Maailm

Ukraina on avarii tõttu tuumaelektrijaamas hädas elektrikatkestustega (5)

Toimetas Geidi Raud, 4. detsember 2014 10:06
Zaporižžija tuumaelektrijaam.Foto: Reuters / Scanpix
Paljud ukrainlased on pidanud sel nädalal arvestama elektrikatkestustega, mille on tinginud riigi kaguosas asuva Zaporižžija tuumaelektrijaama rike ja söenappus.

Riikliku elektriettevõtte Ukrenergo teatel on alates esmaspäevast linnades kahe tunni kaupa toimunud jooksvad elektrikatkestused eilse seisuga laienenud, vahendas Wall Street Journal.

Pealinna varustava Kiivenergo teatel lülitatakse elekter välja eelkõige tehastes ja mitte kodudes. Samas kutsus Kiivenergo tarbijaid üles kasutama elektrit vähem.

Energeetikaminister Volodõmõr Demtšjuštšin teatas eile, et kavatseb kohtuda piirkondlike ametnikega, et korraldada vabatahtlikud piirangud elektritarbimisele ning viia mõned ettevõtted üle öisele tootmisele.

Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk teatas kolmapäeval, et Kagu-Ukrainas asuvas Zaporižžja tuumaelektrijaamas on juhtunud avarii. Prantsusmaa radioloogilise kaitse ja tuumaohutuse instituut IRSN ütles, et ei tuvastanud Ukrainas ebatavaliselt kõrget radioaktiivsust ning et intsident Zaporižžja tuumajaamas ei kujuta ohtu elanikele või keskkonnale.

Keerukam on olukord aga söega – mõned peamistest kaevanduspiirkondadest riigi idaosas on mässuliste valduses. Lahingutegevuse tõttu on paljud kaevandused ja raudteeühendused suletud. Ukrenergo teatas teisipäeval, et viiel elektrijaamal riigi idaosas on sütt järel vaid neljaks päevaks.

Demtšjuštšini sõnutsi on Ukrainal konfliktipiirkonnas varuks kaks miljonit tonni sütt, kuid mässulised ei lase valitsust sellele ligi.

Samal teemal

07.11.2014
Ukraina: venemeelsed on oma rünnakuid hoogustanud