Maailm

Paavst aitas USA-l ja Kuubal suhteid siluda 

Õhtuleht, 19. detsember 2014 07:00
Paavst Franciscus. Foto: Reuters / Scanpix
Mullu 10. detsembril surusid USA president Barack Obama ja Kuuba president Raul Castro Johannesburgis Nelson Mandela mälestusteenistusel kätt. Seda erakordset hetke tõlgendati kui märki sellest, et kaks enam kui pool sajandit vaenujalal olevat riiki on valmis suhteid siluma.

Möödus aasta ning kolmapäeva õhtul lahvatas tõeline pommuudis. USA ja Kuuba vahetasid vange. Barack Obama ja Raul Castro pidasid tund aega kestnud telefonivestluse ning esinesid seejärel poliitilise avaldusega.

Maailm sai teada, et USA ja Kuuba kavatsevad avada vastastikku taas saatkonnad.

Kuuba liider tänas eriti paavst Franciscust, kes andis isikliku kaaluka panuse USA ja Kuuba suhete paranemisse. Raul Castro lisas, et ootab nüüd USA kaubandusblokaadi lõppu.

Barack Obama rõhutas, et üle 50 aasta kestnud isolatsioon ei ole töötanud ning seetõttu on vaja suhtumist Kuubasse muuta. Taastatakse kahe riigi vaheline transpordiühendus ning oodata on ärisidemete arengut. Esialgu siiski kaubandusembargot täielikult maha ei võeta.

USA vabariiklased võtsid Barack Obama suunamuutuse vastu nördimusega. Nende arvates ei ole Kuubas toimunud midagi head, mis annaks aluse senist suhtumist muuta.

Kuubas puudub endiselt demokraatia ja rikutakse inimõigusi ning vabad valimised on jäänud vaid unistuseks. Vabariiklased, kes praegu on USA kongressi mõlemas kojas enamuses, tuletasid Barack Obamale meelde, et ilma nendeta ei ole võimalik Kuuba suhtes kehtivat kaubandusembargot lõpetada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee