Maailm

Värske raport: USA luure käitus ülekuulamistel arvatust julmemalt (16)

Aadu Hiietamm, 11. detsember 2014 07:00
KARM TÕDE: Teisipäeval avalikustatud senati piinamisraport toob päevavalgele USA luure keskagentuuri (CIA) jõhkrad ülekuulamismeetodid. Pildil näitab USA sõdur, kuidas vange piinati.Foto: Alamy/AOP
Teisipäeva õhtul avalikustatud senati raport heidab valgust USA uusima ajaloo süngetele tundidele. Sellest selgub, et USA luure keskagentuur (CIA) piinas terrorismis kahtlustatavaid seni arvatust hoopis jõhkramalt. President Barack Obama lubas teha kõik selleks, et midagi taolist enam ei korduks, vahendab Bild Online.

USA senati luurekomitees aastatel 2009–2012 koostatud põhjalikus raportis on üle 6000 lehekülje. Selle kokkupanekuks kulutati 40 miljonit dollarit. Eesti aja järgi teisipäeva õhtul tegi senat raportist avalikuks vaid 525 lehekülge.

Kuid ka nendel kirjapandu šokeerib julmusega, millega USA eelmise presidendi George W. Bushi välja kuulutatud terrorismivastases sõjas vahistatud kahtlusaluseid koheldi.

Pärast 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakuid kasutusele võetud jõhkrad ülekuulamismeetodid pärinevad kahelt sõjaväepsühholoogilt, James Mitchellilt ja Bruce Jessenilt. CIA maksis neile teenete eest 81 miljonit dollarit.

Katsejänes Abu Zubaydah

Samal teemal

Avalikustatud raport sisaldab 119 vangi nime. Esimesena katsetati uusi ülekuulamismeetodeid Saudi Araabia kodaniku Abu Zubaydah’ peal, kes vahistati 28. märtsil 2002 Pakistanis. Pärast solgutamist mitmes CIA salavanglas (mehe sõnul Tais, Poolas, Leedus ja Marokos) jõudis ta 4. septembril 2006 Guantanamo vanglasse, kus viibib tänaseni.

Kuigi raportis konkreetset riiki ei nimetata, algas Zubaydah’ piinamine tõenäoliselt Poola salavanglas. Tema peal katsetati kõike, mida sõjaväepsühholoogid Mitchell ja Jessen olid välja pakkunud.

Alasti Zubaydah’t hoiti akendeta kongis tugeva valguse käes, tal ei lastud magama jääda ja sunniti kuulama valju rokkmuusikat. Kõige agressiivsem faas algas 4. augustil 2002 ja kestis 20 päeva.

Zubaydah pandi kirstu meenutavasse kasti ja tema näole valati vett (nn waterboarding). See on uputamise simuleerimine, mis kutsus vangil esile oksendamist ja krampe. Kokku hoiti Zubaydah’t kirstus 11 päeva ja kaks tundi. 29 tundi tuli tal veeta väikses kastis, mille pikkus oli 70 sentimeetrit. Ülekuulajad ähvardasid Zubaydah’t, et ta lahkub vanglast vaid kirstus.

Ähvardamine oli tavaline ka teiste kahtlusaluste ülekuulamisel. Küll lubati ülekuulatava naist vägistada või tema emal kõri läbi lõigata.

180 tundi magamata

Vange sunniti ärkvel olema kuni 180 tundi järjest. Magamatus viis tihti hallutsinatsioonideni. Vange ei lubatud tualetti, neid hoiti selle asemel mähkmetes. Vange peksti, rebiti riided seljast ja hoiti alasti põrandal. Neid kallati üle jääveega.

Üks brutaalsemaid meetodeid oli nn rough takedown. Umbes viis agenti sisenes karjudes vangikongi ja tirisid vangi sealt välja. Piinatavalt kisti riided seljast ja seoti käed kleeplindiga kokku. Seejärel pandi talle kott pähe ja talutati mööda koridore, kus teda pidevalt peksti.

Raportist selgub, et vähemalt üks külmal betoonpõrandal alasti hoitud vang suri 2002. aasta novembris alajahtumise tagajärjel.

Mõnel juhul söödeti kinnipeetavaid sunniviisil päraku kaudu ka siis, kui selleks polnud meditsiinilist vajadust.

Seoses selle dokumendi avalikustamisega tugevdati maailmas USA saatkondade ja muude esinduste turvameetmeid, sest kardetakse rahutusi ja võimalikku kättemaksu.

USA eelmine president George W. Bush kaitses vahetult enne kokkuvõtte avalikustamist piinamisi ja tänas CIA kaastöötajaid tehtud hea töö eest. Nii Bush kui ka CIA väidavad, et tänu rakendatud ülekuulamistehnikatele saadi väärtuslikku infot ning suudeti ära hoida nii mõnigi plaanimisel olnud terroriakt.

Paraku selgub raportist, et midagi olulist terrorismis kahtlustatud vangidelt piinamisega teada ei saadud. Teisisõnu, brutaalsed ülekuulamismeetodid osutusid kasutuks. Piinatavad andsid hoopis piinadest pääsemiseks valeinfot, mille põhjal vahistati süütuid inimesi.

USA president Barack Obama ütles pärast raporti avaldamist, et selles kirjeldatud ülekuulamistehnikad ei teeninud riigi rahvuslikku julgeolekut. Riigipea lubas teha kõik võimaliku, et USAs enam kunagi niisuguste meetodite juurde tagasi ei pöörduta.

Sõltumatu senaator ütles telekanalile CNN: "Me tegime asju, mille eest Jaapani sõdurid pärast Teist maailmasõda kohtu ette saadeti. See ei ole Ameerika."

Inimõiguslased ja ka ÜRO tegelased nõuavad nüüd USA valitsuselt konkreetsete süüdlaste karistamist.

Samal teemal

14.02.2018
ESIPIINAJA? CIA juhi kandidaat juhtis salavanglat
13.01.2015
Guantanamo vangla sulgemine sai uue tagasilöögi
29.00.2015
Kuuba nõuab USA-lt Guantanamo tagastamist