Maailm

FOTOD: Egiptuses käivad väljakaevamistööd müstilises surnuaias, kuhu on maetud üle miljoni muumia (6)

Õhtuleht.ee, 17. detsember 2014 10:26
Foto on illustratiivne.Foto: Reuters / Scanpix
Ameerikas Utahis asuva Brigham Youngi ülikooli teadlased on viimase 30 aasta jooksul Egiptusest Fag el-Gamousi surnuaialt välja kaevanud üle 1000 muumia. Projekti direktor Kerry Muhlestein märkis aga eelmisel kuul Torontos peetud teadlaste kolleegiumil, et selles matmispaigas magab igavest und üle miljoni muumia, kelle päritolu on teadmata, vahendab Live Science.

"Me oleme küllaltki kindlad, et sellel surnuaial on üle miljoni maetu. See on suur ja tihedalt täis," ütles Muhlestein oma ettekandes.

Samal teemal

See, kust täpselt need miljon muumiat pärinevad, on suur müsteerium, mida Fag el-Gamousis tegutsevad arheoloogid ja teadlased lahendada püüavad. Nimelt on surnuaia lähistel paiknev küla nii suure matmispaiga jaoks liiga väike ja surnuaiast mitte väga kaugele jääval antiiksel Philadelphia linnal, mis sai nime kuningas Ptolemy II Philadelphuse järgi, on oma matmispaik olemas.

Surnuaia läheduses on ka väikene püramiid, mis ehitati 4500 aastat tagasi see on rohkem kui kaks milleeniumit enne seda, kui surnuaiale esimesed inimesed maeti.

Teadlaste sõnul pärinevad mitmed välja kaevatud muumiad 1.-7. sajandist pKr, mil Egiptus oli Rooma impeeriumi mõjuvõimu all.

Fag el-Gamousi on maetud tavainimesed, kes sängitati hauda ilma kirstude ja kaasavarata. Lahkunute siseorganid on teadlaste sõnul eraldatud harvadel juhtudel ja enamiku maetuid mumifitseeris looduslik kuiv keskkond.

Kuigi teadlased on matmispaigal tegutsenud juba üle 30 aasta, on neil Muhlesteini sõnul palju tegemata tööd leitu kirjastamises.

Näiteks üheks leiuks, mis pole kaante vahele jõudnud, on üle kahe meetri pikkune muumia. "Me leidsime ükskord meesoost muumia, kes oli üle 2,1 meetri pikk ja selleks, et ta hauda ära mahuks, oli ta pooleks väänatud," rääkis Muhlestein Torontos.

Vaatamata sellele, et surnuaeda on maetud madala staatusega inimesed, on teadlased leidnud nende juurest siiski hämmastavalt ilusaid esemeid. Muuhulgas on leitud lina, klaasi ja värvilised lapse papud.