Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: kuidas teha aasta kokkuvõtet? (1)

Tiina Kilkson, psühholoog, 26. detsember 2014, 12:06
Foto: PantherMedia / Scanpix
Käes on detsembri lõpp ja aasta hakkab lõppema ning on sobiv aeg möödunud teguderohke aasta kokku võtta. Hea on teha aasta kokkuvõtet kirjalikult ja arvutis, siis saab selle lihtsalt ära salvestada ja alles hoida, et tulevikuski saaks vaadata ja võrrelda, kuidas aasta on läinud.

Hea on, kui teete kirjalikult, sest siis saate ise ka üle vaadata, võrreldes suuliselt sõbrannadega aasta meenutamisele, mis on muidugi ka tore ja mõnele sobib just lobisedes aastale pilk peale heita, on kirjalik siiski tulemuslikum.

Aasta kokkuvõttesse võiks kirja panna kuude täpsusega kõige olulisemad sündmused, mis sellel kuul toimusid. Sündmus ei pea olema kõigi teiste jaoks erakordne, piisab, kui ta on erakordne just Teile ja just Teie soovite seda sündmust meenutada ka aasate pärast.

Võite soovi korral ka iga sündmuse juurde foto lisada, mis annab erilist vürtsi Teie mälestustele. Paljudel on nägemismälu ja fotod toovad kaunid mälestused eriti eredalt meelde.

Kirja võiksite panna midagi, mida tegite elus esimest korda või viimast korda, mis pakkus Teile elamuse jne.

Samal teemal

Aastate pärast on tore vaadata, mida Te mingil aastal väärtustasite, sest aasta kokkuvõte koosnebki just nendest sündmustest, mis Teid liigutasid. Aasta kokkuvõte on ka aja märk, sest järgmisel aastal võib sama sündmus juba Teil tähelepanuta jääda.

Proovige leida meenutamiseks aega, sest see aeg on võetud endale oluliste hetkede jäädvustamiseks ning elage oma mälupildis aasta kirkamad hetked uuesti üle. Selline nostalgiahetk sobib ideaalselt aasta viimastesse päevadesse.

Aasta kokkuvõte on midagi kindlat, mis on Teie elus toimunud ja mis teid on erutanud, loodetavasti meeldivalt. Loomulikult kuuluvad aasta tipphetkede juurde ka sageli kurvad hetked, ka need on loomulik osa meie elust.

Pange ka need kirja ja kui olete omaette võiksite ka kurbade sündmuste üle järgi mõelda. Nii kaunid kui ka kurvad hetked moodustavad meie aastaringi.

Ma siiralt loodan, et just rõõmsad sündmused on Teil ülekaalus, millest saate ammutada jõudu ka aastate pärast.

Selline aasta kokkuvõtte kirjutamine võiks muutuda traditsiooniks ja seda võiks teha regulaarselt iga aasta.

Palun pange ikka eraelulisi saavutusi ka oma aasta kokkuvõttesse või kui eraelus midagi märkimisväärset ei toimunud, siis on õige aeg uuel aastal uue hooga rõhku panna oma eraelule, sest tööelu ja eraelu koos moodustavad terviku ja ei ole hea, kui tööelu on, aga eraelu justkui puudub.

Head aasta lõppu ja oma aastaringi kaardistamist!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee