Maailm

TRAAGILINE ÖÖ: peolt naasnud vanemad lämmatasid kogemata nendega samas voodis maganud kuuenädalase pisipoja

Õhtuleht.ee, 2. detsember 2014 13:07

54 KOMMENTAARI

h
Huvitav,et/ 7. detsember 2014 00:04
vanemad lähevad körtsu jooma ja jätavad väikese lapse yksi koju kella kolmeni öösel???
k
kool/ 6. detsember 2014 17:34
Mina ei kuulnud nt esimene kuu last, ei teki see tunne kohe kõigil. Ja last endaga voodisse magama võtta on kah minu arust vastutustundetu ja vaid oma laiskus. Sest lapse saab nii kiiremini tissiotsas magama ja ei pea püsti end ajama, et last tema enda voodisse tõsta. Teate see ei ole üldse nii raske ja lisaboonus, et kogu pere magab paremini ka emadel head und vajada.
Laps sai meil kaisus magada päevaunesid vahest ja päeval kaissu niisama ja kallisid musisid piisavalt.
Ma leian kah, et enamustel veab ja ei juhtu midagi, aga see hetk, kus võib juhtuda see on nii äkki juhtuma, võibki olla 1 öö 10000 kus öösel sügavamalt magad ja ühe käsi vajub lapsele peale või padja nurk ja ongi juhus, et õnnetus ei hüüa tulles.
Lisaks võib laps kogemata voodist maha kukkuda pea ees, hiljuti oli Soomes juhtum, kus laps sai koljumurru ja olukord oli VÄGA tõsine.
Iga ema ise teab ja eks on mõnus, kui laps kaisus on, selle vastu ei saa vaielda.
Aga eks iga inimene teab, millega riskib.
ü
üksikema/ 6. detsember 2014 23:02
Tere!
Mina olen lapsega sünnist saati üksi olnud, sünnitamisel kaotasin 1 liiter verd ja tagajärjeks ei suutnud 1,5 kuud üle 20 min püsti seista. Ütlen ausalt olukordi on erinevaid ja minu jaoks oli selle lapse oma võrevoodist välja võtmine ja tagasi tõstmine 5 korda öö jooksul, kus ta tissi tahtis ikka hullult raske- päeval tahtis ta terve päev süles olla (tal oli ka sünnitrauma) ja ei magand ta terve päeva jooksul grammigi. Ei saa võtta üheselt sellist asja- Pigem on kummaline, et nii väikese beebi kõrvalt peol käijakse???
k
kool/ 8. detsember 2014 15:38
Ma kaotasin ka üle liitri verd ja ei saanud ise püstigi mõnda aega, aga selleks oli mul küll ema ja lapse isa, minu abikaasa. Kahju kui päris üksi sellisel perioodil peab olema.
i
Ivi/ 6. detsember 2014 16:25
Mul on 1 laps hetkel ja mul laps sünnist saadik minu kõrval maganud beebina isegi minu ja mehe kõrval ja meil pole kunagi midagi selleist olnud et laps ära lämbuks meil õnneks suur voodi ka ja ma ise just tundsin ennast paremini kui laps kõrval magas siis ei pidanud kogu aeg voodist välja tõstma toitsin rinnaga ära ja magas edasi, alkoholi tarbinuna ei maganud kunagi lapse kõrval meist kumbki mehega.
u
ursula/ 5. detsember 2014 22:22
Mul sündis tütar, esimene laps. Olin nii kiindunud, imetlesin twda koguaeg, olin haiglas panin ta oma kõhule ja jäin magama õndsat und. Laps oli vast nädalane. Järsku ärkasin sest õde paanikas otsis last, laps oli mul teki all, vajus seina ja minu vahele. Oli märg ja hingeldas, poolteavuseta. See õde päästis mu tütre elu. See oli hea õppetund ja pärast ma ei julgenud iial oma lapse voodisse magama võtta. Siiani süųmekad aga ma ei usalda end. Mul 2 last ja ma ei julgenud pisikestega magada...
k
kunagi.../ 5. detsember 2014 19:27
mu endine elukaaslane tõi lapse meie voodisse kell 2 öösel kui ma kõige raskemas unes olin. Unes haarasin poosi vahetades padjast ja panin lapse näo peale, õnneks ma kuulsin imelikku summutatud heli ja ärkasin üles aga kui ei oleks ärgand...
h
Heena/ 5. detsember 2014 19:18
Minul magasid kaks esimest kaisus. Esimene kogune 6 aastat jutti ja ei juhtunud temaga mitte midagi. Keskmisel ka ei juhtunud midagi, sest ma olen siiani karsklane. Noorim magas ainult 1 elukuu minu kõrval, kuid eraldi magama panemise põhjus oli selles, et ma ise ei puhanud korralikult välja, sest see meel oli pidevalt üleval ja tuletas isegi magades meelde, et laps on kõrval. Selle aja jooksul ei keeranud ma kordagi end lapse peale magades, sest see vaist tekib ajaga emadel ja ka isadel ehk. Hällisurm võib tulla ka siis, kui laps magab oma voodis. Antud juhul lämmatasid vanemad oma lapse ise ja hällisurmal pole siin mingit pistmist.
M
:)/ 7. detsember 2014 19:28
Mul veel lapsi pole, aga kuidas te mehega seksite, kui lapsed voodis magavad? Ja veel 6 aastat jutti!?
s
Samuti ema/ 5. detsember 2014 10:56
Tõesti traagiline, mina isiklikult olen kindel, et nad võtsid pisikese oma juurde magama mitte sellepärast, et teda lämmatada, vaid kuna kartsid et ei kuule kui laps tõuseb. Aga tõesti on nii väikse lapse kõrvalt peoleminek taunitav. Aga mis tehtud see tehtud. Juu pidi siis nii see kõik minema.
h
hmmm/ 4. detsember 2014 19:44
Kuue nädalase lapse juurest ära ja peole jooma? Kus on mõistus või on see julgus?

k
k./ 4. detsember 2014 16:57
Minu laps on oma esimesed elukuud iga õhtu minu kõrval maganud. Muidugi jälgisin, et ta teki alla ei saaks vajuda ja minu käsi oli lapse ja isa vahel, et kui teine ka keerama peaks maandub minu käele. Laps ei jõudnud varvastki liigutada kui mina juba ärkvel olin. Ja kui esimesed korrad väljas sai käidud oli laps kindlalt öösel vanaema juures. Ka poole klaasi veini järel ei julgenud ma lapse eest vastutada, ikka kaine inimene peab kõrval olema.
N
???/ 3. detsember 2014 20:16
g
Girlika/ 4. detsember 2014 00:15
Just see on ikka päris jube
d
Dt/ 3. detsember 2014 16:25
Igal inimesel võib nii juhtuda ka kainel inimesel,ei sa nii kohe inimesi hukka mõista.
Ja see on kõigi oma asi kas võtab lapse oma kõrvale või mitte.
Iga üks elab oma elu.pole vaja teiste eest teiste elu elada nii omal polegi elu.
Meie kõigiga võib nii juhtuda. Elu keerd käigud on keerulised.
õ
õpi kirjutama/ 5. detsember 2014 23:05
t
TEA/ 3. detsember 2014 03:57
Kusagil oli just artikkel et kui beebi magab ema juures ei ole hällisurma.Nüüd siis vastupidine jutt.Siin ju laps lämmatati kogemata purjus peaga.Minu ema 9 last magasid kõik tema kõrval voodis.Minu 3 last.
h
hällisurmal ja lämbumisel/ 3. detsember 2014 01:43
ikka suur vahe, uskumatu et need artiklis ühte patta pandi. Hällisurma on palju uuritud, hiljuti avaldati Inglismaal uuring, kus uuriti ca 5000 hällisurma juhtu ja selgus et üheks peamiseks riskifaktoriks hällisurma puhul oli ema rasedusaegne suitsetamine/alkohil/narkootikumid ja/või kui beebi oli peale sündi pidevalt suitsu sees. Teiseks riskifaktoriks oli kõhuli magamine (lapse roided on lihtsalt nii õrnad, et kõhuli magades need vajuvad kokku ja lämmatavad lapse ära). Kolmas riskifaktor oli liiga soojas ruumis magamine, sinna alla käib ka vanemate voodis magamine kuna vanemate vahel magades on lapsel paratamatult soojem kui oma voodis eraldi magades. Ca 10% hällisurma tekkepõhjustest jäid ebaselgeks.
A
.../ 2. detsember 2014 22:31
Ah mis te targutate teie teete nii ja naa ja teie nii loomulikult ei teeks!!! See on lihtsalt kurb õnnetus!!! Kahjuks ei ole see ei esimene ega ka viimane!!! Kujutage ise ette mida need vanemad tunnevad!!!
k
Kas keegi üldse terve artikli läbi luges?/ 2. detsember 2014 22:11
Pealkiri ütleb, et vanemad lämmatasid lapse ehk siis põhjustasid lapse surma aga ametlik surmapõhjus ju hoopis hällisurm. Tehke endale teene ja uurige mida hällisurm tegelikult tähendab.
infot otsides aitavad märksõnad: sudden infant death syndrome (SIDS), crib death, cot death
v
vot / 3. detsember 2014 17:45
täpselt jäi ka minu silma selline lause, nagu hällisurm, mis tegemist on siis lapse surnuks magamisega.
t
triip/ 2. detsember 2014 19:12
Oluline on just see alko tarvitamine. Ja et lapse isa oli ka voodis. Imiku emal on kaine peaga selline linnu uni, et beebi iga ripsmevärahtuse peale on üleval, nii ei saa küll lapsele peale keerata vms. Aga turvalisem on ikkagi nii, et valida lapsele selline voodi, mida saab samale kõrgusele oma voodi kõrvale panna, et on nagu voodi laiendus. Siis saab ka pm nii magama jääda, et beebi on nagu peaaegu kaisus, hoiab sõrmest kinni vms, kuigi tglt on turvaliselt eraldi voodis, mis pole liiga pehme.
h
hällisurma/ 3. detsember 2014 12:22

j
jabur komme/ 2. detsember 2014 18:49
Pole iialgi selle peale tulnud, et laps oma voodisse magama võtta. Laps magas enda võrevoodis minu voodi kõrval ja nii oli meil mõlemil mugav.
a
a/ 3. detsember 2014 00:34
jabur komme on laps kohe endast eraldada ja mujale magama panda. on aegade algusst mõeldud nii, et imik on ema kaisus
p
3. detsember 2014 14:07
r
R/ 3. detsember 2014 12:59
Minu laps magas ka enda voodis, mis oli minu kõrval. Kui ta öösel nuttis siis kussutasin ta magama ja panin ta enda voodisse tagasi. Eks päeval vahel ikka jäi ka minu peale tukkuma või kõrvale.
t
to Kristel/ 2. detsember 2014 18:44
... on kyll nii... mina magangi yhel kyljel ja luud lihased tänu sellele suht valusad... olengi poolunes ja iga väikse nihelemise vöi niuksumise peale olen pahhh yleval...
t
taisi/ 2. detsember 2014 18:29
Ka minul on 2 last väiksena enda kõrval olnud ja midagi ei juhtunud, Oli lapsel hea ja endal ka.Iga väiksema liigutuse või piiksu peale olin üleval. Aga nii väikese juurest minna peole ja veel alkoholi tarbida ,siis see on küll liig mis liig
k
Kadi/ 2. detsember 2014 20:08
Ole õnnelik. Ega õnnetus hüüa tulles.
e
ema/ 2. detsember 2014 17:36
magas ka minu rinnalaps päris beebina minu voodis, aga kindlasti poleks ma teda enda juurde jätnud kui oleks alkoholi tarbinud.
adekvaatses seisundis emal töötab selline emainstinkt, et alateadvus ei lase lapsele kuidagi viga teha, see on looduse poolt nii antud. vähemalt nii selgitas mulle üks eesti tunnustatumaid imetamisnõustajaid.
aga jah, alkoholijoobes see muidugi nii ei tööta..
väga kurb lugu.
a
aga/ 2. detsember 2014 18:24
emainstinkt peaks nii toimima küll, minul vähemalt toimis mõlema lapsega. Ei jõudnud tita öösel karjuma hakatagi, kuulsin läbi une kohe kui ta siplema või "niutsuma" hakkas ja ärkasin üles. Mõned emad ei magagi öösiti õieti enne kui laps öösel söömisest välja kasvab..
k
kuups/ 3. detsember 2014 09:19
Puhas õnn, mitte instinkt.
k
kas just loogiline/ 3. detsember 2014 12:23
aga niimoodi lihtsalt on.
j
Jah,/ 2. detsember 2014 18:40
mul ka töötas emainstinkt täiega, pole eriti mõeldav, et ma lapse lämmatanud oleks. Kummaline, aga päris alguses ma lausa nägin magades, mis toimub. Imetava emana ei tarbinud ka alkoholi, seega sedasorti õnnetus oli üsna välistatud minu puhul.
e
2. detsember 2014 19:14
Eks isadel ei pruugi seda ju ka olla.
n
no jah/ 2. detsember 2014 20:48
kahe vahele last küll ei võtaks, kindlasti ei võtaks, aga enda poole peale võtsin koguaeg, kui laps öösel rinda tahtis. Alguses, kui laps hapram ja abitum, siis on selline linnuuni, et tajud juba varem kui laps nutma hakkab või satub talle näole midagi või oksendab või mida iganes veel. Kui ükskord parem ja sügavam uni emal, siis on laps juba ise piisavalt asjalik, et mitte jääda abitult lämbuma, vaid ikka võitleb end ebamugavustest välja.
l
Liis/ 3. detsember 2014 20:36
Mul pole küll ühtegi last, kuid sugulase last hoides ja lapse kõrval magades, ärkasin samuti vist iga beebi nohina ja liigutuse peale üles. Igaks juhuks hoidsin kõik pehmed ja kohevad asjad beebi peast eemal ning kontrollisin öösel palju, kas ta ikka hingab korralikult. Pabistasin. Iga inimene võiks end ise tunda, kui väga sügav uni on, niiet maavärin ka üles ei ärata, siis igaks juhuks peaks mitte beebiga koos magama.
m
mix/ 2. detsember 2014 17:29
Magasid molemad tissilapsed kaisus.ise olin kaine ja adekvaatne.kui ikka kainet mötlemist pile,siis....kurb jah
e
ema/ 2. detsember 2014 17:21
Imik võib küll ema kõrval magada. Ilmselt oligi siin tegemist hällisurmaga. Tean ka ühte juhust ,laps magas oma voodis. Hommikul ärgates avastasid vanemad et imik on surnud. Teine asi on taunitav-nii väikese lapse kõrvalt minna pidu panema! Aga ni purjus nad olla ei saanud,muidu poleks ju isa üles ärganud lapse nutu peale (imik sai ju süüa). Ja küllap see imik üksi kodus ei olnud.Kurb,väga kurb! Paluks jõulude ajal rõõmsamaid lugusid!
t
teeme ikka vahet/ 3. detsember 2014 15:26
See ei ole hällisurm. Hällisurm on seletamatu hingamise seiskumine, lämmatamine on täiesti teine ja eraldi surmapõhjus.
n
nõus, medõde/ 5. detsember 2014 07:20
Lugesin "päris"artiklit. Paarike läks sellel aastal esimest korda välja. Last vaatas vanaema. Ema oli joonud ainult pokaali veini.
Hällisurm oleks võinud samahästi olla ka samal ööl lapse oma voodis ja kainete vanemate juuresolekul. Hällisurma riskifaktorid on vanemate suitsetamine (kellest mõlemad suitsetasid), temp tõus (voodis, teki all) ja lisaks oli lapsel nohu. Tekkinud hüpoksia loogiline seletus neile.
t
tegelikult ei tohi beebiga / 2. detsember 2014 16:34
a
alödj/ 2. detsember 2014 16:31
Ma usun, et väga paljudel magab laps algul kaisus.
e
2. detsember 2014 16:34
v
/ 2. detsember 2014 17:03
vaat sinusuguste pärast lapsed surevadki

m
mister/ 2. detsember 2014 16:20
Vähe sellest, et purjuspeaga lapse lämmatasid, peale selle tuleb välja, et jätsid beebi üksi koju ka veel111
n
2. detsember 2014 15:58
Nii väikseid lapsi ei tohi panna vanemate juurde voodisse magama !!!!!!!!!
m
mmm/ 3. detsember 2014 00:30
miks ei tohi, minu lapsed on kõik minu juures maganud.
r
rumal inime/ 2. detsember 2014 15:45
beebide äkksurma sündroom ja lämmatamine on ikka kaks täitsa ise asja. esimsel juhul pole vanematel sellega mingit pistmist - ka voodi kõrval hällis ja täiesti kainete vanematega oleks võinud see juhtuda.
6-nädalase kõrvalt pidu panna on muidugi eraldi teema...
N
... / 2. detsember 2014 15:38
No pidi ikka vajadus olema nii pisike kõrvalt peole jooma minna. Ilmselgelt ei andnud ema ka lapsele rinda, kuna oli joobes. Loodan, et need inimesehakatised kahetsevad. Hirmus kahju Pisikeset...
v
Vana uudis./ 2. detsember 2014 15:06
See artikkel oli juba kuid tagasi välismaa lehtedes. Õhtulehel pole millestki kirjutada ja otsib siis vanu lugusid?
p
pidid ikka räigelt täis olema/ 2. detsember 2014 13:52
kui laps surnuks pigistati . . . :((
m
mmm/ 2. detsember 2014 13:26
Mäh, kuue nädalase lapse kõrvalt ei raatsinud ise küll pidu panna veel vähem juua. Samas laps magas enda kõrval voodis, muidugi mitte kahe inimese vahel.