigeeria petisele puuetega inimeste raha
08.08.2015
Petukirjade tõlkija andis end ise üles, tellija mõisteti süüdi