Juhtkiri

Juhtkiri | Lapsed erinevate hinnasiltidega (4)

Õhtuleht, 10. detsember 2014, 16:57
Foto: Andres Varustin
Kahe lapsega ja miinimumpalka teeniv üksikema sai lõpuks teada, palju memme vaev tegelikult maksab. Sest Reformierakond lubab hakata maksma pere kolmandast lapsest alates iga kuu 300 eurot lapsetoetust.

Võimuerakond võib endale selliseid rahanduspoliitilisi soolosid lubada, sest rahandusminister ja -ministeerium on nende kontrolli all. Selguseta jääb vaid, millistest kaalutlustest lähtudes pere esmasündinule ja teisele lapsele tunduvalt väiksem hinnalipik külge riputati.

Vaevalt keegi lastetoetuse tõusu vastu võiks olla. Kuna reformarite plaan nõuab kuni 70 miljonit eurot aastas, siis jääb mulje, et Reformierakond püüab maksumaksja kulu ja kirjadega kõik loorberid endale lõigata. Ent 70 miljonit pole erakonna enda raha. Ja need kolmandad lapsed ei sünni mitte ainult reformimeelsetes peredes. Lastetoetuse väljakäijad loodavad, et nõnda sünnib esimesel aastal 500 last rohkem, mis teeb ühe lapse hinnaks 140 tuhat eurot. Loomulikult on suurem lastetoetus abiks igale perele.

Paraku lahterdab oravate kava Eesti lapsed odavateks ja kalliteks. Sest esimese kahe lapse toetus jääb ikka vaid 45 euro suuruseks ülejäänute 300 euro kõrval. Kas siis kõlav valimisloosung sunniks kõiki peresid kohe kolmandat last muretsema? Või on probleem siiski selles, et pered kõhklevad esimese lapse juures ja mõtlevad pikalt, enne kui teise soetavad?

Lastetoetuse tõstmisega 355eurose miinimumpalga lähedusse tunnistaks riik esimest korda, et laste kasvatamine on vanematele sisuliselt täiskoormusega töö. Kuid sugugi nii rõõmustav pole seis kahelapselise madalapalgalise üksikema jaoks, kelle miinimumpalk koos lastetoetustega kolmelapselise pere lastetoetustest vaid napilt suurem. Seetõttu oleks loogilisem, kui suureneksid ka esimese ja teise lapse toetus – teise ja kolmanda lapse omad ei pea üksteisest erinema seitse korda. Kõik lapsed väärivaid võrdseid kasvu- ja arenemistingimusi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee