Maailm

Kümme aastat: maailm mälestas jõulutsunami 280 000 ohvrit 

Aadu Hiietamm, 27. detsember 2014 07:00
HUKKUNUTE MÄLESTUSEKS: Need roosid toodi jõulutsunamis hukkunute mälestuseks Ban Nam Khemi memoriaalparki Tais.Foto: AFP / Scanpix
Kümme aastat tagasi teisel jõulupühal laastas India ookeani äärseid riike tugeva maavärina põhjustatud tsunami, mis võttis elu umbes 280 000 inimeselt. Paljud neist jäid kadunuks. Eile mälestati tsunami ohvreid jumalateenistustega ja mälestustalitustega randades.

Katastroofilise tsunami põhjustas 26. detsembril 2004 kohaliku aja järgi kell 7.59 Sumatra saare lähistel toimunud veealune maavärin, mille tugevus oli 9,1–9,3 magnituudi Richteri skaala järgi.

USA geoloogiateenistuse (USGS) hinnangul oli maavärin jõu poolest võrdväärne 23 000 Hiroshimale heidetud aatomipommiga. Maavärin tekitas kuni 30 meetri kõrguse hiidlaine, mis laastas 14 riiki.

Paljud ohvrid jäid tuvastamata

Enim sai kannatada Indoneesia Acehi provints, kus hukkus 170 000 inimest. Indoneesia asepresident Jusuf Kalla asetas eile provintsikeskuses Banda Acehis lilled ühishauale, kuhu on maetud tuhanded tuvastamata ohvrid.

Kalla tänas suursaadikuid nendest riikidest, kes Indoneesiale pärast looduskatastroofi tagajärgede kõrvaldamiseks miljardeid eraldasid.

"Ma ei suuda tänaseni unustada tollast vee lõhna," ütles Banda Acehis üks leinajaid, 51aastane Ahmad Salman, kes kaotas kümme aastat tagasi oma naise, lapsed ja maja.

"Ma kaotasin tsunamis kaks last ega tea tänaseni, kuhu nad on maetud. Täna palvetan ma kõigi ohvrite eest," ütles 51aastane Maimunah ühishaua juures.

Sri Lankal sai surma 45 000 inimest. Hiidlaine viis kümme aastat tagasi raudteelt ka reisirongi. Selles hukkus 1800 inimest. Eile sõitsid 200 tollasest katastroofist eluga pääsenud reisijat erirongiga Pereliyasse, kus õnnetus juhtus ja mälestasid seal surmasaanuid. Paljudel olid kaasas vanad sõidupiletid ja hukkunute fotod.

Tai valitsus korraldas eile tsunami ohvritele mälestusteenistuse Khao Lakis.

Rahvas kogunes politseilaeva T813 juurde, mis asub mälestusmärgina kaks kilomeetrit rannast, kuhu hiidlaine 24 meetri pikkuse laeva kümne aasta eest paiskas.

Tume müür

Mälestusteenistusel osales rohkelt välismaalasi, sest Tais oli ohvrite hulgas üle 2000 lääneriikidest pärit turisti.

Soomlasi hukkus toona näiteks Tais ja Sri Lankal 179. Sakslasi hukkus Tais 534. Seetõttu loeti eile Khao Lakis ette ka Saksamaa liidupresidendi Joachim Gaucki läkitus.

Katastroofist eluga pääsenud šveitslane Raymond Moor meenutas, kuidas ta hiidlaine eest ära jooksis.

"See ei olnud laine, vaid tume müür," vahendas Moori sõnu Blick Online. Kui laine ta endasse haaras, siis tundis ta, nagu oleks sattunud pesumasinasse. Raymond sai peast ja jalast raskelt vigastada ning pääses tänu tailannale, kes ta ühe hotelli rõdule sikutas.

Sama naine päästis veemöllust ka Raymondi abikaasa ja veel kolm inimest ning uppus, kui hüppas rõdult alla päästma karjuvat poissi, keda veevool kaasa kandis.