Kodu

Kes võidavad rubla kukkumise ajal Venemaa kinnisvaraäris? (8)

Õhtuleht.ee, 17. detsember 2014 08:52
Foto: Reuters / Scanpix
Kuigi rubla kukkumine põhjustab praegu peavalu suurele osale venelastest, on ka siin omad võitjad. Nii on Moskvas dollaripõhised kinnisvarahinnad kukkunud 2009 aasta tasemele, mistõttu dollariomanikud on põhjustanud isegi väikese kinnisvarabuumi.

Vedomosti teatel maksis sellel nädalal Moskva eluaseme järelturul kinnisvara ruutmeeter 3821 dollarit, mis on vähem kui 2009. aasta kriisi ajal. Sealjuures on käesoleval aastal dollaripõhised kinnisvarahinnad teinud Moskvas läbi 25 protsendilise kukkumise.

Hinnakukkumise taga on rubla langus, kuna kinnisvarahinnad on Venemaal juba ammu seotud rubla liikumisega ning käeoleval aastal on rubla odavnenud dollari suhtes ligi kaks korda.

Kinnisvarahinnad rublades samas aga nii palju tõusnud pole ning Moskvas maksab eluruumide järelturul ruutmeeter keskmiselt 191 700 rubla, mis on vaid 7,2 protsendi võrra rohkem kui aasta alguses.

Segased ajad majanduses on Moskvas kaasa toonud ka vilka kinnisvaraäri, kuna inimesed otsivad oma säästudele turvasadamat kinnisvaras. Nõudlus kinnisvara järele Moskvas on praegu tipus ning novembris kasvas ostjate aktiivsus augustiga võrreldes 47 protsendi võrra.

Huvitav on ka asjaolu, et väga palju inimesi teatab ostukuulustes, et "ostan kinnisvara hilisema väljarentimise eesmärgil.“

Kinnisvaramüüjad, kes on müüvad kinnisvara rublade eest, püüavad omakorda siduda hinda dollariga või saada oma kinnisvarast võimalikult kiiresti lahti.

Samal teemal

17.12.2014
Venemaal kallinenud toit kuni 70 protsenti, poed petavad kliente
16.12.2014
Vabalangusse läinud rubla ähvardab paljud venemaalased kodutuks jätta