Eesti uudised

TV3 VIDEO: Tallinna uus tramm sai nimeks Moonika (12)

Andres Tohver, 19. detsember 2014, 07:00
UUS TRAMM: Moonika.Foto: Stanislav Moškov
"Tartus on küll palju häid ideid, aga trammi veel mitte, teistest linnadest rääkimata," ütles Tallinna linnapea Edgar Savisaar eile uut Hispaania trammi tutvustades. Uue trammi nimeks sai linnapea soovil Moonika. Teatavasti kannab Savisaare lähemaid abilisi sama nime – Moonika Batrakova.

Samal teemal

Arvukate uudistajate hulgas jalutas ka kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa (72), kes enda sõnul sõitis trammiga esimest korda viieaastaselt ja tee viis Kadriorgu, kus elas tema vanaema Betty. Tolleaegsed trammid olid kahevagunilised.

"Sees olid kõvad ebamugavad puidust istmed. Tuli konduktor ja oli vaja maksta kolm kopikat. Siis ta rebis oma rinnal olevast piletirullist sulle selle tükikese," meenutas Kuuskemaa. Sõjajärgse vaesuse tõttu ei jaksanud kõik piletit osta.

"Mul on üks sugulane Tartust, kes õppis Tallinnas polütehnilises instituudis, mille peakorpus oli Balti laevaremonditehase hoones Koplis. Tema hoidis kokku kuus kopikat päevas ja käis südalinnast Koplisse jala. Nii sinna kui tagasi," lisas Kuuskemaa.

Uut trammi vaadates tekkis Kuuskemaal kohe soe tunne. "Vaadake, ta on valge ja tal on punased triibukesed. Niisugused diagonaalsed punavalged triibud moodustavad Mustpeade Vennaskonna peapaela, nagu neid kandsid sajandeid tagasi, need noored mehed, kaupmehed ja meremehed, kes tahtsid saada Tallinna kodanikeks," teab Kuuskemaa.

Ent Kuuskemaal jagus ka kriitikat. Kuna ta on pikk mees, 1.85, ei ole trammi istekaar tema selja järgi. "Võib-olla see iste on natuke madalama mehe jaoks, meeter seitsmekümnese mehe jaoks," pakkus Kuuskemaa ja leidis kohe lahendusegi.

"Ema mind õpetas, et kui tulevad naised trammi või bussi, siis karga püsti ja paku neile ilusasti istet. Meestel on rohkem mõttekas seista ja nagunii haritlasel on seda istumist lugemisel-kirjutamisel liiga palju."

Esitlusel hakkasid silma linnapea Edgar Savisaar, majandus- ja taristuminister Urve Palo, keskkonnaminister Mati Raidma, aga ka Hispaania suursaadik, CAF tehase esindaja, arvukad depoo töötajad, trammijuhid ning sajad uudishimulikud linnaelanikud. Majandus- ja kommunikatsiooniminister Urve Palo sõnul sobib tramm väga hästi Tallinna tingimustes liikumiseks.

"Sellepärast on ministeerium võtnud plaani toetada trammiliini number neli pikendamist lennujaamani," lausus Palo ja lubas, et pikendus valmib 2018. aastaks, kui Eesti on Euroopa Liidu eesistujamaa.

Hispaania suursaadik tõi peale trammide kvaliteedi rõhutamise esile muidki koostöö aspekte. "27. detsembril tulevad Eestisse neli Hispaania ­Eurofighter hävitajat ja üle saja sõjaväelase, kes vahetavad sakslased välja Euroopa õhuturbe missioonil," edastas saadik.

Lisaks kasvab kahe riigi vahel turism, puudu olevat veel vaid otselennuühendus Madriidi ja Tallinna vahel. 

CAF Urbos tramm

  • Pikkus 31 m
  • Laius 2,3 m
  • Tühimass 48 t
  • Täismass 68 t
  • Istekohtade arv 79
  • Seisukohtade arv 188
  • Uste arv 5
  • Maksimumkiirus 70 km/h
  • Telgede arv 8
  • Veomootorite koguvõimsus 560 kW

Allikas: tootja

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee