Eesti uudised

Ratastoolipoisi unistus täitumas – ta pääseb ise koolis teisele korrusele (9)

Kristiina Tilk, 6. detsember 2014 08:00
OOTAB KANNATAMATULT: Praegu koolitrepil veel tõstukit ei ole ja nii käib Fred trepi juures mõtisklemas, millal ta küll ometi sealt ise üles pääseb. Foto: Irina Mägi (Saarte Hääl)
Saaremaa Lümanda põhikooli kolmandas klassis õpib pisike ratastoolilaps Fred Erik, kelle suurimaks unistuseks on pääseda teiste abita tundidesse kooli teisel korrusel. Annetuste abiga on Fred oma unistusele – saada kooli trepitõstuk – juba 9000 euro võrra lähemale jõudnud.

Kokku läheb Fredile suureks abiks olev tõstuk maksma 15 000 eurot. Novembri lõpus korraldati Lümanda põhikoolis Fredi aitamiseks heategevuskontsert. Neid on kool varemgi korraldanud, aga nüüd otsustati ulatada abikäsi just Fredile.

Samal teemal

Fred tuli Lümandale õppima 2011. aastal. Kohaliku omavalitsuse rahaga kindlustati, et ta vabalt kooli pääseks. Tõsi, vaid esimesele korrusele. Lävepakkudele lisati kalded, ukse juurde kaldtee ja kohandati sööklat ning tualettruumi, et ratastoolilaps seal toimetama pääseks.

Ratastooli jäi Fred Erik päris pisikesena – kui ta nelja aasta vanuselt lasteaiateed alustas, oli tal abivahend olemas. Samuti isiklik abistaja, kes jäi temaga ka siis, kui poiss kooli läks.

Fred Eriku ema Liisi ütleb, et Fred on väga avatud poiss – saab kiiresti jutule nii vanainimeste kui ka noortega. "Ta on hästi elav laps ja tahab igast tegemisest osa võtta. Näiteks käib ta Noorkotkastes ja sellest aastast alates ka puutööringis. Talle meeldib ujuda ja siis käimegi basseinis maski ja toruga snorgeldamas," ütleb Liisi.

Ema on ülitänulik, et inimesed nende perekonda toetavad ja annab teada, et Fred väga ootab, millal ta saab juba ise koolimaja teisele korrusele minna.

Pääses õpetajate toast

"Praegu näiteks, kui lapsed koolis peitust mängivad, siis Fred palub kaaslasi, et ärge üles minge – ma ei saa sinna teid otsima tulla," ütleb Liisi ja lisab, et eks tavainimesel on end Fredi olukorda üsna keeruline panna, kuid keegi meist ei ole ohtude eest kaitstud ning abivahend, mille tarbeks raha kogutakse, võib edaspidi vajalikuks osutada teistelegi.

Liisi ütleb, et nad on püüdnud teha kõik, et võimaldada Fredile parimat ja samamoodi on tunda kogukonna toetust: "Meil on siin pisike koht, kõik teavad kõiki. Ja Fred on vahva meil – ta ei taha mitte millestki ilma jääda."

Aga on ta millestki loobuma pidanud? "Õpetajate tuppa mõnda karmi vestlust maha pidama pole ta saanud minna, see asub teisel korrusel. Tegelikult ei ole selleks ka vajadust olnud," muigab Liisi.

Teisedki, nii koolipere kui ka üks Fredi suur sõber, iseloomustavad Fredi kui hästi rõõmsameelset, tegusat ja arukat poissi. "Äärmiselt täiskasvanulik ja realistliku ellusuhtumisega poiss," ütleb Sten, kes kohtus Frediga pärast üht esinemist.

"Ta soovis minuga pilti teha. Nüüd ikka, kui näeme, siis jutustame."

"Kuna aga sellest õppeaastast toimuvad paljud ainetunnid kolmandale klassile, kus Fred õpib, maja teisel korrusel, siis nii hetkeolukorda kui ka tulevikku silmas pidades (kuni 9. klassi lõpuni – toim) vajab lahendamist probleem, kuidas saaks ratastoolis õpilane iseseisvalt maja kahe korruse vahel liikuda," teatab Lümanda põhikooli direktor Liia Raun.

Raha peagi koos

Raun lisab, et hetkel on nad olukorra lahendanud oma majas töötavate meesõpetajate, majandusjuhataja ja vanemate klasside poiste abil, kes Fredi ennast ja tema ratastooli eri korrustele aitavad viia.

Kuigi esialgu mõeldi ka lifti peale, mis on trepitõstukist tunduvalt kallim, näib viimane nii hinna kui ka turvalisuse poolest sobivam.

Fredi aitamiseks korraldatud heategevuslik kontsert koolis läks Rauni sõnul väga hästi ja kui pärast kontserti oli koos MTÜ Lümanda Lapsepõlvemaa kogutavate annetustega 4351 eurot, siis nüüd on see summa tõusnud juba 9000 peale.

Konkreetset tärminit, mis ajaks raha võiks koos olla, Raun öelda ei oska, kuid on lootust, et Fredi unistus iseseisvalt teisele korrusele pääseda võib täituda tuleva aasta alguses.

Raun lisab, et trepitõstuki paigaldamist on toetanud ka poliitikud ja kui riigieelarve saab kinnitatud praegusel kujul, ongi raha juba koos. Kui annetusi peaks aga kogunema rohkem, kui abivahendi tarbeks kulub, lubab kool ülejäänu eest soetada ratastoolilapsele muud koolikeskkonnas vajamineva: erimööblit ja abivahendeid.

Fredi unistuse täitumisele aitab kaasa ka MTÜ Lümanda Lapsepõlvemaa, arvelduskonto EE171010220213008229 SEBs.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee