MAKSUMAKSJA RAHA OMA TASKU? Kuigi nii eraettevõtte kui ka riigiasutuse toolil istuv Sven Mitt ütleb, et midagi korruptiivset ta ei tee, kustutas firma pärimise peale oma kodulehelt raamatukogu vee kui oma ­tehtud töö reklaamimise. Foto: TEET MALSROOS
Teet Teder 11. detsember 2014 07:00
Rahvusraamatukogu juhtkond ütleb, et ollakse rahalises kitsikuses ja töötajaid tuleb koondada. Koondamishirmus töölised räägivad suud puhtaks: raha võõrkeelsete lugemissaalide tarbeks on saadud rohkem kui varem ja juhtkond ei peaks tegelema kahtlaste projektidega.

Tänavu on rahvusraamatukogu koondanud personalikulude kokkuhoiu eesmärgil 18 inimest ja tõenäoliselt koondab veel. Või nagu väidetavalt on öelnud rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo – küll me midagi välja mõtleme.

Nii otsustas rahvusraamatukogu lõpetada rahanappusele viidates uue aasta 1. märtsil Austria, Saksa ja Šveitsi saali tegevuse.

Saksakeelsete lugemissaalide kauaaegne juhataja Leili Naan, kes on seetõttu koondamisohus, aga väidab, et rahanappus on otsitud põhjus.

Inimesi ei hoita

"Saali sulgemist ei näinud ette mingisugune strateegiline kava ega plaan. See on niivõrd ebaeetiline samm välispartnerite suhtes, kes on meid aina rohkem toetanud ja nende kohta öelda, et toetus on vähenenud, see on otsitud põhjus. Goethe instituudi kohta veel eriti, kui juhataja käis eellepinguga ja ­ootas ligi kaks kuud arutelu, ja siis tuleb selline sõnum," ütleb Naan.

Naani sõnul pole rahanappuse leevendamiseks peetud asutuses ka mingit arutelu. Inimesi lastakse lihtsalt lahti, mida Naan ei suutnud niisama pealt vaadata.

Vee ostmiseks ja täika pidamiseks Marie Underi mälestusmärgi kõrval raha leitakse, aga heade inimeste hoidmiseks ei ole. Seepeale kutsuti naine vaibale.

"45minutilise vestluse teemaks oli, kuidas minust lahti saada," väidab Naan. "Me ei sobi enam ühe katuse alla töötama," öelnud direktor Andresoo ja lisanud:

"Olgu, de jure oled sa veel meie hingekirjas, aga de facto sind minu jaoks enam ei ole," vahendab Naan.

Veemüük iseendale

Sõbralik soovitus oli, et Naan kirjutagu lahkumisavaldus, aga sellega ta nõus ei olnud.

"Olgu, küll me siis midagi välja mõtleme," öelnud Andresoo. Viis kuud hiljem teatatigi saksakeelsete lugemissaalide sulgemisest.

Avalikult kriitikat teinud Naan ei jäänud üksi. Kogutud on üle 800 toetusallkirja. Vilepuhuja ja koondamisjärjekorras olev Naan on raamatukogu aasta parima kolleegi sisevalimistel esikohal.

Aga mida kujutab endast raamatukogu veeäri, mida Naan julges kritiseerida? Raamatukogu vesi on kaks aastat tagasi raamatukogu palgale tulnud uue turundusjuhi Sven Miti väljamõeldud projekt, kus Värska veepudelile kujundatakse ettevõtte logoga etikett.

Rahvusraamatukogu põhikirja järgi kinnitab peadirektor tasuliste teenuste eest võetavate tasude suuruse ja nii kehtestas peadirektor Andresoo hinna ka raamatukogu reklaamveele. Aga kontrolli raha laekumise üle reklaamvee müügist pani turundusjuhile Mitile, mehele, kes on projektide juht ja juhatuse liige OÜs Sinu Project. See on omakorda firma, milles töötades Mitt raamatukogule reklaamvee idee maha müüs. Kas Mitt tõstab raha raamatukogust enda tasku?

Mitt ütleb, et nii see ei ole. Tema käis küll raamatukogule veeidee välja, aga koos veele antud rohelise tulega kutsuti Mitt raamatukokku tööle. Et huvide konflikti ei tekiks, leidis Mitt ettevõtte Maeverico OÜ, kes veeäri raamatukoguga enda kanda võttis.2012. aastal ostis raamatukogu 10 000 pudelit vett, hiljem veel sama palju.

OÜ Maeverico esindaja Gustav Dudkin mäletab, et 2012. aasta detsembris nende firma raamatukogu veeäri ajas, aga kas oli üks tellimus või mitu, ta enam ei mäleta. Teab ainult, et veeäri lõppes, sest see ei olnud enam rentaabel.

Korruptsioon või mitte?

Dudkini sõnul ettevõttega Sinu Project nad koostööd ei teinud, mistõttu on selgusetu, mis ajast hakkas Sinu Project eesotsas juhatuse liikme Mitiga raamatukogu reklaamveega tegelema ja raamatukoguvett oma kodulehel reklaamima.

Korruptsioon? "Kõrvalthindajana, kui vaadata üht ja teist pusletükki, siis võib kõike seal näha. Aga minu südametunnistus on igati rahul. See hetk, kui läksin rahvusraamatukokku tööle, sai see projekt ära antud. Loomulikult võib mõelda, kas kasutada etiketti eraettevõttes reklaamina, kus mul on osalus. Ei osanud meie näha, et see on selline teema, mis võiks olla tabu," lausub Mitt.

Samal teemal

Kommentaarid  (33)

kahjuks 12. detsember 2014 16:36
üldse mitte ebatüüpiline olukord - sama paljudes asutustes, nii riigi- kui erasektoris...asja nimeks: korruptsioon.
Kuule Siiri 12. detsember 2014 10:20
Õiguskaitse on asunud Mitti kaitsma ja ei juhtu temaga midagi paneb rahulikult kõrvale ja ongi kõik ,sest puudub avalik huvi !!!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS