Uudised
16. juuli 1997, 00:00

Ministrid kummutasid ekspeaministri arvamuse

Majandusminister Jaak Leimann ning põllumajandusminister Andres Varik ei välistanud eile teatud tollide kehtestamist. Nad lükkasid tagasi ekspeaminister Tiit Vähi arvamuse, et see tähendaks järsku muutust majanduspoliitikas.

"Ma ei arva, et Mart Siimanni valitsus valmistub suurteks majanduspoliitilisteks muutusteks," ütles majandusminister Jaak Leimann valitsuse pressikonverentsil vastuseks Tiit Vähi eilses Sõnumilehes ilmunud hoiatusele.

Esmakordselt aastail 1990-92 majandusminister olnud Leimann meenutas vastuseks Vähi vihjele, et Eesti majandusmuutused algasid 1992. aastal, et majanduse liberaliseerimine algas juba Indrek Toome valitsuse ajal 1989. aasta lõpul. Jõudumööda on seda teinud kõik valitsused, ütles Leimann, kes ei usu, et üldkursist olnuks ja oleks võimalik kaugele hälbida.

Leimann ei välistanud tolle, kuid ütles, et majandusministrina kasutaks ta neid sõltuvalt olukorrast, hädaabinõuna ja võib-olla ka hooajaliselt. Tingimus on, et nende kehtestamine oleks hästi põhjendatud, lisas ta.

Leimann meenutas, et sealihatollid oli ainult üks kümmekonnast tema juhitud komisjoni pakutud võimalusest maaelu ja põllumajandust edendada. Piima ja teravilja jaoks leidsime muud variandid, kuid sealiha puhul mitte, põhjendas ta komisjoni soovitust. Vastuseks komisjoni ettepanekutele laekus vaid üks põhjalik arvamus Eesti Pangast, praegu tegelevad nii ettepanekute kui arvamusega teadlased.

"Rutates me midagi ei tee," lükkas Leimann tagasi kriitikute väited.

Ka Varik kinnitas, et Siimanni valitsus majanduspoliitikat oluliselt ei muuda. Ta meenutas, et tolle rakendatakse kõikjal, ja ütles, et liberaalset majandust iseloomustab ka võrdsus. Kui meie kaupadele pannakse toll peale, siis miks ei või meie sama teha, küsis ta.

Varik kordas, et sealihatollid on vaid osa maaelu ja põllumajanduse edendamiseks mõeldud süsteemist. Ta ütles, et toiduainete hinnad tõusevad niikuinii ja küsimus on eelkõige selles, kas Eesti soovib neis tingimustes oma põllumajandustootjaid kaitsta.

Eesti Maarahva Erakonna peasekretär Varik ütles, et Sõnumilehes ilmunu oli vaid Tiit Vähi isiklik, mitte Koonderakonna avalik arvamus. Ta kinnitas, et mitmed koonderakondlased suhtuvad tollidesse Vähist erinevalt. Kuigi ta arvas, et Vähi seisukohavõtt ei vii Koonderakonna ja Maarahva Ühenduse lõhenemiseni, ennustas ta Eesti poliitilise maastiku ümberkujunemist. Varik ei välistanud, et Vähi jõulise seisukohavõtu taga võib olla see, aga ka teatud huvigruppide mõju.

HEIKKI TALVING

Majandusminister Jaak Leimann ei usu, et praegune valitsus suuri majanduspoliitilisi muudatusi teeb.

AIVAR KULLAMAA foto