TERRORIST: Sellel videokaadril on läbi kohvikuakna jäädvustatud 49aastane iraanlane Man Haron Monis, kes võttis eile Sydneys kümneid pantvange. Foto: Reuters/Scanpix
Õhtuleht.ee 16. detsember 2014 07:00
Maailma tähelepanu oli eile Austraalia suurimal linnal Sydneyl, kus üksi tegutsenud terrorist võttis hommikul ärikvartalis Lindti šokolaadikaupluses ja -kohvikus pantvangi kümneid inimesi.

Kuusteist tundi hiljem otsustas politsei eriüksus kohvikut rünnata. Esialgsetel andmetel sai surma kolm ja vigastada mitu inimest. Hukkunutest üks on terrorist.

Kohviku aknale riputati hommikul pärast terroristi sisenemist must lipp, millel oli araabia­keelne tekst: "Pole teist jumalat peale Allahi ja Muhamed on tema prohvet". BBC korrespondendi sõnul sarnanes lipp äärmusrühmituse Islamiriik lipuga.

Kohaliku aja järgi kell 9.45 sai politsei toimunust teate ja alustas kohe terrorismivastast erioperatsiooni, millist varem ei ole Sydneys nähtud. Kohviku ümbrusest asuvatest hoonetest evakueeriti inimesed. Ühtlasi jäid suletuks Austraalia keskpank ja Sydney ooperiteater.

Politsei sai pärast tunde kestnud piiramist pantvangivõtjaga kontakti. Selleks osutus 49aastane Man Haron Monis, kes saabus 1996. aastal Austraaliasse Iraanist. Meedia teatel soovis varasemast naisteahistajana tuntud terrorist kõnelda Austraalia peaministri Tony Abbottiga ning nõudis Islamiriigi lipu kohvikusse toomist. Mõnedel andmetel väitis terrorist, et tal on kohvikus kaasas kaks pommi ning veel kaks pommi on peidetud ärikvartalisse.

Austraalia peaminister Tony Abbott pöördus üheksa tundi pärast pantvangidraama algust rahva poole. "See on väga häiriv intsident. On šokeeriv, et süütuid inimesi hoiab pantvangis relvastatud isik, kelle nõudmised on poliitiliselt motiveeritud," kuulutas valitsusjuht. Ühtlasi kiitis ta politsei tegutsemist.

Austraalia moslemiorganisatsioonid mõistsid terroristi tegutsemise hukka.