Foto on illustreeriv.Foto: PantherMedia / Scanpix
Õhtuleht.ee 20. detsember 2014 20:11
Tuleva aasta märtsis 104aastaseks saav reumatoloog Ephraim Engleman töötab jätkuvalt arstiametis ja ütleb, et füüsiline aktiivsus on ülehinnatud, pigem tuleks hoolt kanda lähisuhete eest ja seksida, kuis jaksu on.

Engleman töötab kolmel päeval nädalas ning kuigi ta otseselt patsientidega enam ei tegele, on tal osakonnajuhatajana küllalt palju paberitööd. Oma eale Engleman ei mõtle.
"Vanus on vaid number," ütleb arst Today.comile antud intervjuus.

Kuna arstil on käed-jalad tööd täis, ei ole tal ka aega vanusele mõelda. Tegevuses meeldibki Englemanil end hoida. Ta mängib päevas viiulit vähemalt 30-45 minutit, on liige ühes kvartetis ja korraldab korra nädalas kodus kammermuusika kontserte. Engleman veedab meelsasti aega ka 99aastase abikaasaga, kellega on abielus olnud 73 aastat.

Ainus, mis aastatega halvenenud, on nimemälu. Teisalt nendib Engleman, et pole nimesid kunagi eriti hästi mäletanud. Seljavaevad sunnivad mehe kõndima ka kepiga, mistõttu ei saa ta nii palju ringi liikuda.

"Ma pole kunagi olnud füüsiliselt aktiivne ja sportimine on minu arvates ülehinnatud. Minu liikumine on alati piirdunud käimise ja viiulimängimisega," sõnab arst.

Kui noored arstid rõhutavad füüsilise aktiivsuse olulisust, pole Engleman olnud sama meelt. Ta ei poolda ka üdini tervislikke eluviise. "Ma ei ole kunagi suitsetanud ja joon harva, aga ma ei usu, et see on aidanud mul elada 103aastaseks."

Toiduvalikust pole Engleman samuti hoolinud. "Oluline on elu nautida ja nautida seda, mida sööd," ütleb ta.

Englemani sõnul aitavad head geenid kindlasti, kuid ei määra kõike. Arsti enda vanemad surid üsna noores eas. Küll aga soovitab arst esiteks valida endale hea partner ja seksida palju ning teha tööd, mis meeldib. Vitamiinid, ravimid ja dieedid soovitab arst unustada, sest olulisem on sotsiaalne elu ja õnnelik olemine. "See on oluline, ükskõik millises vanuses."