Teleblogi

Arvustus: ENSV "Haiguste ravi" (1)

Marko Tiidelepp, 30. november 2014 21:56
Foto: ERR
Kęstutis on kadunud kui maa alla. Paavol avaneb ootamatult võimalus pääseda suure raha ligidale. Limonaaditehas haiseb kahtlaselt. Kaire teeb ootamatu avastuse.

Seekordne "ENSV" osa (järjekorras 63) toimub augustis-septembris 1986. Peateemadeks on Paavo (Tiit Sukk) "äri" Vietnami salviga ning räägitakse palju ka leedu keelt.

Samal teemal

Toona oli Vietnami salv legendaarne defitisiitkaup, millega oli võimalik ravida nohu, köha, bronhiiti, külmetust, pohmakat ja kes teab mida veel. Seda määriti oimukohtadele, varvaste vahele, sõrmede vahel, kaelale, nina alla ja isegi rindkerale. Salvi põhikomponendid on mentool, kamper, piparmündi- ja eukalüptiõli. Tänagi on Vietnami salvi apteegist saada, kuid toona sai seda läbi tutvuste ja maksti selle eest kallist hinda...

Enne tänase loo juurde minemist tuletan meelde, et minu lugu ei tasu võtta kui sügavale minevat teleanalüüsi või tõsist filmikriitikat. Võtke seda lugu lihtsalt kokkuvõttena tänasest osast. Kui mul tekib mõningaid isiklikke emotsioone, siis annan ka need edasi.

Lugu algab Paavo ja Kaire (Maiken Schmidt) hommikulauas, kui sisse tormab Kestutise (Veikko Täär) sõbranna/pruut Mai (Kaia Skoblov). Ta on ähmis, sest Kestutis on olnud terve öö kadunud! Lisaks veel see, et päeval peab ju Kestutis sõidutama limonaaditehase direktorit Sirjet (Laine Mägi), kuid mees on kadunud!

Järgmine pilt on juba limonaaditehases. Mai on sunnitud direktorile valetama, et Kestutis on haige. Ta olevat helistanud, et tal on toidumürgitus ja ta tegi seda telefoniputkast, kuna neil kodus telefoni ei ole! Sirje kikitab selle peale kõrvu ja tõdeb, et järelikult Mail ja Kestutisel ikka midagi on, et nad on ikkagi koos, sest NEIL ei ole telefoni!

Mai jätkab juttu toidumürgitusest, kuni sisse astub Kestutis! Mai räägib nüüd leedu keeles, et Kestutis teda vahele ei räägiks, et tal ikka toidumürgitus oli. Nii seletabki Kestutis oma vigases eesti keeles miskit mürgitusest ja oksendamisest. Edasi oleme Paavo juures, kes on vihane ja ropendab hirmsasti! Ta uurib Kestutiselt, kus too ikkagi oli? Kestutis tõdeb, et tal oli pikk ots taksoga Pihkvasse, kust ta tõi kaasa mõned Vietnami salvid. Selgub, et vietnamlased ehitavad seal küpsisevabrikut. Paavo nõuab kõik Vietnami salvid endale. Ja järgmisena ongi Paavo ja Kestutis teel Pihkvasse. Paavol on plaan suureks äriks!

Paavo ostab Pihkvas vietnamlaste käest juba suurema koguse salvi, kusjuures ta on sunnitud ettemaksuks järgmise partii eest leedukalt 80 rubla laenama. Ja ta lubab leedulasele iga müüdud karbi pealt veel ka 40 kopikat! Aeg möödub kiirelt, nagu filmides ikka. Nii ongi nädal märkamatult möödas. Paavo ja Kaire tulevad koju. Paavo loobib oma pruudile rublasid ja tõdeb, et nüüd neil enam rahaprobleemi ei ole. Nad on tulnud just õhtusöögilt restoranist Gloria ning Paavo on neile kahele lausa terve marsruuttakso võtnud.

Paavo selgitab Kairele, et ta ostab Pihkvas 20 kopikaga Vietnami salve ja müüb need kahekümne viiega edasi. Kaire arvab, et 5 kopikat karbi pealt pole ju teab mis suur summa! Pavka tõdeb, et ta müüb edasi neid 25 rublaga!

Kaire hüütab vaid, et Paavo on ju spekulant! Ja jällegi möödub nädal! Paavo ja Kestutis on Pihkvas "kauba" järel. Nüüd on neil juba mitu suurt kohvrit seda müstilist salvi, kuid Paavol oleks vaja nüüd kähku 1000 rubla. Kestutisel seda ei ole. Seetõttu helistab Paavo Pihkva postkontori telefoniputkast Kaire isale, ja palub tal saata kähku rahakaart 1000 rublaga. Jah, tõepoolest, oli kunagi selline võimalus saata ja saada raha nn rahakaardiga, postkontorites. Nüüd on selleks pigem pangad ja muud võimalused!

Kui Paavo ja Kestutis Pihkvast tagasi hakkavad sõitma, peab neid kinni liiklusinspektor Muhamarov! Uskumatu nimi, aga paljud liiklusinspektorid toona olidki veidi tumedamat verd rahvustest! Paavo on hetk tagasi hammustanud tüki seepi, igaks juhuks, et mängida langetõvehoogu. Ta kardab, et inspektor võib hakata uurima nende Volga (takso) pagasiruumi, kus on ülisuur kogus Vietnami salvi!

Paavol läheb päriselt üsna halvaks, suust hakkab vahtu tulema ja järgmisena ongi nad Paavo kodus, kus meie "ärimees" oksendab! Kestutis ei saa jätta mainimata, et nüüd on tal taksos kolm lõhna – Vietnami salv, välismaine seep, mida Paavo sõi ja Paavo okse! Paavo maksab tagasi Kestutiselt laenatud 80 rubla ja annab veel sama palju raha juurde ning tõdeb, et Kestutis ja Mai hakkavad nüüd ka ise salvi edasi müüma.

Mai näiteks limonaaditehases! Ka selles osas käime korra ära Atsi (Mait Malmsetn) ja Illari (Raivo E. Tamm) baaris. Illar uurib Atsilt, et millal saab ta raha töö eest malevas (mäletate ju küll eelmist osa), kuid Illar tõdeb, et raha nad ei saagi, sest mingil kummalisel moel oli nende malevarühm jäänud kolhoosile võlgu!?

Äkki siseneb baari Paavo. Ta teeb ka Atsile ja Illarile ettepaneku hakata salvi edasimüüjateks! Annab meestele ka kummalegi ühe karbi tasuta salvi! Ikkagi inimene! Järgmine stseen on juba Atsi ja Sirje voodis. Sirje tõdeb, et miski haiseb Vietnami salvi järgi! Ats tõdeb, et pani salvi varvaste vahele, profülaktika mõttes, et hoiduda nohust. Sirje tõdeb, et terve tema limonaaditehas haiseb samamoodi!!! Ja olemegi jõudnud tänase osa lõppu.

Paavo loeb oma toas raha ja seda on päris palju! Ŝokolaadikarbis! Äkki on tema toas Kaire isa (Rein Oja). Aferist ja ärimees, kes ilmub alati ootamatult. Paavo annab Kaire isale ümbriku rahaga, mis ta temalt laenas, kusjuures lisatud on ka protsendid! Isa näib olevat rahul, kiidab Paavot, kuigi Paavo ülikonna juurde valged sokid küll ei sobi. Kaire isa teeb ettepaneku, et edaspidi võivad nad sina-peal olla!

Juuakse viskit, kuid nad ei tea, et Kaire on tund aega varem koju tulnud, ja nende juttu ning semutsemist ukse vahelt piilunud... näib, mis järgmises osas seepärast juhtuma hakab... Sedasi seekord!

Nagu näha siis oligi seekordne osa sellest, kuidas ENSV’s osad kaubad defitsiidiks olid. Või mis osad. Peaaegu kõik välismaised kaubad olid defitsiidiks. Teisalt neid oli alati ka kusagilt võimalik hankida, sest keegi tundis kedagi, kes omakorda tundis kedagi jne. Tegelikult ju üsna omalaadne püramiidkaubandus.

Algeline. Igal juhul oli ka selles osas piisavalt palju huumorit ning näitlejate mäng on ju ENSVs alati suurepärane olnud. Loomulikult oli ka selles osas palju ajastukohast muusikat – Marju Länik, Bananarama, Mr Mister jpt. 

Samal teemal

22.08.2015
Perearst: nohune-köhane laps peaks lasteaiast koju jääma
07.11.2014
ARVUSTUS: ENSV "Kindluse mõttes"