Maailm

Panga ennustus: mis juhtub, kui järgmisel aastal lähevad asjad tõeliselt halvasti  (16)

Õhtuleht.ee, 11. detsember 2014 10:08
Foto: AFP / Scanpix
Taani Saxo Bank on kuulus oma iga-aastaste katastroofiennustuste poolest ning ka seekord prognoosis pank, mis juhtub järgmisel aastal maailmas, kui asjad peaksid minema tõeliselt halvasti.

Pank lisas oma ennustusele kohe märkuse, et ta ei pea oma väljapakutud katastroofistsenaariumit tõenäoliseks, kuid siiski oleks targem valmistuda hullemaks, edastas Taloussanomat.

Saxo Banki hinnangul saab 2015 aasta olema väga raske ja tegemist saab olema aastaga, mida hiljem hakatakse pidama murranguliseks. Kuid millised on panga ennustused järgmiseks aastaks?

Suurbritannia kinnisvaraturg kukub kokku

Suurbritannia kinnisvaramull kukub kokku. Uuel aastal tõstab riigi keskpank intressimäära ja kinnisvaraturule raha juurdevool peatub. Hinnad kukkuvad neljandiku võrra.

Hiina devalveerib oma valuuta

Hiina devalveerib majanduse elavdamiseks viiendiku võrra jüaani, mis on omakorda kõva löök ka Jaapani majandusele.

Euroopa Keskpanga juht astub tagasi

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi astub tagasi ja tema asemele tuleb sakslane Jens Weidmann. Praegu pole veel selge, kas Weidmann on majanduse elavdamise paketi poolt või peab seda liialt enneaegseks.

Venemaa upub võlgadesse

Kuigi Venemaal on veel massiivsed valuutavarud, ei pruugi neist järgmisel aastal enam piisata ning nii riik kui suurfirmad jäävad kimpu võlgade maksmisega. Saxo Banki hinnangul oleks maksujõuetusest pääsemise võti rahu Ukrainas, kuid kas Venemaa on selleks valmis.

Häkkerid ründavad Amazoni

Häkkerite rünnakud muutuvad suurte online-keskkondade vastu järjest agressiivsemaks ning tõenäoliselt pole selle eest kaitstud ka Amazon. Kuna analüütikute hinnangul on Amazoni aktsia praegu ülehinnatud, siis võib häkkerite rünnak Amazoni vastu vähendada ettevõtte aktsiate väärtust suisa poole võrra.

Suvi tuleb külm 

Islandil võib hakata purskama Bardarbunga vulkaan. Kuna atmosfääri lendab seetõttu meeletu kogus vääveldioksiidi, siis muutub suvi jahedamaks, viljasaagid jäävad väikseks ja vilja hind kahekordistub.

Kakao muutub luksustooteks

Lääne-Aafrika kakaotoodangut pidurdab ebolahirm ja investeeringute vähesus, samal ajal kasvab nõudlus kakao järele Aasias ja Euroopas, mistõttu kakao tonnihind kasvab 5000 dollarini. Praegu maksab kakaotonn 2940 dollarit.

Suurbritannia võtab suunas EL-ist lahkumisele

Suurbritannias saab mais aset leidvatel valimistel EL-i kriitiline UKIP erakond neljandiku häältest ning temast saab riigi suuruselt kolmas erakond. Suurbritannia otsustab korraldada 2017. aastal referendumi EL-ist lahkumise üle. Suurbritanniale antav laenuraha kallineb seetõttu tugevalt.

Samal teemal

23.00.2015
Euroopa Keskpank trükib raha juurde