Eesti uudised

Kross: FSB andis Puusepale valida – lähed Eestis vangi või aitad propagandat teha (64)

Siim Randla, 22. detsember 2014, 07:00
KATSE: «Rassledovanije» on puhas FSB produtseeritud infosõja toode, ütleb Eerik-Niiles Kross, kes leiab, et saade sisaldab ka katset näidata Eesti luureteenistusi halvas valguses ja püüdu tekitada meie ja liitlaste vahele usaldamatust. «Olen täiesti kindel, et saavutati pigem vastupidine efekt. Kui venelased peavad kaitsepolitsei ründamiseks hakkama oma agente valgeks lööma, siis on neil häda majas.»Foto: Arno Saar
Endine luurekoordinaator Eerik-Niiles Kross usub, et FSB pani ekskapo töötaja Uno Puusepa valiku ette: kas lähed Eesti vangi või aitad meil Venemaal propagandat teha ja saad rahus pensionil olla.

Eerik-Niiles Kross (RE) märgib, et esiteks proovis FSB NTV saatega "Rassledovanije" näidata, et mitme aasta jooksul vastasseisus kaitsepolitseiga raskeid kaotusi kandnud Vene luure on tegelikult justkui ikkagi võidumees. "Ma usun, et eriti käib FSB-le närvidele viimasel ajal läänes ilmunud kapo ülivõrretes meediakajastus. Tooksin eriti esile 4. juunil sel aastal Foreign Affairsis, maailma juhtivas välispoliitika ajakirjas ilmunud artikli "Spioon spiooni vastu", kus öeldakse, et "Eesti on osutunud rohkem valmis olevaks Vene luurele vastu astumisel kui ükski teine Euroopa riik".

Samal teemal

Artikkel räägib pikalt, kuidas Eesti on viimastel aastatel tabanud neli Vene spiooni ja teinud kõik need juhtumid avalikuks, häbistades niiviisi venelasi väga tõsiselt. Usutavasti on nn Puusepa loo puhul tegemist venelaste vastusega, mis peab näitama nii Venemaale kui ka maailmale, et nad kontrollivad endiselt mängu. Muide, ka Kohveri röövimine võib olla osa sellest vastusest," räägib Kross.

Samas on tema sõnul igale asjatundjale selge, et Puusepa saade koosneb tegelikult suures osas ülesblufitud väidetest. "Puusepp kui kapo tehniline töötaja ei saanud kindlasti ligi valdavale osale sellest teabest, mida ta justkui venelastele andis. Kindlasti ei olnud tal näiteks ligipääsu NATO salajasele infole ja KAPO agentuuriinfole," ütleb Kross.

Teiseks ei saa välistada, et venelased tõepoolest valmistavad ette pinda

Vladimir Veitmani väljavahetamiseks, märgib ta. "Muul moel oleks raske seletada, miks rikuti elementaarset luureasutuste reeglit, et salajasi kaastöötajaid ei avalikustata, samas üritades Veitmani rolli vähendada. Puusepp muudeti selle saatega persona non grata’ks terves läänemaailmas. Sellisesse olukorda sai ta suruda ainult läbi väljapressimise. Võimalik, et mingit abi Puusepp venelastele ametis olles andis, võimalik, et FSB lihtsalt fabritseeris midagi ja nüüd pani Moskva vaese mehe valiku ette. Kas lähed Eesti vangi või aitad meil Venemaal propagandat teha ja saad rahus pensionil olla."

Kolmas sõnum on Krossi sõnul ilmselt neile, kes juba töötavad venelaste kasuks või seda kaaluvad, et "omade eest hoolitsetakse".

"Kuigi sellist hoolitsust ei sooviks ka oma vaenlasele, on Puusepa õdus pargipingil istumine ikkagi parem kui Simmi või Dresseni saatus," sõnab ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee