Repliik

Oudekki Loone | Aafrika vajab abi Ebola vastu (29)

Oudekki Loone, poliitikateadlane, 9. detsember 2014, 17:53
Foto: TEET MALSROOS
17.novembril teatati doktor Martin Salia surmast – see on teine ebolasurm Ameerika Ühendriikides. Doktor Salia suri vahetult pärast evakueerimist Sierra Leonest.

Iga inimese surm Ebolasse on õudne, kuid arsti surm on rahvuslik katastroof – riigis, kus kuue miljoni elaniku kohta on 136 arsti. Neile lisanduvad veel mõned meditsiinitöötajad, õed, vabatahtlikud abilised, kuid seda kõike on ülivähe isegi ilma ebolata.

Minul läks hästi, kuid üks minu kolleeg evakueeriti tserebraalmalaariaga Euroopasse, kus ta vaakus elu ja surma piiril. Freetowni haiglas öeldi, et kui ta oleks jõudnud sinna kolm tundi hiljem, siis oleks ta surnud. Praegu jäävad Sierra Leones malaaria, lassapalavik, koolera või kõhutüüfus tihti tähelepanuta, sest ressursse lihtsalt ei ole. Libeeria ja Guinea olud on sarnased, arste on seal aga veelgi vähem. Inimesed frustreeruvad ning ründavad haiglaid, arste ja humanitaarabitöötajaid.

Sierra Leone, Libeeria ja Guinea kannatavad Ebola all eelkõige seetõttu, et nende meditsiinisüsteem on äärmiselt nõrk, arste ei ole ja nende töö suhtes on suur umbusaldus: Ebola tuleb haiglatest, arvavad mõned.

Ebola is real (Ebola on olemas – ing k) ütlevad harivad plakatid Sierra Leone teedel ja tänavatel. Tegelikult levib Ebola ainult kokkupuutel kehavedelikega. Selle nakkuse ärahoidmine on eelkõige töömahukas, aga mitte tehnoloogiliselt nõudlik. Nigeeria on heaks näiteks – et leida üles kõik, kes Ebolasse nakatunutega kokku puutusid, küsitleti Nigeerias 19 000 inimest. Nigeerias praegu Ebolat pole. Ka Libeeria, Sierra Leone ja Guinea vajavad eelkõige toetust struktuuride ehitamisel, mis võimaldaksid neil ise oma inimesteni jõuda.

Eesti on seni toetanud ebolavastast võitlust tubli 100 000 euroga läbi Maailma Terviseorganisatsiooni ja ÜRO peasekretäri asutatud ebola tõrjefondi. Kuid rohkem kui raha vajavad Lääne-Aafrika riigid inimesi ja kogemusi. Kui me praegu ei aita, siis ootavad neid riike ees ainult järgmised epideemiad, mis võivad meieni jõuda nii, nagu Ebola jõudis USAsse ja Hispaaniasse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee