Eesti uudised

„Võlupood” on täis müstikat ja valgusemängu 

Kristjan Roos kristjan.roos@linnaleht.ee, 11. detsember 2014, 17:06
Nukuteatri lastetükki "Võlupood" iseloomustab maagiline õhustik. Vaatajal on isegi natuke hirmus, aga vaid natukene.Foto: Jaana Süld
Nukuteatri noor lavastaja Sandra Lange on inglise kirjaniku H. G. Wellsi jutustust "Võlupood" visualiseerinud nii palju kui üldse võimalik. 

Tulemuseks on teater, kus Lange on julgelt mänginud valguse ja heliga, aga jätnud ruumi ka tõlgendusteks ja fantaasialennuks. "Võlupood” on maailm, kust leiab põnevust nii väike kui ka suur teatrisõber. 

Sandra, kuidas te "Võlupoe" loo juurde jõudsite? 

G. H. Wellsi jutustus "Võlupood" oli lapsepõlvekodus riiulil. Seepärast oli see lugu mulle juba ammu tuttav, kuid uuesti tuli ta huviorbiidile õpingute ajal. Kuna see lugu on väga fantaasiaküllane, täis detailseid ja põnevaid kirjeldusi, pani see ka mu kujutlusvõime elama. Ma hakkasin mängima mõtetega, kuidas see võlumaailm oma trikkide ja olenditega laval välja võiks näha. Eelkõige lummaski mind loo õhustik, kuid väga paeluv oli ka mõte sellest, et laste jaoks on imed osa reaalsusest, samal ajal kui täiskasvanute jaoks on ebareaalsus hirmuäratav. 

Mullu tegite muinasjutte paberil, tänavu kasutate "Võlupoes" visuaalteatri võimalusi. Kas just uute lähenemiste otsimine annab võimalusi teatris tundeid kuidagi erilisemalt edasi anda? 

Ma arvan, et ma ei otsi uusi lähenemisi, vaid sellised väljendusvormid nagu sõnatu teater ja loo vestmine maalides on tulnud tänu õpingutele. Soome kunstiakadeemia nukuteatri õppes keskenduti visuaalteatri valdkondadega tutvumisele ja praktiseerimisele, enne seda olin aastaid käinud Tartu lastekunstikoolis. Ma ei oska öelda, kas see võimaldab paremini tundeid edasi anda, kuid kindlasti on see universaalsem keel, kuna see ei põhine sõnal. 

"Võlupoes" on rohkelt müstikat. Kas kartsite enne esietendust, et kõige väiksemate jaoks on tükis mõni hirmus hetk? 

Ma olin pigem positiivselt üllatunud, kui kuulsin laste entusiastlikke sosinaid: "Oi, nii hirmus!" Katsusime valguse ja heli samuti nii sättida, et ei tekiks hirmutavaid efekte. Kõige väiksemad las kasvavad veel, "Võlupood" ootab lapsi alates viiendast eluaastast.

------------------------------ 

Fantaasia maalidel 

Võluilma näeb teatripublik juba enne etendust. Nukuteatri "Võlupoe" etendustele viivas trepikojas võtab külalised vastu kunstnik Marge Nelgi näitus "Võlumaailm". Segatehnikas piltidel on koos fantaasia, unenäod, salapärased olendid ja veidrad olukorrad. Nelgi töödega saab tutvuda ka lehel margenelk.blogspot.com.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee