Eesti uudised

Kas krõbe külm Skandinaavias tegi Eestis börsielektri kalliks? (12)

Teet Teder, 30. detsember 2014 07:00
Kõrgepingeliinid.
Täna on elektrihind Eestis ja Soomes 38,92 eurot megavatt-tunni eest. Esmaspäeval oli Eesti ja Soome elektrihind keskmiselt 94,78 eurot ja kohati üle 200 euro. Mis ajas elektrihinna nii kõrgeks?

Kuigi elekter on Eestis täna odavam kui eile, on see endiselt Põhja- ja Baltimaade kalleimate seas. Meist kallim elekter on ainult Lätis ja Leedus, kus megavatt-tund maksab 47,51 eurot. Aga hind langeb sealgi. Miks see meil siis nii kallis on?

Vandenõunikud näitavad näpuga elektritootjate ja võrguettevõtete peale, kes jaamade või ühenduste hooldustega elektrihindu mõjutavad.

Nii tõusis näiteks tänavu juulis Eesti hinnapiirkonnas elektrihind 23,35% 44,17 euroni megavatt-tunni kohta EstLink 2 hoolduse tõttu.

Ka eile oli hinnatõusu taga peale külma ilma Soome ja Rootsi vahelise elektriühenduse vähenenud võimsus ning tööseisak mitmes elektrijaamas.

Elektrumi suurkliendisuhete juht Janar Kalmus kokkumängu ei usu.

"Ei ole alust arvata, et kõrgete elektri turuhindade puhul oleks tegemist kokkumänguga," toonitab ta.

"Erinevalt kõikvõimalikest teistest toodetest, millega börsil kaubeldakse, on elekter täiesti ainulaadne ja iseäralik. Seda ei ole võimalik ladustada, mistõttu märksa suuremat rolli mängib nõudluse ja pakkumise suhte äratabamine. Rääkimata sellest, et Nord Pool Spoti elektri­turul on palju faktoreid, mida on keerukas ette näha ja mis samuti hinda mõjutavad."

Kalmuse sõnul on üks selliseid faktoreid ilm, mis on viimastel päevadel just Soomes ja Rootsis näidanud krõbedaid külmakraade – kuni miinus 30 kraadi.

"See omakorda suurendab elektri tarbimist ning kui samal ajal juhtub olema probleeme turu seisukohast tähtsates tootmisüksustes ja riikide vahelistes ülekannetes, siis ongi kõrgem elektrihind kurb tõsiasi," märgib Kalmus.

"Seda, miks niisugused sündmused aeg-ajalt juhtuvad, on keeruline selgitada."

Hinnaralli põhjustas eile Rootsi Oskarshamni tuumajaam, mille tootmisvõimsus on 1400 MW ja mis töötab praegu piiratud võimsusega.

Ühtlasi on süüdi Soome ja Rootsi vaheline piiratud võimsusega ühenduskaabel, mis 1200 MW asemel lasi kuni tänaseni läbi vaid 800 MW.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee