Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: mõtlus ehk meditatsioon (1)

Tiina Kilkson, psühholoog , 5. detsember 2014 12:19
Foto: PantherMedia / Scanpix
Eesti keeles võiks kasutada sõna meditatsioon asemel sõna mõtlus. Mõtluse tegemisest on palju meedias räägitud, kuid paljud ei kujuta ette, kuidas seda ikkagi peaks tegema.

Kõige olulisem on lõdvestumine, see on mõtluse eesmärk. Kõige parem on teha seda suletud silmadega ja vaikses ruumis. Aseta käed (peopesad) põlvedele. Viige tähelepanu oma mõtetele. Kas neil on algus ja lõpp või on mõtted katkendlikud? Keskendu sellele, mis peas toimub. Proovi minna rahuseisundisse.

Kujuta ette, nagu oleksid sinine taevas ja mõtted pilved, mis liiguvad. Lõdvestuge.

Samal teemal

See harjutus on hea, kui teie tuju kõigub. 5–7 minutit iga päev oleks parim, mis võiksite sellele harjutusele kulutada. Selle aja peaks iga inimene enda jaoks leidma, isegi kui on väga kiired ajad.

Lõdvestumine aitab tahtejõudu kasvatada. See konkreetne harjutus on mõeldud sedasi, et üks inimene loeb lõdvestumiseks mõeldud teksti ette.

Teine variant on muidugi, et olete üksinda vaikses ruumis, eemal kärast ja kujutate endale ette mingit kaunist kujutluspilti ja mõtlete silmad kinni olles. Millal te seda kogesite või kogeda soovite? Kus te siis asute? Kas olete maal või linnas, Eestis või välismaal? Kui soe on ilm, kas päike paistab? Mida kauguses veel näha võib? Mis teil seljas on? Mis värvi riided teil seljas on? Mis lõhnad teid ümbritsevad? Millised hääled teid ümbritsevad?

Proovige võimalikult täpselt oma kujutluspilti omale ette kujutada. Hea oleks seda harjutust teha 20 minutit, kuid piisab ka vähemast.

Kujutluspildid võid luua just sellised, mis sind sellel hetkel kõnetavad. Tehke sellist harjutust sama regulaarselt kui füüsilisi harjutusi. Meditatsioon ehk mõtlus annab meile puhkust, loob mõnusa enesetunde ja pakub rahu ning vaikust, mida me oma ellu nii väga vajame, kui meie tööd ja tegemised on seotud müra ja inimestega või kui meil on pidevalt kiire ja tähtajad kuhjuvad.

Enda eest tuleb järjepidevalt hoolitseda ja tehke seda iga päev. Armastage ennast, sest olete unikaalne.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee