Teleblogi

ARVUSTUS: ENSV "Kindluse mõttes" (3)

Marko Tiidelepp, 7. detsember 2014 23:46
"ENSV"Foto: ERR
Ats kohtub huvitava müügimehega. Majja ilmub veel üks miilits. Kaire räägib isaga suud puhtaks. Jüri seatakse raske valiku ette.

Seekordses "ENSV" osas (järjekorras 64ndas) reisime 1986. aasta oktoobrisse. Maailmas toimus sel aastal palju põnevat  Ronald Reagan ja Mihhail Gorbatšov kohtuvad Reykjavikis Islandil, ROK valib 1992. aasta taliolümpiamängude toimumiskohaks Albertville'i, New Yorgis tähistatakse Vabadussamba 100. sünnipäeva.

Samal teemal

Peateemadeks seekordses "ENSVs" on miilits Jüri (Argo Aadli) uus pruut ja Paavo (Tiit Sukk) ärid oma pruudi Kaire (Maiken Schmidt) isaga (Rein Oja). Mina aga ei väsi kordamast, et ärge võtke minu lookest kui telesaate sügavanalüüsi, vaid väikest kokkuvõtet, mis juhtus, mis toimus ja kuhu liigume. Kui mul miskit asjade kohta öelda on, siis ütlen ka!

Tänane osa algab sellega, et Jüri ärkab koos ühe naisega. Naine on väga õnnelik, kuid mitte seepärast, et ta oleks Jüriga maganud, vaid seepärast, et ta sai Jüriga öö läbi rääkida. Uskumatu mees see Jüri! Kohe näha, et nõukogude inimene! Öine vestlus tähendab seda, et Jüri jääb magama alles hommikul. Tema silmad vajavad vaikselt kinni, sest ka militsionäärid vajavad ikkagi und.

Meie oleme järgmisena aga ühiskorteris Paavo toas. Mees tuleb punase roosi ja šampanjaga ning ulatab need Kairele. Paavo tõdeb, et ta käib korra veel Pihkvas Vietnami salvi järel ja pärast seda on tal sedavõrd palju raha, et saab osta uue Žiguli. Tal olevat juba Kadaka autoturul asjad kokkulepitud.

Kaire unistab sellest, kuidas nad sõidavad uue autoga Petserisse, et külastada kloostrit. Vanal ajal olid inimestel ka lihtsad unistused.

Ja jätkame ühiskorteris. Ats siseneb kööki, kus märkab võõrast naist, kes seal koristab. Atsile näib naine meeldivat ja naisterahvas tutvustab ennast Annelina, Jüri uue sõbrannana. Ats selgitab, et tema elab ka selles majas, sest Jüri nii kõva mees ju ei ole, et tal oma maja oleks. See ei heiduta Annelit ja ta koristab edasi.

Liigume ühiskorterist välja.

Oleme restoranis – Kaire isa, härra Schellenberg on söömas. Tuleb ka Paavo. Kaire isa pakub talle jäätist, prantsuse konjakiga (või äkki see ei ole ikka prantsuse oma?). Kaire isa tõdeb, et edaspidi hakkavad nad just siin kokku saama.

"Ärimees" teab, et Paavo kavatseb minna Pihkvasse ja tal on "väimehele" üks ülesanne – Petserist tuleks ikoonid ära tuua! Paavo on lahkesti nõus.

Järgmine stseen on ühiskorteri köögis, kus vestlevad Paavo ja Ats. Paavo ei suuda leida pudeliavajat, sest köögis on kõik kuidagi liiga korras ja kõik on ära pandud. Ats kiidab Jüri pruuti ja seda, et ta ka tublisti koristab!

Kuid ruttu tagasi restorani – Kaire isa saab kaugkõne. On aru saada, et Petseris on mingi jama ja ikooniärile tuleb mõneks ajaks kriips peale tõmmata. Tundub, et mees üritab helistada Paavole, kuid kahjuks on telefon kinni. Nii tõuseb härra Schellenberg lauast ja asutab ennast teele.

Oleme tagasi ühiskorteris/majas, kus Ats satub vastamisi Kaire isaga. Ats küsib, kes see võõras mees on ja mis ta nende majas teeb? Kaire isa vastab, et ta on Eesti Riikliku Kindlustuse agent ja tahaks rääkida kindlustusvõimalustest, kuna ka maja uks oli lahti! Ats kutsub kindlustusagendi edasi kööki.

Kuid nüüd liigume hoopis tagasi Jüri tuppa, kus tema uus sõbratar räägib, et ta on eelmistest meestest lahku läinud (ka eelmised mehed olid miilitsad), sest mehed olid arvanud, et ta on lihtsalt mundris nukuke. Enda sõnul on ta muidugi midagi enamat! Ka Jüri on sellega nõus.

Miilits Jüri läheb kööki, et võtta juua, kuid seal näeb ta Atsi vestlemas härra Schellenbergiga. Jürile tundub mees tuttav ja mälupiltides tulevad talle silme ette materjalid miilitsakartoteegist. Samas ei saa Jüri midagi teha. Ta lihtsalt kivistub ja tema suu vajub lahti!

Kaire isa asutab ennast kiiruga minekule, sest mõistab, et Jüri on miilits. Esikus põrkab ta kokku aga Kaire ja Paavoga. Oh seda segadust! Kas nüüd hakkab midagi paika tiksuma? Praegu siiski veel mitte. Kaire isa ruttab majast välja, kuid tuleb tagasi, annab Paavole üle sada rubla, mille olevat maja eest leidnud. Rahale on aga kirjutatud Paavole mõeldud teade.

Oleme tagasi Jüri toas, kus tema uus sõbranna avaldab saladuse, et ta uurib salaja Schellenbergi ja tema tegemisi, sest mees on üks suuremaid aferiste. Ta avaldab Jürile, et tahab niimoodi ametikõrgendust saada. Oh oli nüüd seda veel vaja!

Kuid lähme taas ühiskorterist välja. Paavo kohtub Kaire isaga Maarjamäe kompleksi juures. Ta ütleb, et Paavo ei tohi Petserisse minna, sest ikooniäril on mõneks ajaks kriips peal. Paavo on murelik, sest Kairel olevat kahtlusi.

Ta on tütrele kirjutanud, kuid ema pole kirju edasi andnud. Saame teada sedagi, et Kaire isa on käinud vaatamas kõiki tütre tantsuetendusi ja tema on see, kes on pärast etteastet taharuumi alati 12 roosi saatnud. 12 seepärast, et tütar oli just nii vana, kui isa kodust välja tõsteti. Kaire ja isa kallistavad.

Kuid nüüd ühiskorterisse tagasi. Vestlevad Jüri ja Paavo. Jüri uurib, mida Schellenberg seal tegi? Paavo tõdeb, et Ats oli lihtsalt valel ajal vales kohas. Lisaks tõdeb Paavo, et Jüri varjab oma toas ka uut pruuti!

Ega temagi parem pole! Paavo lisab, et Schellenberg on Kaire isa! Paavo küsib veel Jürilt, millega tegeleb tema uus pruut? Jüri vastab lühidalt – püüab kahjureid! Ta ei saa ju ometigi tõtt öelda!

Edasi oleme Paavo ja Kaire toas. Kaire tuleb koju ja Paavo on ärritunud, sest naine tuleb tund aega hiljem. Kaire tõdeb, et tal oli kohtumine. Paavo on väga ärritunud ja kinnitab, et ta ei suuda seda enam ainult endale hoida – see kindlustusagent oli Kaire isa!

Kaire laseb Paavol veidi aega veel "piinelda" – ja tunnistab siis, et käis isaga lõunat söömas. Pärast seda Paavo minestab.

Ja ongi tänaseks kõik!

Selline lugu siis selles osas. Ei olnud mitte sellist 80ndate aastate nostalgiat ega defitsiitset kaupa, pigem rohkem inimsuhteid. Vähemalt hakkavad Paavo, Kaire ja Schellenbergi suhted paika tiksuma, sest kaua sa ikka asju varjad. Põnevaks läheb ka olukord Jüri uue pruudiga, kes kavatseb Schellenbergi vahistada!

Kas see õnnestub? Kas Jüri aitab? Küsimusi on mitmeid, kuid usun, et järgmistes osades saab kõik selgeks.

Samal teemal

30.10.2014
Arvustus: ENSV "Haiguste ravi"
30.10.2014
Komöödiasarjas "ENSV": eestlasteni jõuab Vietnami imesalv
23.10.2014
ENSV, 23. november 2014 ETV, "Aeg kaob, rõõmud jäävad!"
16.10.2014
ARVUSTUS: "ENSV", "Meeste peidupaik"