EI SAIALE: Veelinnule on see ebasobiv toit.
Andres Tohver 16. detsember 2014 07:00
Tallinna keskkonnaamet ning Eestimaa Loomakaitse Liit kutsuvad linnade elanikke üles veelindude talvist toitmist lõpetama.

"Veelindudest jäävad siia talvituma vaid kühmnokkluiged ja sinikaelpardid ning paljuski on see neid toitvate inimeste süü," seisab üleskutses. "Tegelikkuses on mõlemad liigid vaid pesitsejad ja läbirändajad, kes peaksid talveks lendama edela- või lõunapoolsematele aladele."

Märt Holtsmanni sõnul Tallinna keskkonnaametist on pealinnas veelindude peamisteks toitmispaikadeks Merivälja, Lauluväljak, Pikakari, Pelgurand, Mustjõe suue, Parditiik, Löwenruh´ pargi tiik ning mõningate Mustamäe ja Lasnamäe kaupluste ümbrus. Osas kohtades märkab silm juba toitmist taunivad teabetahvleid.

"Lindude kõht võib küll saiast täis saada, kuid pikema aja jooksul põhjustab ühekülgne ja ebasobiv toit alatoitumust ning sellega kaasnevad tõsised tervisehädad," väidab Holtsmann.

Heiki Valner Eestimaa Loomakaitse Liidust leiab, et toitmisest sõltuvad veelinnud kogunevad enamasti väikeste jäävabade veesilmade ümber, kus nad on suurearvulistes kogumites altimad haigustele ja ühtlasi kergeks saagiks kiskjatele.

Palju inimesi veelindudele talvel ikkagi pruukosti viib? "Nende toitjate arvu ei oska ilmselt keegi ütelda," arvab Tallinna loomaaia direktor Mati Kaal. "Sellega meelitame neid äralendamise asemel siia jääma, aga tõeliselt karmimate ilmade saabudes on nad vale koha peal ega suuda enam ka inimeste abile toetudes hakkama saada. Siis tulevad need praegused toitjad ja nõuavad, et kõik need hätta sattunud peab kinni püüdma ja turvakodudesse paigutama," räägib Kaal.