Eesti uudised

Õpetaja pahandab: Ahhaa kohvik jättis lapsed söögita (23)

Arvo Uustalu, 11. detsember 2014 07:00
POPULAARNE: Ahhaa teaduskeskus rendib välja 150 inimest mahutavat konverentsisaali ja 50kohalist seminariruumi, seetõttu võib näitusi uudistama tulnutele kohvikukohti mitte jätkuda.Foto: Aldo Luud
Kohvikupidaja kinnitusel oleksid lapsed pool tundi soovitust hiljem kõhud siiski täis saanud

"Toitlustamata jäi rohkem kui poolsada noort Tõstamaalt, Vastseliinast, Kolga-Jaanist ja Mõnistest, kes olid Tartusse kokku sõitnud oma noorsooühingu teaduspäevale," ütleb Kambja põhikooli õpetaja, kes ei mõista, kuidas saab välja renditud seminariruumi tõttu lapsed toitlustamata jätta.

Kambja põhikoolis ühiskonnaõpetuse ja inimeseõpetuse tunde andev Toivo Ärtis leiab, et Tartus asuv Ahhaa teaduskeskus ehitati osaliselt eurorahade toel just laste ja noorte arendamiseks, kuid kahjuks ei tunne sihtgrupp alati, et neist hoolitakse.

Hommikust söömata

"Mingil põhjusel peetakse elementaarseks, et kui Ahhaa konverentsisaalis toimub täiskasvanutele konverents, siis kohvikut keskuse külastajatele ei avata. Ahhaa juhtkond saatis vabanduse, et neil pole kahjuks midagi teha – kohvikus tegutseb rentnik, kes ei võta isegi niipalju vaevaks, et teataks keskusele, millal kohvik suletud on," on Ärtis pahane.

Ta nendib, et Ahhaa teaduskeskuse töötaja ise soovitas noorteühingu lastel sööma minna just maja enda kohvikusse, kuigi juba eelmisel päeval oli sealt öeldud, et see on seminari tõttu reserveeritud.

"Ahhaa töötaja soovitas, et võtke buffet’-laud, see tuleb odavam kui 60 inimesel eraldi toitu osta. Tartusse sõitsid kokku kümnekonna Eesti kooli õpilased ja õpetajad. Tõstamaa lapsed alustasid bussisõitu juba hommikul kell pool seitse. Vaevalt, et enne kuut keegi neist kõhu täis sõi. Poolesaja õpilasega pole lihtne mööda linna söögikohta otsida. Saime lõpuks süüa Ränduri pubis, kuid seda tänu sealse kollektiivi vastutulelikkusele. Oli lõunane aeg, mil pubi oli kliente täis.

Tegelikult saanuks ka Ahhaa kohvik meie lastele selle pool tundi leida, sest ega siis seminari seal peeta. See seisis peaaegu kogu päeva tühjalt. Nii et hea tahtmise korral oleks saanud teenindada nii ettetellimisel kui ka järjekorra alusel," leiab Ärtis, et Ahhaa keskus peaks ikka teenima ennekõike laste ja noorte, mitte ärimeeste huve.

"Keskuses on toitlustajaks hotelli Dorpat restoran. Kahju, et soliidne firma ei suuda tööd nii korraldada, et ühe päeva jooksul saaksid toitlustatud nii 12 eurot maksva seminariprae kui neli eurot maksva teadushuvilise õpilase prae soovijad."

Ärtis tõdeb, et Ahhaa keskus palus vabandust, kuid kui neile midagi ette heita on, siis pigem seda, et koostöö kohvikuga lonkab.

Kohvikus niigi kitsas

Ahhaa teaduskeskuse juhatuse liige Andres Juur kinnitab, et on juhtunuga kursis, kuigi on praegu haiguslehel ja kodus.

"Tavapärane selline asi mõistagi ei ole ja sellised juhused on väga harvad. Eeliskohustus on toitlustada ikkagi teaduskeskust külastavaid lapsi ja noori. Toitlustamata jäänud grupist võeti meiega ka ühendust. Arutame toitlustuse pakkujaga, kuidas selliseid olukordi täielikult vältida. Ahhaa seisukoht on, et broneeringud ei ole aktseptitavad, kui seetõttu jäävad teised maja külalised toitlustamata."

Hotelli Dorpat tegevjuht Gea Puidak kinnitab, et lapsed ja noored on kohviku prioriteediks praegugi, kuid ka seminarisaali rentinud inimesed on teaduskeskuse külalised.

"Ma tean, et kliendid olid solvunud, aga grupile pakuti võimalust, et umbes pool tundi hiljem saaks neid toitlustada. Selles mõttes oleksime lahenduse leidnud," tõdeb Puidak, et kuigi kohvikus on 140 kohta, on juhtunud sedagi, et kohti napib konverentsitagi.

"Sellised situatsioonid on kooliaasta lõpupoole mai lõpus ja ka kevad- ja sügisvaheajal. Siis on Ahhaa keskuses korraga kuni kümme gruppi. Aga piinlik juhtum ikkagi," ütleb ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee