Maailm

CIA piinalaagrid: saladus, mida kõik teadsid, aga hoidsid suu kinni! (15)

Tõnis Erilaid, 15. detsember 2014 07:00
2006. aasta detsembris seisis BBC ajakirjanik Nick Hawton Poolas Szymanys pimedal külmunud lennurajal ja püüdis läbi rõske pimeduse näha inimesi lennujuhtimistornis. Tema saatest kuulis maailm esimest korda CIA piinamisasutusest Poolas. Aga keegi ei uskunud.

Nagu ei uskunud sedagi, et Nick Hawton jõudis ka paarikümne kilomeetri kaugusel tihedasse männimetsa peitunud ja elektri­tõkistesse mähitud Stare Kiejkuty salajasse julgeolekubaasi, kus piinamised toimusid. Sisse teda ju ei lastud.

BBC palvet kommenteerida Hawtoni väiteid keelduti kõigis ametiasutustes Euroopa Parlamendini välja. Vaid anonüümne Briti peaministri büroo kõrge ametnik ütles: "Mitte mingeid sarnaseid piinamislaagreid Poolas ei ole ega ole olnud."

Samal teemal

Aasta hiljem käis samades paikades Guardiani ajakirjanik Nicholas Watt. Ta rääkis Szymany lennuvälja varasema juhataja Mariola Przewlockaga, kes tunnistas, et CIA lennukid maandusid, et nende juurde sõitsid tumendatud klaasidega autod ja viisid kedagi Stare Kiejkutysse. Ühel korral käis pingsal ilmel olukorda kontrollimas ka USA Poola saatkonna naistöötaja.

Luurejuht: veavad seadmeid

Tol ajal Poola sõjaväeluuret juhtinud Zbigniew Sieamiatkowski (prageu on ta uurimise all) ütles Guardianile: "Mingeid salavanglaid Poolas ei ole. Kuid me teeme koostööd CIAga, väga tihedat koostööd näiteks 2003. aastal. Inimesed liiguvad, seadmeid veeti. See vajas tervet hulka lende."

Valedemüür murdus alles nüüd, kui USA senati liikmed avaldasid (osaliselt) raporti CIA ülekuulamis- ja kinnipidamismeetoditest. CIA oli maksnud poolakaile rikkalikult õiguse eest seal erioperatsioone korraldada. Kaks Poola tolleaegset kõrget riigi­juhti on tunnistanud, et lubasid CIA-l tegutseda, kuid väitsid nagu ühest suust – nemad ei teadnud piinamistest midagi.

Przewlocka jutul käis nüüd Briti ajaleht Mail on Sunday. "Saladuslikud lennud tulid lühikese etteteatamisajaga. Anonüümsed erariides inimesed tasusid heldelt lennujaamamaksud – isegi kuus korda rohkem, kui hinnakiri ette nägi," ütles Przewlocka. Ta on šokeeritud, kuuldes, et võis olla tunnistajaks, kui Poolasse toodi kuus kuud kestnud piinamiseks üks CIA kõige olulisemaid kinnipeetavaid Khalid Sheikh Mohammed. Tema suhtes rakendati 183 korral ühte kõige julmemat piinamisvõtet, kus läbi õhukese riide valatakse piinatava suhu ja ninasse aegamööda vett. Laudpingi külge jalgu- ja kättpidi vinklisse tõmmatud inimesel tekitab see tunde, et ta kohe upub. Ta oksendab, elab üle kujuteldamatuid piinu – nõrgematel lõpeb see surmaga, kui enne kõike, mida teavad, välja ei lao. Khalid Sheikh Mohammed (CIA nimetab teda KSM) toodi Poolase ilmselt 7. märtsil 2003. Lennuk oli Gulfstrem – V pardanumbriga N379P ja kuulus ühele CIA allhankijale.

"See oli päris ootamatu, kui 2002. aastal sain korralduse järjest vastu võtta välismaa lennukeid. Lennujaam oli olnud sulgemise äärel, külastajaid polnud – ja nüüd selline ootamatu õnn," räägib Przewlocka. Lennukite maandudes saadeti tollitöötajad minema. Stare Kiejkutyst tulnud autot sõitsid lennuki juurde ja kihutasid paar minutit hiljem jälle minema. "Meid hoiatati, et hoiaksime end eemale, midagi ei küsiks ja kellelegi ei räägiks, mida oleme näinud," ütleb Przewlocka.

Väikesel lennuväljal käis isegi Kabulist tulnud Boeing 737 ja jätkas lendu Guantanamosse, USA enklaavi Kuubal.

Sellise Boeingu vastu­võtuks polnud lennuvälja tegelikult ehitatud. "Me kõik imestasime, miks nii suur lennuk tuleb meile, kui Varssavi suur lennuväli on vaid paarisaja kilomeetri kaugusel," meenutab Przewlocka.

Salavanglad ka Leedus

Sama ülekuulamis- ja kinni­pidamisraport avaldab veel ühe ammu ajakirjandusse lekkinud ja ametivõimude eitatud kuritööpaiga: Leedu. Seal olevat salakinnipidamisasutus olnud raporti järgi 2005. ja 2006. aastal. Muu hulgas peetud seal mõnda aega kinni Abu Zubaydahi, kes olevat osa võtnud 2001. aasta 11. septembri terroriaktide plaanimisest.

Leedu justiitsminister kinnitab alles nüüd, et kavatseb ameeriklasilt aru pärida, kuigi juba 2009. aastal oli Leedu parlamendi komisjon kinnitanud, et tõepoolest tegutses riigis üks suurem ja üks väiksem CIA kinni­pidamisasutus.

Piinamistest toona küll juttu ei olnud.

CIA lennuk (Boeing pardanumbriga N313P) käis vähemalt kolm korda Eestiski. Uman Right Watch väitis, et see oli 2003. aastal. Lennuk olla maha laadinud mingeid kaubakaste ja minema lennanud, ütlesid hiljem Pärnu lennujaama töötajad.

CIA piinamismeistrid

CIA-le piinamisprogrammi koostanud James Mitchell , kes kasutas varjunime Grayson Swigert, ja Bruce Jessen (varjunimega Hammond Dunbar) palju vaeva ei näinud. Tosin piinamismeetodit laenasid nad mitmest eri õpikust. Näiteks veega piinamist harrastati juba Vietnami sõja ajal.

"Kui veega piinamine oleks tõesti piinamine, siis ei tohiks sellele vastu panemist USA sõduritele ju õpetada," tõrjub ta süüdistusi ja peab oma tegutsemist igati legaalseks.

Samal teemal

24.04.2016
"Maniakk lubas mul sõrmed tükkhaaval otsast ära saagida."
29.00.2015
Kuuba nõuab USA-lt Guantanamo tagastamist
14.00.2015
Loe, milline mees on Guantanamost Eestisse elama toodav vang!
31.11.2014
Leedus peeti kinni mitu spionaažis kahtlustatavat isikut