Eesti uudised

Kadriorgu trügiv USA saatkond ajaks looduse sassi! (19)

Mattias Tammet, 16. detsember 2014 07:00
KAITSE ALL? Kadrioru pargi nurk on looduskaitse all ning sinna niisama lihtsalt saatkonna jaoks teed ehitada ei saa. Samas on selle korrashoiuga mõnede ümberkaudsete sõnul nadilt – seda enam, et siin pesitsevad ka loomad. Foto: MATTIAS TAMMET
USA saatkond Tallinnas kipub Kentmanni tänavalt minema kolima. Mitte täna-homme, aga juba on üks tulevane asukoht välja otsitud: Valge tänav Kadrioru serval.

Kohalikud suhtuvad võimalikku uude naabrisse mitmeti. "Teevad võib-olla korda siit," viitab üks kohalik elanik, et kaitse all olev parginurgake on nagu prügimägi. Tõepoolest – looduskaitseala või mitte, pargi see ots on tavalist olmeprügi, taarat ja soppa üsna täis. "Tulge vaadake, milline see suvel on!" lisab ta, et aeg-ajalt on olukord hullemgi.

Kuid sellest ei pääse üle, sest park on kaitse all nagu ka Hundikuristiku oja ümbruse paepaljand. Peale selle tuleks lammutada vast seitse aastat tagasi valminud Valge ärimaja.

Saatkonnahoone ehitamine kõigi oma turvameetmetega ja varustustänavaga tähendaks seega riigile mitte ainult suurt vastutulekut, vaid ka seniste keskkonnakaitsepõhimõtete kõrvalelükkamist.

Otse saatkonnale huvi pakkuva krundi all, sellest vaid sajakonna meetri kaugusel on Eesti Jahimeeste Seltsi peakorter. Seltsi tegevjuhi asetäitja Andres Lillemäe ehmatab uudisest esiti üsna ära. "Meil on siin rebased, jänesed, põldpüüd, oravad. Tulevad mööda nõlva, teevad oma ringi ära ja tulevad tagasi," räägib Lillemäe, et maja aknast võib kõik kohalikud asukad üles lugeda ja pildistada. Loodav tee lõikaks aga metsaelanike tee pooleks. Tema sõnul on linnas rohelust niigi vähe. "Seda veel lõhkuda? Milleks!"

Seltsi tegevjuht Tõnis Korts suhtub uudisesse samuti murelikult. "Selline asi, mis linna niigi nappi rohekeskkonda veel vähendab, tuleb hästi läbi kaaluda," ütleb ta ja soovitab kõigepealt mõjude kohta uuringuid tellida. "Keskkonnaasi on keeruline," tõdeb ta ja meenutab, et näiteks loodustunnelid ei sobi tihti konnadele ja muudele kahepaiksetele, sest sealne temperatuur on ümbrusest erinev.

Kuna Kadrioru park on looduskaitseala, tuleks võimalik ehitus kooskõlastada keskkonnaametiga. Ametlikult nende poole veel aga pöördutud ei ole.

"Kui keskkonnaametile esitatakse materjalid seisukoha võtmiseks, siis me oma seisukoha kujundame," ütles ameti pressiesindaja Annika Remmel eile. "Puhtalt meedias ilmunud sõnumite taustal ei tahaks ennatlikke järeldusi teha."

Kadrioru pargi ametnikud otsustasid eile teemat mitte kommenteerida, viidates ajapuudusele. USA saatkonna pressi-ja kultuuriatašee asetäitja Caitlyn Kim ütles Õhtulehele lühidalt, et USA saatkond on aastate jooksul tundnud huvi paljude kinnistute vastu ning kaalub edaspidigi, kuidas oma senist olukorda parandada.

Uus saatkonnahoone asuks praeguse presidendilossi läheduses, kuid teemat ei soovinud eile kommenteerida ka presidendi kantselei pressiesindaja Piret Pert. Veel mõne kuu eest asus läheduses Ungari saatkond, kuid see suleti septembris.

Samal teemal

15.11.2014
USA saatkonna ambitsioonikas kolimissoov rüüstaks Kadrioru pargi