ÕRN JÄÄ: Tüdrukud jalutasid vetelpäästemaja poole, kui jää nende jalge all pragunes ja nad vette kukkusidFoto: Mari Luud
Kristiina Tilk 29. detsember 2014 07:00
23. detsembril päästis vapper mees Tartus Anne kanalist uppumissurmast kaks 14aastast tütarlast ja läks siis oma teed. Et lähedased soovisid päästjat tänada, asuti teda sotsiaalmeedia kaudu otsima. Nüüd on ta üles leitud ja tänusõnad edasi antud.

Eile rääkis ühe päästetud tüdruku isa, et appi läinud mehe õde helistas talle ja ütles, et tema vend oligi see, kes aitas. Kuid ta ei soovi avalikku tähelepanu ega enda isiku avaldamist. "Küsisin veel temalt, et kas tohin tema nime avaldada, aga ta ei soovinud mingit tähelepanu. Ju ta on lihtsalt selline… hea inimene," ütleb neiu isa.

Tähelepanust pigem eemale soovivad hoida ka õnnetuse läbi elanud tüdrukud. "Nendega on kõik korras, aga nad ei taha tähelepanu," ütleb tütarlapse isa ja lisab, et tal õnnestus tütre ja tema sõbranna elu päästnud meest ka tänada.

Ühe tüdruku tädi Marina rääkis Delfile, et neiud jalutasid keset Anne kanalit, kui järsku jää pragisedes vette kadusid. Seal oli veel rahvast – ka lastega inimesi, kes olid tulnud jää tugevust testima.

"Ma ei tea, kuidas nad julgesid," ütles tädi.

Kanali keskelt edasi jalutasid tüdrukud Marina sõnul sinnapoole, kus on vetelpäästemaja. Ühe koha peal oli aga jää nii nõrk, et nad vajusid läbi praguneva jääpinna jäisesse vette. Tüdrukud jõudsid juba vett kopsudesse tõmmata, enne kui vapra pealtnägija abikäed nendeni ulatusid.

"Nad ei jõudnud enam karjuda ka, kui järsku üks mees rahva seast kõndis nende juurde," lausub Marina, et tüdrukute pääsemine on justkui täielik jõuluime, sest teised inimesed ei jõudnud läbi jää vajumist märgatagi.

Abi pakkunud mees roomas tüdrukuteni ja tõmbas nad veest välja. Marina oletab, et ilmselt oli tema ka see, kes kutsus kiirabi, kuid mis edasi sai, seda on pärast päästmist šokiseisundis olnud tütarlastel keeruline meenutada.

Tüdrukud veest välja aidanud, läks mees oma teed. Nii ei saadudki esialgu teada, kes ta on. Neiud mäletasid vaid, et ta võis olla keskealine ja rahvuselt eestlane. Et kohal käis ka kiirabi, proovisid tüdrukute lähedased sealtkaudu julge kaitseingli numbrit saada, kuid nemad isikuandmeid ei avalda. Nii otsustatigi viimase õlekõrrena appi võtta sotsiaalmeedia, mille kaudu heategija ka üles leiti. Marina leiab, et see lugu on hea õpetus kõigile, kel tekib mõte jääl jalutuskäik ette võtta. "Jää on veel väga nõrk ja nii võib enda elu ohtu panna."