Foto: Mati Hiis
Karoliina Vasli 18. detsember 2014 07:00
Kui narkosõltlane läheb esimest korda Wismari haiglasse abi otsima, peab tal olema 25 eurot, et psühhiaatri juurde pääseda.

Tallinna ülikooli kultuuriteooria doktorant ja kodanikuaktivist Tarmo Jüristo kirjutas oma Facebooki-lehel ühest seigast, mis läheb vastuollu poliitikute ilusate juttudega, kuidas vähendatakse ja piiratakse Eestis uimastitarvitamist. Jüristo kohtus möödunud nädalal Tallinnas ühe mehega, kes on populaarses blogikeskkonnas nihilist.fm oma fentanüülisõltuvusest kirjutanud. Nad istusid söögikohas, kui ühtäkki vabandas blogija viisakalt, et peab kohe Wismaris oma metadooni-lonksu järel ära käima (asendusravi meetod, mille puhul kasutatakse metadooni – toim).

Paarikümne minuti pärast oli ta tagasi ja kirjeldas Jüristole seika, mille tunnistajaks Wismaris oli. Välisuksest tuli sisse nuttev umbes 20aastane tüdruk. Ta läks retseptsiooni ning palus, kas ta saaks kellegagi oma probleemist rääkida. "Mis probleemist," uuriti leti tagant.

"Narkoprobleemist," vahendab Jüristo tüdruku juttu.

"Jah, visiiditasu on 25 eurot," kosteti neiule Jüristo sõnul. Tüdruk nuttis edasi ja ütles, et tal ei ole seda raha. "Kahju, siis ei saa aidata," oli vastus.

Jüristo märkis postituse lõpetuseks, et nii tüdruk lahendust leidmata detsembriõhtusse lahkuski.

Wismari haigla polikliinikust öeldakse, et tasuta ei pääse visiidile isegi ravikindlustusega inimesed, sest haigekassa pole nendega lepingut sõlminud. Mõnikord aitavat sõltlasi see, et omavalitsuste sotsiaalhoolekandeosakonnad maksavad ravi kinni. Näiteks psühhiaatri esimene vastuvõtt maksab 25 eurot (20 minutit), hiljem 15 eurot (10 minutit). Psühholoogi külastuse eest tuleb välja käia 20 eurot (50 minutit). Wismari on ainus psühhiaatriahaigla Eestis, mis on peamiselt keskendunud sõltuvushäiretega inimeste ravimisele.

Haigekassa avalike suhete osakonna juhataja Katrin Romanenkov selgitab, et neil on raviasutustega tähtajalised lepingud. Iga lepinguperioodi lõpus korraldatakse uus konkurss partnerite leidmiseks haigekassa kindlustatutele vajalike teenuste osutamiseks erinevatel erialadel ja ravitüüpides. Konkursil hinnatakse näiteks arstide pädevust ja kogemust, samuti üldisi kvaliteedinäitajaid.

"Wismari haigla on kahel viimasel lepinguperioodil (2011–2014, 2014–..) haigekassa lepingupartneriks statsionaarse psühhiaatria teenuse osas, see tähendab, neil on ka täna kehtiv leping haigekassaga," lausub ta.

Kuhu peaks siis rahatu narkosõltlane pöörduma, kui tahab psühhiaatri juurde pöörduda oma probleemiga?

"Erakorralisi psühhiaatria ambulatoorseid vastuvõtte osutab täna haigekassa lepingu raames Põhja-Eesti regionaalhaigla (Paldiski maantee korpus)," märgib Romanenkov.

Samal teemal

Kommentaarid  (44)

jorhh 19. detsember 2014 03:36
mina kui maksumaksja olen nõus igale narkalile tasuta andma 2 kuubikut bensiini.hitler tegi niimoodi saksamaa narkovabaks.
riiklik 18. detsember 2014 21:48
See ongi näide, kuidas riik tegelikult võitleb narkomaania vastu. On olemas ainult tühjad sõnad, raportid ja programmid, reaalset tegevust pole ja keegi ei kavatsegi tegutseda. Wismari Haigla haigekassa lepingut ei saanud, sest keegi ei tegelnud sellega. Riik on ju tegelikult haigekassa omanik ja riik ei tundnud huvi...
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS