Seisukoht

Seisukoht | Vastu tahtmist? (1)

Margo Pajuste, arvamustoimetaja, 21. detsember 2014 17:58
Foto: PEETER LANGOVITS
Oleks üsna mage lugu, kui Eestis elav, kuid Venemaal überkuulus kirjanik Andrei Ivanov ei saaks nüüd Eesti kodakondsust eriliste teenete eest puhtalt sellepärast, et siseministeerium lihtsalt ei taha sel aastal mitte kellelegi eriliste teenete eest kodakondsust anda. Ent haridusminister Jevgeni Ossinovski on öelnud, et viib selle küsimuse ise valitsusse. Siin on tunda õrna konfliktieeldust – mis saab siis, kui valitsus keeldub? Vaevalt nüüd koalitsioon enne valimisi katki läheb, pigem keegi jälle solvub ja keegi vabandab.

Minu meelest on väljaspool kahtlust, et Ivanov on kirjanikuna piisavalt kuulus ja hea reputatsiooniga, et ta kodakondsust eriliste teenete eest ka väärt oleks. Muidugi on, eriti arvestades seda, millised karvased ja sulelised valitsuse armust selle vääriliseks on arvatud. Kunagi Eesti vabariigi taastamise aegu näiteks.

Ent kas Ivanovi enda käest on küsitud, kas ta üldse soovib Eesti vabariigi kodakondsust? Naturalisatsiooni korras ta seda taotlenud või vähemalt saanud ju ei ole.

Ma loodan siiralt, et see diskussioon jääb mõistuse piiridesse ja vaene kirjanik ei pea piinlikkust tundma, et on (täiesti võimalik, et vastu tahtmist) sattunud arusaamatu, ent kirgliku vaidluse objektiks.