Vladimir Putin Foto: AFP/Scanpix
Aadu Hiietamm 23. detsember 2014 07:00
Venemaa president Vladimir Putin valetab, kui ta väidab, et Euroopa Liit ei informeerinud teda ettevalmistatavast assotsiatsioonilepingust Ukrainaga, ütles Euroopa Komisjoni eelmine president José Manuel Barroso intervjuus pühapäevalehele Welt am Sonntag.

Barroso sõnul ütles Putin enne 2012. aastat mitu korda, et tal ei ole vastuväiteid Ukraina astumisele Euroopa Liitu. Barroso kinnitas Putinile, et Ukraina ei ole veel Euroopa Liitu astumiseks küps ning esialgu tuleb kõne alla vaid tihe poliitiline ja majanduslik assotsiatsioon. Vene valitsust ja ka isiklikult Putinit informeeriti viie aasta jooksul Euroopa Liidu ja Ukraina kõnelustest detailselt. Kui Putin praegu väidab, et need kõnelused olid talle täielik üllatus ning talle öeldi, et see ei ole tema asi, siis ei räägi ta tõtt.

Barroso lisas, et Putiniga toimus muutus pärast 2012. aasta presidendivalimisi. Tema retoorika muutus natsionalistlikumaks ja ta hakkas võimu näitama, sest niisugune käitumine meeldis rahvale.

Barroso sõnul on Venemaa oma varasema võimu maailmas kaotanud ning ta ei usu, et Venemaa majandusprobleemid võivad viia globaalse kriisini, sest Venemaa ei ole maailmamajandusega ja rahvusvahelise rahanduskorraga eriti tihedalt seotud.

"Minu suurim mure ei ole seotud Venemaa majandusarenguga. Mulle on tähtis, et Venemaa tunnistab rahvusvahelise õiguse rikkumist. Me kehtestasime sanktsioonid, et Krimmi annekteerimine ja Venemaa käitumine Ida-Ukrainas on lubamatu. Venemaa peab mõistma, et niisugusel käitumisel on oma hind. Küsimus on põhimõtetes," rõhutas José Manuel Barroso.