KODUMAA KAITSEKS: Kiievi linnapea Vitali Klõtško (paremal) kinkis koos vend Vladimiriga Ukraina idaosas venemeelsete separatistidega vastamisi olevatele sõduritele 2000 NATO esmaabikomplekti kogu­väärtusega 200 000 dollarit. Foto: Reuters / Scanpix
Aadu Hiietamm 31. detsember 2014 07:00
Kiievi linnapea Vitali Klõtško nimetas Saksa ajalehele Der Tagesspiegel antud aastalõpuintervjuus Venemaa presidenti Vladimir Putinit haigeks meheks ja hoiatas, et Ukraina konflikt võib eskaleeruda.

Vitali Klõtško oli kahtlemata aasta tagasi tollase Ukraina presidendi Viktor Janukovõtši vastu tõusnud opositsiooni juhtfiguure, keda Lääne-Euroopas nähti meelsasti koguni Ukraina järgmise presidendina.

Raskekaalus profipoksijana 47 matšist 45 võitnud Vitali Klõtško teataski juba enne Janukovõtši põgenemist veebruaris, et soovib kandideerida presidendiks, kuid 29. märtsil võttis ta oma kandidatuuri maha ja kutsus enda poolehoidjaid toetama Petro Porošenkot, kes valitigi mais Ukraina presidendiks.

Ukraina soovib liituda NATOga

Klõtško sõnul on temal ja Porošenkol ühesugune eesmärk: Ukrainast peab saama demokraatlik Euroopa riik nagu Belgia ja Holland. Just seetõttu kirjutas Porošenko tänavu alla assotsiatsioonilepingule Euroopa Liiduga ning oktoobris valitud ülemraada kiitis heaks presidendi ettepaneku loobuda riigi blokivälisest staatusest. Sellega astuti ajalooline samm NATO poole. Porošenko usub, et viie-kuue aasta pärast on Ukraina valmis korraldama NATOsse astumise üle rahvahääletuse.

Poliitikast Vitali Klõtško siiski ei lahkunud. Ta kandideeris mais kolmandat korda Kiievi linnapeaks ning seekord edukalt.

Praegu juhib ta Ukraina pealinna elu raekoja üheksanda korruse kabinetist. Klõtško eesmärk on muuta Kiiev õitsvaks linnaks.

Linnapea töö meeldib talle.

"Töö raekojas on tuhat korda põnevam tööst saadikuna ülemraadas," kuulutab Vitali Klõtško. Alles hiljuti lükkas ta tagasi Porošenko ettepaneku asuda asepresidendi ametipostile.

Putin ajas kaks vennasrahvast tülli

Midagi head ei ole Vitali Klõtškol öelda Venemaa presidendi Vladimir Putini kohta.

"Putin on haige. Putinil õnnestus oma taktikaga saavutada seda, mida ma ei pidanud kunagi võimalikuks: et keegi suudab kaks vennasrahvast teineteise vastu ässitada. Ma tean, millest ma räägin. Minu ema on venelanna. Putin soovib uue Nõukogude Liidu üles ehitada ja selle suure impeeriumi tarvis vajab ta Ukrainat," ütles Kiievi linnapea Vitali Klõtško Saksa päevalehele Der Tagesspiegel.

ÜRO teatas esmaspäeval, et Ida-Ukrainas on kaheksa viimase kuuga valitsusvägede ja venemeelsete separatistide lahingutes saanud surma 4771 ja haavata 10 360 inimest.

Järgmine katse kriisi lahendamiseks tehakse 15. jaanuaril Kasahstani pealinnas Astanas, ütles esmaspäeval Ukraina president Petro Porošenko.

Riigipea sõnul kohtuvad Astanas tema, Venemaa president Vladimir Putin, Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ja Prantsusmaa president Francois Hollande. See peetakse nõndanimetatud Normandia formaadis: sama nelik kohtus esimest korda põgusalt 6. juunil Normandias, kui tähistati Teises maailmasõjas otsustava pöörde toonud dessandi 70. aastapäeva.

Teist korda kohtus see nelik 17. oktoobril Milanos, kuid Ida-Ukraina separatiste toetavale Putinile aru pähe panna ei õnnestunud.

Kahe nädala pärast tehakse Astanas kolmas katse. Tõsi, 22. detsembril pidas nelik telefonikonverentsi, kus üritati elu sisse puhuda kontaktgrupi kohtumistele Minskis. 24. detsembril kontaktgrupp koguneski, kuid peale vangide vahetuse milleski muus kokku leppida ei õnnestunud.

Ära jäi ka 26. detsembrile plaanitud kontaktgrupi kohtumine. Berliinis esialgu Porošenko avaldatud Astana kohtumise kuupäeva ei kinnitatud, kuid vähemalt ettevalmistusi kohtumiseks tehakse. Porošenko sõnul saab tõeline rahuprotsess Donbassis alata alles siis, kui seal korraldatakse kohalikud valimised Ukraina seaduste järgi. Nii seisab ka septembris allkirjastatud Minski protokolli 9. punktis.

Lääneriikide sanktsioonid on avaldamas viimastel kuudel Venemaa majandusele järjest tugevamat mõju ning Putin on hakanud tundma end ebakindlalt. NATO analüütikud ei välista enam võimalust, et 2015. aasta võib jääda Putinile presidendiametis viimaseks.

Teisisõnu, Venemaal võib toimuda nõndanimetatud paleepööre ehk presidendi kukutajad tulevad tema enda lähikonnast.