POLIITILINE TEAVITUS: Kesknoorte poliitreklaam on bussidel tuleva nädala kolmapäevani. Nad ise on nimetanud seda teavituskampaaniaks, ent isegi TLT pressiesindaja Sirje Roht märgib, et küsimus on vaid sõnakasutuses. Tegelik põhjus, miks teised oma pilte bussidele ei saa, on selles, et nad ei osanud õigel ajal küsida. Foto: TEET MALSROOS
Karoliina Vasli 2. detsember 2014 07:00
Täpselt päev pärast Keskerakonna Noortekogu bussikampaania algust keelati Tallinna ühistranspordis poliitreklaam teiste jaoks ära. Nii näevad välja võrdsed võimalused Tallinna moodi.

11. novembrist on Tallinna linnapildis 20 bussi, mida ehivad noorte keskerakondlaste pildid. Teiste hulgas naeratavad vastu Edgar Savisaare kaunid saatjannad – tema isiklik abi Jekaterina Fedkina (Katja, nagu meer teda hellitavalt kutsub) ning Tondiraba spordihalli direktriss Jelena Glebova. Keskerakonna nägu on sõidukid kuu aega, kuni 10. detsembrini. Kampaania startides tõusid teiste parteide esindajad tagajalgadele: miks lubab keskerakondliku linnavalitsuse munitsipaalettevõte reklaami teha vaid Keskerakonnal?

Timmitud ajastus

Sotsist linnavolinik ja revisjonikomisjoni esimees Hanno Matto esitas 18. novembril abilinnapea Taavi Aasale arupärimise palvega avalikustada TLT juhatuse otsused seoses poliitreklaami keelamisega. Eilseks polnud vastust laekunud.

Teemat kommenteerib hoopis Tallinna linnatranspordi aktsiaseltsi (TLT) pressiesindaja Sirje Roht, kes pressiteates selgitab, et TLT juhatus otsustas ühissõidukitel poliitreklaami keelata 12. novembril ehk päev pärast Keskerakonna Noortekogu kampaania algust. Kuna kesknoortel oli leping varasemast, siis neid see ei mõjuta. Roht ütleb, et kui nemad oleks TLT poole pöördunud näiteks 13. novembril, poleks nad enam luba saanud.

Hinnapäringu esitasid kesknoored oktoobri keskel. Leping sõlmiti 6. novembril. MTÜ Keskerakonna Noortekogu tasub selle eest koos käibemaksuga 13 338 eurot, reklaamimaks moodustab sellest 5265 eurot.

Roht rõhutab, et ükski teine erakond päringut ei teinud.

Matto on hämmingus: "Kuidagi ikka nii põhjendavad, et ahh, te pole küsinudki! Kõigil, nii reklaamifirmadel kui ilmselt parteidel endalgi, oli mulje, et Tallinnas on poliitreklaam keelatud," viitab ta sellele, et Keskerakond pani bussireklaamidele piiri ette mullu kohalike valimiste eel. Arvati, et nii on ka tänavu.

Roht toonitab võrdsusele rõhudes, et ka mullu ei puudutanud keeld varem sõlmitud lepinguid ja nii sõitsid toona septembris bussidel edasi sotsiaaldemokraatide reklaamid kuni lepingu lõpuni 15. septembril.

Olukord pole normaalne

Matto teatab, et pöördub nüüd Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni poole, kuna leiab, et olenemata linna või linnatranspordiettevõtte selgitustest pole praegune olukord ühistranspordis normaalne. "Olen abilinnapea Taavi Aasale teinud ettepaneku, et võiks üleüldiselt keelata ära igasugu poliitreklaamid maksumaksja ülalpeetavas ühistranspordis. Ei saa olla nii, et teatud juhul võib, aga need sobivad mängureeglid kehtivad vaid Keskerakonnale."