Eesti uudised

Lisatud TV3 "Seitsmeste uudiste" video!

Uskumatu – maja põleb maani maha, aga ükski naaber ei märganud hommikulgi midagi! (11)

Arvo Uustalu, 5. detsember 2014 07:00
KUSTUTAVAD: Vendade majast jäi püsti vaid korsten ja väike jupp plokkidest seina. Foto: Päästekeskus
Peipsi lähedal Jõepera külas möllanud talupõlengus jäi tulle neli meest.

Samal teemal

"Hommikul kell üheksa läksime tööle ja me ei tundnud isegi kärsahaisu mitte. Öösel puhus järve suunas tugev tuul, muidu oleks kas või eterniidi prõksumistki kuulnud," räägib Tartumaal Jõepera külas elav mees, kelle naabermaja ööl vastu eilset maani maha põles. Saatuse julm nali on, et maja asus külas, kuid ükski naaber taevasse tõusvaid leeke ei märganud.

Eile hommikul paar minutit enne kella kümmet sai häirekeskus teate, et Meeksi vallas Jõepera külas paistab ühe elumaja juurest suitsu. Tollest majast vaid saja meetri kaugusel elav külamees Avo oli tööle läinud juba hommikul kell 9. Sellest hoolimata kuuleb Avo põlengust alles siis, kui talle külast pool tundi hiljem helistatakse.

Naabri maja oleks Avo juurde justkui peo peal näha, kuid Avo elutare ja tules hukkunud vendade kodumaja vahele jäi kõrvalhoone ning ka tema magamistoa aknad olid teisele poole. Kuna külatee asub samuti teisel pool maja, siis astus Avo majast välja ja läks tööle, märkamata, et naabrite maja on maani maha põlenud.

"Meie majad on nõnda lähestikku, et oleksin kindlasti kuulnud kas või eterniiti prõksumas, aga järve poole puhuv tugev tuul viis eemale nii tossu kui ka põlenguhääled," oletab ta.

Hukkunuid viis – ka koer

Kohale kihutanud päästjatel jäi üle vaid väiksemaid veel tossavaid põlengukoldeid veega üle loputada ja söestunud surnukehad rusude seest välja tuua.

"Naabrid ei kuulnud ega näinud midagi ebatavalist. Maja võis maha põleda nii öösel kui varahommikul. Seda ei tea keegi. Kui tulel hoog sees, siis käib see kiiresti. Ja samas, kui tugev tuul on teisele poole, siis ei tunnegi lõhna," märgib ka Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik.

Ta lisab, et juhtunus midagi kriminaalset ei olnud. Majas elektrit ei olnud ning valguse saamiseks kasutasid elanikud küünlaid. Tulekahju sai tõenäoliselt alguse suitsetamisest või hooletusest lahtise tule kasutamisel.

"Käisin ise õhtul Aivari ja Vello juures. Hirmus kahju, nad olid minu lapsepõlvesõbrad. Mis seal salata, eks ikka viin-viin. Ööseks ei jäänud, sest elan nii ligidal. Aga kui jäänuks, siis vaevalt siin praegu seisaksin," räägib Raimo, kelle kodu asub põlenud majast vähem kui 200 meetri kaugusel.

Temagi võinuks öösel ärgates märgata naabrite juures tulekuma. Kuid ei näinud.

"See oli vendadel juba teine mahapõlenud maja. Mõned aastad tagasi põles neil isakodu, nüüd siis onu maja," räägib Raimo.

Äsjapõlenud maja püsti jäänud blokkseinast kümmekonna meetri kaugusele on ladustatud kõrgesse virna varem põlenud maja kohati söestunud palgid.

"Tegelikult on hukkunuid tõenäoliselt viis. Neil oli väike tore valge laikudega koer. Seda pole ka enam näha olnud," tõdeb üks Jõepera külamees.

Töö eest jäi raha andmata

Eakas Aadu ütleb, et kuigi vennad aeg-ajalt viina võtsid, ei olnud nad pahad inimesed.

"Taevakene, Vello käis just minu juures puid riita ladumas. Lubas veel lähipäevil tulla ja töö ära lõpetada. Jäingi nüüd talle töö eest võlgu. Ta oli minu naise ristipoeg," ütleb ta pisarsilmil.

"Aivar oli 55aastane, noor mees, aga oma rumaluse pärast tuli tal proteesidega käia. Vello oli minu teada 64. Kõik neli olid meie kandi mehed, külad ju meil niigi väikesed. Andres oli 50, Sulev neist kõige noorem – 45. Tema ei elanud enam siin, tuli Saaremaalt vanadele sõpradele külla. Temal olid kõvad rahad kaasas ja eks mindi ka viina järele. Andres käis sel õhtul minu käest paari suitsu küsimas ja ütles, et tule ka vendade juurde – Sulev on üle pika aja meie kandis käimas," ohkab Raimo.

Raimo usub ettemääratusse. Ta vaatab Vello ja Aivari maja suunas ja ütleb: "Ainult korsten on püsti ja kaks väikest seinajuppi. Midagi ei ole. Aga kui on ette määratud, siis sellest ei pääse."

Märgake naabrit!

Päästetöötajad juhivad tungivalt tähelepanu, et lahtise tule kasutamisel peab olema ettevaatlik ning küünlaid ei tohi jätta järelevalveta. Tulekahju ränki tagajärgi aitab ära hoida ainult õnnetuse võimalikult varajane avastamine ning selleks peab elamus olema nõuetekohaselt paigaldatud ja töökorras suitsuandur. Tuleohutusnõuete kohta lisainfot soovivad inimesed saavad koju kutsuda nõustajad päästeametist, helistades päästeala infotelefonile 1524. Naabrite tuleohutusprobleemide suhtes tuleb samuti tähelepanelik olla ja edastada info nende kohta päästekeskusele. Sekkumine võib päästa kellegi elu!

Oma kodu tuleohutust saab igaüks ise testida aadressil www.kodutuleohutuks.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee