Pantvangikriis Sydneys 15. detsembril 2014.Foto: Reuters / Scanpix
Õhtuleht.ee 15. detsember 2014 07:20
Iraani päritolu terrorist võttis täna hommikul 9.45 kohaliku aja järgi Sydneys pantvangi kohvikutäie rahvast. Pantvangide täpne arv on esialgu teadmata.  

Kohvik Lindt asub Sydney südalinnas ning telepildi vahendusel oli näha, kuidas külastajad olid kohvikus ülestõstetud kätega, edastas YLE.

Kohviku aknasse oli ülestõmmatud ka must lipp, millel oli araabiakeelne tekst. BBC korrespondendi sõnul sarnanes lipp Islamiriigi lipule, kuid see polnud sama.

Politsei alustas koheselt erioperatsiooni. USA evakueeris inimesed lähedal asuvast konsulaadist ning uksi ei avanud ka Austraalia keskpank. Sellise suurusega politseioperatsiooni ei ole Sydneys varem nähtud. Kohviku ümbruses asuvatest asutustest on inimesed evakueeritud ning politsei on palunud inimestel hoonetes hoida akendest eemale.

Praegu teadaolevalt on tegemist ühe terroristiga, kirjutab news.com.au. Terroristiga on saadud kontakt, kuid politsei kõnede sisu ei ole avaldanud. Pole teada ka seda, mida pantvangivõtja nõuab.

Pealtnägijate sõnul sammus koti ja relvaga habetunud mees täna hommikul Lindti sokolaadikauplusse ja kohvikusse, kus oli sel hetkel arvatavasti 10 töötajat ja 30 klienti.

Pärast kolme tundi piiramist nähti kolme inimest kohvikumajast välja jooksmas. Tund aega hiljem väljus majast veel kaks inimest, vahendas BBC. Pole selge, kas need inimesed pääsesid põgenema või vabastati. Viiest pääsenust kolm on Lindti töötajad. Üks pääsenud meespantvang viidi haiglasse.

Pantvangidraama korraldanud mees on Iraani päritolu isehakanud šeik

Praeguseks on teada, et tegemist on Iraanis sündinud Haron Monisega, kes on tuntud ka kui isehakanud šeik.Haron Monis saabus Austraaliasse 1996. aastal, vahendab Daily Mail. Islamisti süüdistatakse oma eksnaise mõrvas, kuid ta lubati kautsjoni vastu vabadusse.

Varasemalt on ta meedias figureerinud vastuseisuga USA vägede viibimisele Afganistanis.

Pantvangivõtjat on kirjeldatud kui väga ärritunud meest.