PEETI KINNI POES: Kõrge riigiametnik Raul Oreškin väidab, et varastas kihlveo tõttu. Tartu kaubamaja toidupoe territooriumilt kaupa välja tuua tal ei õnnestunud. Foto: Aldo Luud
Arvo Uustalu 31. detsember 2014 07:00
"Mul on väga kahju, et olen teid kõiki alt vedanud, kuna sain hakkama vääritu teoga," kirjutas esmaspäeval Tartu kaubamaja toidupoes vargusega vahele jäänud kultuuriministeeriumi asekantsler Raul Oreškin oma Facebooki-lehel päev hiljem. Kui oli ametist lahkunud…

Raul Oreškin (47) eile telefoni ei võtnud ning kirjadele ei vastanud. Töömeililt tuleb automaatne vastus: "Olen kontorist eemal kuni 4. jaanuarini."

Samas vabandab ta oma koduleheküljel kõigi ees, keda ta on oma teoga solvanud. Tema sõnul olnud see rumal kihlvedu.

"Taandan end mõneks ajaks avalikust ja virtuaalsest elust. Vajan järelemõtlemiseks aega. Vabandan kõigi ees, keda olen solvanud ning mõistan, kui te ei soovi enam minuga suhelda. Palun vaid säästa oma peret, kes pole juhtunuga seotud," lisab ta.

Tartu kaubamaja turvatöötajad pidasid Oreškini kinni esmaspäeva ennelõunal, kui ta üritas varastada 50 euro väärtuses kaupa.

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Kerly Peiteli sõnul polnud midagi rikutud ja seega pood ainelist kahju ei kandnud. Oreškin oli kaine ja käitus rahulikult.

Peiteli sõnul pole Oreškin varem politseiga kokku puutunud. Nüüd algatati tema vastu väärteomenetlus.

Vargusele ei saanud meest sundida rahapuudus. Ta oli kultuuriministeeriumi kunstide asekantsler, kelle põhipalk ministeeriumi kodulehekülje andmetel on 3400 eurot kuus.

Teda tundvad inimesed arvavad, et ehk oli varastamisvajadus haiguslik.

Möödunud kümnendi teises pooles oli Oreškin ametis Tartu linnavalitsuse kultuuriosakonnas.

Aastaid temaga koos töötanud linnavalitsuse sporditeenistuse juhtaja Veljo Lamp ütleb, et varguseuudis oli talle ja teistele kolleegidele üllatav ja šokeeriv.

"Tundsime teda kui rahulikku ja tasakaalukat loomeinimest, kes enne mõtleb ja siis ütleb või teeb," räägib ta.

Kultuuriminister Urve Tiidus ütleb, et kindlasti on kõigil väga kahju Oreškini kui kunstide valdkonna vaieldamatu asjatundja kaotuse üle.

"Oreškin oli piisavalt suur, et oma viga tunnistada ja ametist lahkuda. Rahuldasin tema avalduse. Juhtunu täpsed asjaolud on veel selgumas, kuid mistahes asjaolud ei muuda tõsiasja, et kõrgele riigiametnikule kehtivad kõrgendatud eetilised nõudmised. Seetõttu tuleb asekantsleri taandumisotsust tunnustada," nentis minister Õhtulehele.

Oreškin töötas asekantslerina tänavu 9. jaanuarist. Kultuuriministeeriumi teatel tuleb konkurss kunstide asekantsleri vabanenud kohale uue aasta alguses.