Maailm

KOLMAPÄEV VENEMAAL: osades pankades lõppesid rublad, valuutamüügil piirangud (8)

Õhtuleht.ee, 17. detsember 2014 22:34
Foto: Reuters / Scanpix
Moskva börsil tegi rubla täna tugeva tõusu, kuid Venemaa inimeste usalduskrediit rubla vastu on otsas. Inimesed üle Venemaa üritavad pankadest oma sääste kätte saada ja sisuliselt on kohati tegemist juba pangajooksuga.

Uudisteportaal Gazeta.ru tegi ülevaate Venemaa linnades toimuvast ja rõõmustav see pilt just pole.

Samal teemal

Uljanovskis piiras Sberbank sularaha väljavõtmist ja see otsus kutsus inimeste seas momentaalselt esile paanika. Kui Gazeta.ru ajakirjanik üritas Uljanovskis võtta oma arvelt raha, siis öeldi talle pangas, et kassas pole kopikatki ja kuna raha saabub, pole teada. Pangatöötajad lisasid, et kui raha tuleb, siis üle 10 000 – 20 000 rubla inimesele siiski ei anta.

Sealjuures sulgevad inimesed ka tähtajalisi hoiuseid, jäädes sellega ilma teenitud intressist, kuid see ei takista inimesi kontosid sulgemast.

Uudis sularaha lõppemisest levis kulutulena üle linna ja inimesed tormasid sularaha välja võtma pangaautomaatidest. Paraku sularahaautomaadid ei töötanud ning inimesed suundusid uuesti pangakontoritesse, kuhu tekkisid õhtul pikad järjekorrad.

Sankt-Peterburis mingit paanikat pole, kuid pangad on piiranud valuuta müüki ning üle 5000 dollari või euro ühele inimesele ei müüda.

Krasnodaris tegi aga sealne kuberner Aleksandr Tkatšev julge avalduse, öeldes, et majanduskriis on hind Krimmi eest ja ta kutsus venemaalasi üles jagama seda arvamust ka presidendi ja valitsusega. "Me maitseme praegu oma riigi poliitiliste võitude hinda," lisas ta.

Tõsi küll, hiljem teatas ta Twitteris, et Venemaa vastu on suunatud täielik majanduslik sõda. "Ja selle asemel, et rohkem ühineda, jooksime ostma selle riigi valuutat, mis üritab meid hävitada," noomis ta kaasmaalasi.

Ka Krasnodaris on Sberbanki kontorites järjekorrad, kus tuleb raha kätte saamiseks seista ligi tund aega.

Jekaterinburgis müüakse eurosid praegu 120 rubla ja dollareid 100 rubla eest, mistõttu inimesed ostavad rublade eest kokku olmeelektroonikat.

Ka moskvalased on suundunud poodidesse, kuna paljud edasimüüjad on teatanud juba planeeritavast hindade tõusust. Inimestel on veel hästi meeles 1998. aasta krahh, mistõttu säästud paigutatakse kaupadesse. Paraku on hakanud ka hinnad tõusma ning nii teatas üks olmeelektroonika online-pood, et tõstis seoses valuutakursiga toodete hinda 30 protsendi võrra.

Samal teemal

18.11.2014
Jaanilinna elanik: korraliku liha jaoks enam raha ei jätku
18.11.2014
Kadri Liik CNN-ile: praegune majanduslik seis Venemaal kahjustab Putini positsiooni
17.11.2014
Rubla kukkumine sulgeb Soomes kauplusi
17.11.2014
Soomlased tunglevad Venemaale osturallile