Maailm

Hodorkovski valmistub juhtima Venemaa ajutist valitsust (34)

Aadu Hiietamm, 16. detsember 2014 07:00
OOTAB PUTINI KUKUTAMIST: Venemaa president Vladimir Putin saatis riigi rikkaima mehe Mihhail Hodorkovski 2003. aastal trellide taha, kust ta vabanes mullu detsembris. Nüüd elab 51aastane Hodorkovski Šveitsis ning on valmis pärast Putini kukutamist Venemaale tagasi pöörduma ja seal ajutist valitsust juhtima. Foto: AFP
Šveitsis elav endine suurärimees Mihhail Hodorkovski on pärast president Vladimir Putini võimult tagandamist valmis juhtima Venemaa ajutist valitsust, mis kahe-kolme aasta jooksul valmistab ette vabade ja demokraatlike valimiste korraldamise, vahendab Bloomberg TV.

Venemaa kunagist rikkaimat meest Mihhail Hodorkovskit võib pidada teda 2003. aastal vangistada lasknud president Vladimir Putini vihavaenlaseks. Hodorkovski nimetab praegu Putinit oma poliitiliseks vastaseks, lisades samal ajal, et ei vihka teda. "Ma olen inimene, kes hoiab ärielu eraelust lahus. Loomulikult kahjustas Putin mind. Kümme aastat vangis on ikkagi kümme aastat. Kuid ta halastas minu perekonnale ja ei lasknud mind tappa, kuigi ta oleks võinud seda teha," selgitas Hodorkovski oma suhtumist Putinisse läinud nädalal ajalehele Neue Zürcher Zeitung antud intervjuus.

Samal teemal

Mullu 20. detsembril andis Putin mõnevõrra ootamatult Hodorkovskile armu. Tal oli selleks ajaks jäänud karistusest kandmata kaheksa kuud. Hodorkovski lahkus vabanemispäeval Venemaalt ja lendas esmalt Berliini ja sealt edasi Šveitsi, kus sai märtsis aastase elamisloa.

Putin viitas armuandmisel Hodorkovski ema haigusele, kuid tõenäoliselt soovis Venemaa president siiski Sotši taliolümpiamängude künnisel oma imagot maailma silmis parandada. Pidas ju palju mõjukaid inimõigusorganisatsioone Hodorkovskit Venemaa nimekaimaks poliitvangiks.

Pärast vanglast vabanemist teatas Hodorkovski Berliinis antud pressikonverentsil, et ta ei kavatse Putini-vastast opositsiooni rahastada ega selle tegevuses osaleda.

Hodorkovski on tänaseni hoidunud Venemaale naasmisest, sest talle esitatud 17 miljardi rubla suuruse kahjunõudega seotud kohtuasi on endiselt lõpetamata. Kodumaale tagasipöördumisel lubavad Vene seadused keelata Hodorkovskil välisriikidesse reisimise. Seetõttu ei julgenud ta osaleda ka 11. augustil ema matustel.

Asutas liikumise Avatud Venemaa

Pärast ema surma muutus endine suurärimees tunduvalt julgemaks ning septembris tutvustas ta koos mõttekaaslastega ametlikult liikumist Otkrõtaja Rossija (Avatud Venemaa), mille tegemiste kohta saab infot veebileheküljelt openrussia.org.

Avatud Venemaa seab eesmärgiks ühendada kõik need, kelle jaoks ei ole inimõigused, vabad valimised ja võimu vahetumine Venemaal tühi sõnakõlks.

"Igasugune poliitiline enamus on kunagi olnud vähemus, kuid mitte igast poliitilisest vähemusest ei saa enamust. Vaid organiseeritud vähemusel on poliitiline tulevik," ütles Hodorkovski liikumist välja kuulutades. Ta kutsus kõiki Venemaa Euroopa kursi pooldajaid 2016. aasta riigiduumavalimiste eel koonduma.

Eelmisel nädalal Zürichis Bloomberg TV-le antud intervjuus kuulutas Hodorkovski, et ta on pärast Putini kukutamist valmis juhtima Venemaa ajutist valitsust, mis kahe-kolme aasta jooksul valmistab ette vabade ja demokraatlike valimiste korraldamise.

Bloomberg TV võrdleb Hodorkovskit Leniniga, kes elas 100 aastat tagasi samuti Zürichis ja kavandas Venemaal revolutsiooni.

Hodorkovski varandust hinnati 2003. aastal enne vahistamist 12 miljardile dollarile. Oma praeguseks varanduseks nimetab Hodorkovski suuremaks kui 100 miljonit dollarit ning kõik see on ka Šveitsis deklareeritud. Seda raha kasutab ta võimaluste piires liikumise Avatud Venemaa rahastamiseks.

Venemaa president Putin on mõista andnud, et kandideerib tõenäoliselt ka järgmistel presidendivalimistel, mis toimuvad 2018. aastal. See tähendab, et ta soovib võimul püsida veel 10 aastat.

Hodorkovski hindab tõenäosust, et Putin jääb võimule vähemaks kui kümme aastat, 50%-le. Juba lähematel aastatel kustub Venemaal Krimmi annekteerimisega kaasnenud eufooria ja rahvas tunneb enda peal majanduslanguse tagajärgi. Peale selle on režiimi kukkumiseks vaja veel midagi, mida Hodorkovski nimetab "mustaks luigeks". Vene presidendile tekitab ilmselt ennekõike probleeme tema enda lähikond.

Nii-öelda paleepööre oleks Hodorkovski arvates võrreldes tänavakokkupõrgetega Venemaale parem variant, sest nii voolaks vähem verd.