Eesti uudised

Abilinnapea Kõlvart Savisaare umbusaldamisest ja venekeelse telekanali loomisest (24)

Toimetas Kristin Aasma, 2. detsember 2014 10:35
Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart (keskel) teatrifestivalil "Kuldne mask" oktoobris 2014.Foto: PEETER LANGOVITS/Postimees
Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvarti hinnangul on linnapea Edgar Savisaarele umbusalduse avaldamine skandaali ja vaenu õhutamine ning laste näol sisemiste vaenlaste otsimine. Ka Eesti Rahvusringhääling on kooliõpilaste osalemist militaarlaagris sobimatult käsitlenud, arvab Kõlvart. Kas poleks õigem venekeelse telekanali jaoks mõeldud miljonid suunata hoopis sotsiaal- või hariduse valdkonda, küsib ta. 

"Kõigepealt tahan juhtida tähelepanu sellele, et umbusalduse tekst sisaldas kolme selget valeväidet. Esiteks ei käi Tallinna Linnamäe Vene Lütseumi õpilased Eesti Ajaloomuuseumis spetsiaalselt „sirbi ja vasara" taustal pildistamas, vaid Maarjamäe lossis toimub viimase 10 aasta jooksul selle kooli traditsiooniks saanud esimeste klasside õpilaste pidulik vastuvõtt koolipere liikmeks saamisel. Kusjuures Evald Okase pannoo "Rahvaste sõprus" on üldisest ekspositsiooni kontekstist välja rebitud," selgitas Mihhail Kõlvart Raepressi vahendusel.

Samal teemal

"Tekib selline tunne, et umbusaldusele alla kirjutanud saadikud ei tea, et seal on meie riigi ajaloost suurnäitus ning Okase teos on sellest väike osa. Orlovi lossil ehk praegusel Maarjamäe lossil, kus Eesti Ajaloomuuseum asub, on huvitav ajalugu – siin kogunes XIX sajandil vene kirjandus eliit, loeti Puškini luulet. Pole ime, et Tallinna Linnamäe vene lütseum kui Puškini kallakuga kool, mis asub ka muuseumi lähedal, peab seal pidulikke üritusi ning suure vene luuletaja teemalisi lavastusi. Rääkimata sellest, et on küllalt pilte – sealhulgas ka klassipilte -, kus pannood taustal ei ole. Samas saab internetist ilma vaevata leida ka teiste ürituste pilte, kus on taustaks "Rahvaste sõprus". Näiteks tänavu maikuus toimus seal moekunstniku Kirill Safonovi moeetendus," selgitas Kõlvart tausta.

"Teiseks ei vasta tõele Tallinna opositsiooni etteheide justkui "veel hiljaaegu on toimunud selles koolis aineõpetus Vene Föderatsiooni õppekavade alusel". Pealinna koolides toimub õpe põhikooli ja gümnaasiumi riikliku õppekava järgi. Kui opositsioonil on teised andmed, siis miks nad pole umbusalduses tõendeid välja toonud?

Kolmandaks väide, et "Tallinna linna haridussüsteemis ei järgita Eesti Vabariigis kehtivaid seaduseid", on vale ja seda tõestab suutmatus välja tuua ühelgi viide konkreetsele paragrahvile."

Rahvusringhääling lähenes sobimatult

Ühtlasi peab abilinnapea sobimatuks Eesti Rahvusringhäälingu lähenemist teemale.

"Kahetsusväärselt suudeti ühte reportaaži kokku panna kaks lugu, mis ei ole omavahel seotud. Lugu klassipildist algas katteplaanidega militaarlaagrist, kus Eesti koolidest lapsed kahetsusväärselt osa võtsid. Sellega üksnes õhutatakse skandaali ja vaenu, justkui oleks meil mingid sisemised vaenlased," ütles Kõlvart. "Mõlemad lood seejuures ei olnud ajalises mõttes aktuaalsed: militaarlaager toimus suvel ning lütseum on korraldanud ja pildistanud üritusi ajaloomuuseumis aastaid."

"Tekib küsimus, kus ja mis eesmärkidel selliseid uudiseid luuakse? Ja kas see on vaid kokkusattumus, et päev pärast antud lugude eetris näitamist võttis Vabariigi Valitsus vastu otsuse luua venekeelne kanal, et võidelda vene televisioonist tuleva propaganda vastu?" küsis Kõlvart.

"Arusaamatuks jääb ainult, mis võtetega seda tehakse ja miks peaks selle jaoks eraldama 4 miljonit eurot aastas, kui sama silmas pidades põhjendati omal ajal ka ETV2 loomist ning praegu ei näidata seal peale "Aktuaalse kaamerat" ühtegi venekeelset saadet? Selle asemel võiks need neli miljonit eurot aastas suunata sotsiaal- või hariduse valdkonda. Näiteks taastada üleriigilise programmi "Igale lapsele lasteaiakoht"," arvab ta.

"Kui "jope-umbusaldusavaldust" linnapeale võib nimetada farsiks, siis seekordset ei saa enam ka farsiks pidada. See on puhas valetamine ja vaenu õhutamine," rääkis Kõlvart. "Kas me kunagi jõuame tõesti nii kaugele, et inimesi, kes sattusid pildile, kus on nõukogude sümboolika taustaks, peetakse vaenlasteks? Sellisel juhul oleks järgmine samm, et ka artistid, kes esinevad Sillamäe või Vene kultuurikeskuses, kus on niisamuti säilitatud muinsuskaitse all olev ajalooline sisekujundus, on Eesti riigi vastu."

"Tallinna linnapea Edgar Savisaar on Eesti suurima omavalitsuse juht ja suurima partei esimees, kelle võimuses on küll tulevikku muuta, ent mitte ajalugu. Saame olla vaid selle tunnistajaks, mida Eesti Ajaloomuuseum pakub Maarjamäe lossis oma näituste, ekspositsioonide ja hoonega. Kui opositsioon ei suuda sellega leppida, siis jääb loota uuele loodavale telekanalile, mis loodetavasti hakkab pakkuma ka harivaid, muuhulgas Eesti ajalugu tutvustavaid saateid," rääkis Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart.

Samal teemal

31.03.2015
Eesti ja Läti venekeelsed telekanalid plaanivad koostööd
02.12.2014
Savisaare umbusaldajad põrusid jälle!
01.12.2014
Sotsiaaldemokraadid: Savisaar ründab meid väheneva venekeelse valija toetuse pärast
27.11.2014
Savisaare umbusaldamist arutatakse erakorralisel kogunemisel