Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: mida saab lapsevanem teha, kui tema laps on konfliktis? (2)

Tiina Kilkson, psühholoog, 10. detsember 2014 12:05
Foto: PantherMedia / Scanpix
Elus tuleb ikka ette konflikte ja seda ka laste puhul. Lapsed ei oska sageli veel väga hästi konflikte lahendada ja lapsevanema töö on oma lapsele konflikti juhtimise tehnikaid õpetada.

Kui laps pöördub oma konflikti lahendamise küsimuses täiskasvanu poole, siis tuleb laps esmalt rahulikult ära kuulata ja võtta selleks aega.

Lapsega tuleks leppida kokku, kellele võib sellest konfliktist rääkida, sest lapse tundeid tuleb austada. Lapsevanem peaks suutma jääda tasakaalukaks ja olema "jalad maas" ning mitte kaotama rahu.

Samal teemal

Konfliktis ei ole mõistlik otsida süüdlast, vaid tuleks panustada lahenduse otsimisele. Vanem peaks suutma toetada last nii sõnade kui ka kehakeelega. Oluline oskus on kuulata oma lapse muret, kuidas laps probleemi näeb ja milliseid sõnu selle väljendamiseks kasutab.

Lapsevanem peaks jääma sõbralikuks ja uskuma, et koos suudetakse lahendus leida. Lapse konflikt on oluline lahendada juba alguses, sest siis on kõige paremad tulemused.

Arutage lapsega erinevaid lahendusi ja kaaluge erinevate võimaluste plusse ja miinuseid. Ärge lahendage konflikti lapse eest, vaid koos lapsega. Uskuge lapsesse. Näidake vanemana, et lapse konflikt teeb teile haiget ja et teil on valus seda kuulata. Näidake oma haavatavust.

Küsi lapse käest, milles konflikt täpsemalt seisab. Ärge võtke kõiketeadja positsiooni. Kui laps ütleb, et teine laps on nii nõme, siis küsige, mida see tema jaoks täpsemalt tähendab. Palu lapsel rääkida asjast lähemalt. Iga juhtumit lahenda kui erakordset, sest teisel korral võib nõme tähendada lapsele hoopis midagi muud.

Uuri, miks konflikt tekkis - vaatega tulevikku ja otsige koos lahendusi, kuidas teisekord sama olukorda saaks lahendada. Lapse kaudu on väga lihtne vanemale haiget teha.

Oluline on otsida lahendusi, kuidas minna edasi. Laps vajab teid enda kõrvale ja vajab abi ning inimest, kes teda hukka mõistmata kuulaks. Pidage meeles, et lapse teod võivad teha haiget, mitte laps ei ole paha. Iga vanem tunneb oma last ja seega on tal hea võimalus koos lapsega olukord positiivselt lahendada, mis ei kahjustaks last.

Selge on see, et vanem ei ole alati neutraalne, vaid kipub oma last kaitsma. Proovige jääda tasakaalukaks. Uurige, kas lapsele teie pakutud lahendus sobib.

Oluline oskus on, et laps õpiks tulevikus ise oma konflikte lahendama ja samas ei kardaks oma probleemidest lapsevanemale rääkida. Usalduslik suhe on perekonnas väga oluline. Konflikt on emotsionaalselt ja vahel ka füüsiliselt väga raske taluda ja selle lahendamisega tuleb tegeleda võimalikult varases staadiumis. Konflikt on kannatajale alati raske taluda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee